(MURAT TAN) İçişleri Bakanlığı, tüm yurt çapında olduğu gibi Aydın Valiliği, Aydın İl Emniyet Müdürlüğü ve Aydın İl Jandarma Komutanlığı’na 'Önce Yaya Uygulaması' ile ilgili olarak Bakan Süleyman Soylu imzalı genelge gönderdi.

TÜM İLLERDE EŞ ZAMANLI BAŞLATILDI

Genelgede, geçen yıl Ekim ayında 298 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde değişiklik yapıldığı hatırlatıldı. Genelgede; “Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan; ancak trafik işareti ve levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadır' hükmü getirildiği vurgulandı. Trafik uygulamasına ilk defa giren bu düzenlemenin sürücülere ve yayalara doğru anlatılması gerektiğine dikkat çekilen genelgede; trafikte yaya önceliği farkındalığının oluşturulabilmesi için İçişleri Bakanlığınca 2019 yılının 'Yaya Öncelikli Trafik Yılı' ilan edildiği, 81 ilde eş zamanlı 'Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın' kampanyası başlatıldığı belirtildi.

BELEDİYE VE KARAYOLLARI KOORDİNELİ ÇALIŞACAK

Genelge ile yıl boyunca bu kampanyanın etkisini sürdürmesi için yaya ve okul geçitleri öncesinde sürücülerin yer-zemin işaretleriyle uyarılarak bu alanlarda yavaşlamalarını ve yayalara durarak geçiş hakkı vermelerinin sağlanması istendi. Yol yapım ve bakımından sorumlu kuruluşlarla (Belediye-Karayolları) koordineli yapılması gereken çalışmalar ise şu şekilde sıralandı: "Yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu noktalarda yatay ve dikey işaretleme eksiklikleri tespit edilecek ve bu eksiklikler en kısa sürede giderilecek. Araç sürücülerinin, yaya ve okul geçidine yaklaşırken, güvenle yavaşlayabileceği, durabileceği uygun mesafe göz önüne alınarak uyarılması sağlanacak. Bu kapsamda 'Önce Yaya' görselleri şeritlere ve geçiş çizgilerinin önüne uygun şekilde çizdirilecek"Kaynak: MURAT TAN