Aydın'dan Türkiye’ye örnek oldular

Aydın'dan Türkiye’ye örnek oldular

Aydın’ın Koçarlı ilçesinde artan vakalar nedeniyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Misafirliğe Gitmiyoruz, Misafir Kabul Etmiyoruz” projesi hayata geçirildi.

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT - Türkiye’de koronavirüs vakalarının en çok arttığı 15 iller arasında yer alan Aydın’da virüsün önüne geçmek için çeşitli tedbirler alınıyor. Koçarlı’nın cadde ve sokaklarında gezdiğinizde her evin kapısına asılan notlar dikkat çekiyor. Aydın’da vaka artışların birinci nedenleri arasında ev ziyaretlerinin yer alması nedeniyle Koçarlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 80. Yıl Cumhuriyet Anaokulu Müdürü Selma Karakaş koordinesinde ilçe genelinde “Misafirliğe Gitmiyoruz, Misafir Kabul Etmiyoruz” projesi başlattı. Uzaktan eğitim alan ilçedeki 2 bin ilkokul, ortaokul ve ana sınıfı öğrencileri evlerinin kapısına “Misafirliğe Gitmiyoruz, Misafir Kabul Etmiyoruz” notu asmaları istendi. Öğrenciler, misafirliğe gitmiyoruz, misafir kabul etmiyoruz yazdıkları notları evlerinin giriş kapılarına ve apartman kapılarına asarak misafir kabul etmedikleri gibi misafirliğe de gitmeyerek farkındalık oluşturdu. Koçarlı’daki öğrencilerin başlatmış olduğu projeye aileler de destek vererek artık ev ziyaretlerine son verdikleri gibi misafir de kabul etmiyorlar.
Koçarlı’daki öğrencilerin geçtiğimiz Cuma günü başlattıkları proje ülke genelinde yankı uyandırdı. Hafta başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Kabine toplantısının ardından açıklanan kısıtlama kararlarının arasında misafirliğe gidilmemesi ve misafir kabul edilmemesinin yasaklandığı açıklandı. Koçarlı’daki miniklerin daha önceden başlattığı projenin önemi bir kez daha ortaya çıkmış oldu. 
Evinin kapısının ziline basan öğretmenleri dahi kapıdan içeri almayan Atatürk İlkokulu 3. Sınıf öğrencisi Hayat Yasemin Yılmaz, öğretmenlerinin neden bizi içeri almıyorsun sorusuna; “Sağlık çalışanları, sevdiklerimiz ve ailelerimizi korumak için misafir kabul etmiyoruz. Siz öğretmenlerimiz kötü insanlar değilsiniz ama biz 8-9 aydan beri bu koronayı yenemediğimiz için sağlık çalışanlarımız çocuklarına sarılamıyor. Bizler arkadaşlarımızla top oynayıp birbirimize sarılamıyoruz. Koronanın bitmesi için bir süre misafir kabul etmiyoruz” şeklinde yanıt verdi. 
Herkesin maske takmasını, temizlik ve sosyal mesafe kuralına uymaya davet eden Yılmaz, okullarına kavuşup artık bir şeyler öğrenmek istediklerini söyledi. 

İNŞALLAH SAĞLIKLI GÜNLERE KAVUŞACAĞIZ
Hayat’ın annesi kızına destek verdiğini aktararak, “İlçemizde vakalar hiç denecek kadar azdı ama şu anda aşırı derecede arttı. Ölenleri, pozitif vakaları ve temaslıların her geçen gün arttığını duyuyoruz. Çocuklarımız da biz büyüklere ders niteliğinde bir proje başlattılar. Misafirliğe gitmiyoruz ve misafirliğe kabul etmiyoruz diye. Bu projeye bizleri de dahil ettiler. Özellikle sağlık çalışanlarımız ve bizler için biz de çocuklarımıza destek olduk. İnşallah çocuklarımız sayesinde bu kötü günleri atlatacağız. Sağlıklı günlere kavuşacağız.” ifadelerini kullandı. 

KENDİMİZİ TEHLİKEDE HİSSEDİYORUZ
Ana sınıfında okuyan kızıyla birlikte yazmış oldukları notu kapıya asan Gülbeni Zaynık, “Misafirliğe Gitmiyoruz, Misafir Kabul Etmiyoruz yazısını kapımıza astık çünkü virüs iyice arttık. Kendimizi tehlikede hissediyoruz. Her yerimizi salgının sardığını biliyoruz bu yüzden misafir kabul etmiyoruz. Biz de kimseye misafirliğe gitmiyoruz. İnsanların daha bilinçli olmasını istiyoruz.” dedi.

ÖĞRENCİLERE TEŞEKKÜR ETTİ
Koçarlı’da projenin koordinatörlüğünü yapan 80. Yıl Cumhuriyet Anaokulu Müdürü Selma Karakaş, “Sağlık Bakanımızın geçtiğimiz günlerde vakaların yüzde 50 ve yüzde 100 oranında arttığı 15 ili açıkladı. Bu iller arasında Aydın’da vardı. Vakaların birinci artış nedeninin ev ziyaretleri olduğunu öğrendik. Biz de öğrencilerimizi koronavirüs salgınından korumak için bu sosyal sorumluluk projesine başlamayı uygun gördük. İlçemizde tüm ana sınıfı, ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz evlerimizin kapısına misafirliğe gitmiyoruz misafir kabul etmiyoruz sloganıyla uyarı notları asmalarını istedik. Sağ olsunlar öğrencilerimiz bu konuda duyarlılıklarını göstererek uyarı notlarını astılar. Bu farkındalık için öğrencilerimize teşekkür ediyor sağlıklı günler diliyoruz.” diye konuştu. 

MESAJ YOLUYLA VATANDAŞA ULAŞACAĞIZ
Koçarlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Arıkoğlu ise, “Artık biz çocuklarımızı sadece okul ortamlarında değil hayatın içinde yaşayarak eğitim görmelerini istiyoruz. Hayatın bir parçası olmalarını istiyoruz. Ondan dolayı bu projeyle ilgili olarak çocuklarımızı kutluyoruz. Böyle bir çalışma başlattıkları Sağlık Bakanlığımıza destek verdiklerinden dolayı. Bu konuyla ilgili çalışmalarımız yine devam edecek. Başka bir çalışmamız daha var. Mesaj şeklinde. Tüm velilere, öğrencilerimize, öğretmenlerimize mesaj gönderiyoruz. Bu mesajı 7 tane sevdiğiniz arkadaşınızla paylaşın diye rica ediyoruz. Mesaj yoluyla yine tüm Türkiye’ye ulaşmak istiyoruz.” şeklinde konuştu. 

projeleriyle-turkiyeye-ornek-oldular-191091-76f98a2b794e0716c6fc2865b4a44993.jpgprojeleriyle-turkiyeye-ornek-oldular-191091-916562a14f94351db873ba90dba3ba7a.jpgprojeleriyle-turkiyeye-ornek-oldular-191091-a1bb6bf2a4df330d1b21f928682c9566.jpgprojeleriyle-turkiyeye-ornek-oldular-191091-e26f55cf4879e9dfdd086b673c991172.jpgprojeleriyle-turkiyeye-ornek-oldular-191091-f4123e8ecfd42d2990222b7bc8b70ffe.jpgprojeleriyle-turkiyeye-ornek-oldular-191091-fd602c17d57c65c852cd53525ee40bf8.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.