Aydın Hedef Gazetesi Muhabiri  Murat Tan'ın haberine göre, Aydın Karpuzlu’da, Alinda Antik Kenti’nin bulunduğu arkeolojik sit alanı içerisinde yer alan bir taş ev, tarihin farklı dönemlerine ait izleri bünyesinde barındırmasıyla dikkat çekici bulunuyor. Taş evin yapımında kullanılan malzemelerin Osmanlı Devleti'nden Karia uygarlığına kadar uzanan geniş bir tarih yelpazesine ışık tutması, farklı dönemlerin mimari anlayışı hakkında da bilgi veriyor. 

Aydindaki Tas Ev Uc Uygarligin Izlerini Tasiyor Aydindaki Bu Evin Bir Benzeri Yok 481171 3Cb9Da001F

FARKLI UYGARLIKLARIN İZLERİNİ TAŞIYOR 

Aydınspor camiasının sevilen ismi kalbine yenildi Aydınspor camiasının sevilen ismi kalbine yenildi

Taş evin duvarlarında, ilk olarak Osmanlı döneminden kalma üzerince Osmanlıca yazılar bulunan taş levhalar dikkati çekerken, dönemin estetik ve mimari anlayışını yansıtması dikkatlerden kaçmıyor. Aynı zamanda Karia uygarlığı ve Roma İmparatorluğu'na tarihlenen taş işçiliklerinin mevcut olduğu taş evde oyma işçiliğiyle yapılmış savaş sahneleri ve çeşitli figürler, antik dönemin sanatsal ve kültürel zenginliğini de tüm çıplaklığıyla sergiliyor. Karia dönemine ait taşlarda betimlenen savaş sahneleri, uygarlığın savaşçı ruhuyla birlikte dönemdeki tarihsel olayları da betimlerken, Roma dönemine ait figürlerse dönemin mitolojik ve günlük yaşamına ışık tutuyor.

Aydindaki Tas Ev Uc Uygarligin Izlerini Tasiyor Aydindaki Bu Evin Bir Benzeri Yok 481171 73F4Bcf668

YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

Karia bölgesinin en önemli yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen Alinda Antik Kenti’ni kapsayan sit alanı içerisindeki taş ev, farklı dönemlere ait kültürel mirası bir araya getirmesiyle adeta bir tarih müzesini andırırken birçok uygarlığın izlerini taşımasıyla da nadir yapılardan biri olarak dikkat çekiyor. Osmanlı Devleti'nden Karia ve Roma İmparatorluğu'na kadar uzanan tarihi zenginlik, zaman zaman ilçeye gezi amacıyla gelen yerli ve yabancı turistlerin de büyük ilgisini çekiyor. 

Aydindaki Tas Ev Uc Uygarligin Izlerini Tasiyor Aydindaki Bu Evin Bir Benzeri Yok 481171 8954A6Ef4AAydindaki Tas Ev Uc Uygarligin Izlerini Tasiyor Aydindaki Bu Evin Bir Benzeri Yok 481171 15B3F95944

Muhabir: Murat Tan