(MURAT TAN) Yerel seçim çalışmaları kapsamında Aydın’da bir dizi temaslarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ziyaret ettiği ilçelerde düzenlediği mitinglerde, Aydın’da CHP’nin meclis üyesi listelerinde HDP-PKK iltisaklı belediye meclis üyesi adayları olduğunu söyledi.

HDP ile CHP’nin Türkiye’nin batı bölgelerinde yerel seçimlerde işbirliğine gittiğini söyleyen Bakan Soylu, CHP’nin meclis üyeleri listelerine HDP-PKK iltisaklı meclis üyesi adaylarının sızdırıldığını söyledi. Aralarında Muğla ile Aydın’ın da bulunduğu iller dahil Türkiye’nin bazı bölgelerinde, Millet İttifakı’nın meclis üyesi adaylık listelerinde 299 HDP-PKK iltisaklı isim tespit ettiklerini söyleyen Soylu, Aydınlı seçmenlerden Millet İttifakı yerine Cumhur İttifakı’nı desteklemelerini istedi.

“İLÇE BELEDİYELERİNE MECLİS ÜYESİ SIZDIRACAKLAR”

CHP’nin Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi Aydın’daki büyükşehir ve ilçe belediyesi meclis listelerinde de HDP-PKK iltisaklı isimler olduğunu vurgulayan Soylu, “Bugün Cumhuriyet Halk Partis’inin oluşturduğu zillet ittifakının altında büyükşehirlerin içerisine sızdırılıyorlar. 299 isim tespit ettik. Bu isimleri HDP-PKK iltisaklı olarak büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyesine meclis üyesi olarak sızdırma gayretindeler. Bakın yarın başımıza fitne tohumu ekiyorlar, bela açacaklar. Bakın yarın meclis toplantılarında diyecekler ki, şu teröristin ismini ilçe meydanına verelim, şu sokağa verelim. Orası millet meclisi gibi değil ha, herkes yanyana oranın öyle kuralları yok. Herkesi birbirine sokacaklar. Bunu yapanlar önümüzdeki 4 buçuk yıl bizim güçlü bir şekilde sıçrama yapmamızı engellemek isteyenlerdir” diye konuştu.

“HDP AYDIN’DA DA ADAY ÇIKARMADI”

HDP’liler için ‘CHP’nin şemsiyesi altındaki zillet ittifakında bir araya geliyorlar’ diyen Soylu, "HDP, CHP ve ortağı olan partilere, 299 belediye ve il genel meclisi üyesi ismi vermiş. HDP’liler İzmir, Ankara, İstanbul, Muğla, Aydın ve Adana’da hiçbir yerde aday çıkarmıyorlar. Bunun sebebi zillet ittifakını desteklemeleridir. O suratında meymenet olmayan HDP’nin eş genel başkanı söyledi; Diyor ki; ‘Kürdistan’da biz kazanacağız. Batı’da AKP ile MHP kaybedecek. Ankara, İstanbul, Aydın ve Muğla’da her tarafta verilen oylar, Cizre, Silopi ve Eruh’a güç katacak. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da biz kazanırız diyorlar. 'Batı’da da Kılıçdaroğlu’nun partisinin içine adamlarımızı soktuk, orada da devam edeceğiz' diyorlar. Vay anasını ya. Bize, ‘Ey millet, devlet, hükümet; Siz bizim belediye başkanlarımızı aldınız ama biz şimdi Batı’da belediyelerin içine girip nüfus edeceğiz ve işimizi göreceğiz diyorlar” dedi.

“BUNLARA GEÇİT VERMEYİN”

En son PKK’ye katılım oranının en düşük olduğu yılın 2018 olduğunun altını çizen Soylu, “Bu yıl daha düşük olacak. 3 bin 333 teröristi son iki yılda etkisi hale getirdik. 3 bin 99 barınak ve sığınağı yok ettik. 13-14 yaşındaki çocukları anasının kucağından aldılar. Anasının başını okşayacağı o çocuğu o Kandil’deki Murat Karayılan ile Cemil Bayık hayvanına götürdüler. Masasına meze yapıp tecavüz ettiler. Bunların hesabını sormayacak mıyız? Onlar bunun hesabını sormayın diyor. Büyükşehir ve ilçe belediye meclisine adam sokacak bunlar. Sonra hep birlikte fitne tohumu oluşturacaklar. Bunu da CHP yapacak. 24 Haziran’da HDP’yi meclise kim soktu? HDP bugüne kadar PKK’dan ayrı olduğunu söyledi mi. HDP, PKK’nın siyasi koludur. Allah’ınızı severseniz, bunlara fırsat vermeyin, geçit vermeyin” dedi.

aydindaki-chp-listelerinde-hdpliler-var-95707-56239a1700141779430f9286e5139ace.jpgaydindaki-chp-listelerinde-hdpliler-var-95707-da929f068eb4d1b6190646513d259fb1.jpg


Kaynak: MURAT TAN