Komisyon, yasak kararlarına imza atarken, meteorolojik şartlar açısından risk taşıyan şehirleri göz önünde bulundurdu. Yasağın uygulanacağı şehirlerde yüksek sıcaklığın yanı sıra rüzgarın kuvvetli olarak esebileceği göz önüne alındı. Yangına müdahale ekiplerinin görevlendirilmesi, hava ve kara araçlarının koordinasyonu, yangın sırasında yerleşim birimlerinin tahliyesi, kurumların iş birliği içerisinde çalışması gibi konular da irdelenerek kararlar alındı. 

AYDIN LİSTEDE YER ALDI
Bu çerçevede Marmara Bölgesi'nde 8, Ege Bölgesi'nde 6, Akdeniz Bölgesi'nde 5, İç Anadolu Bölgesi'nde 4, Karadeniz Bölgesi'nde 4 olmak üzere 27 şehirde, farklı tarihler aralığında ormanlara girişler yasaklandı. Buna göre Aydın'da 1 Haziran ile 31 Ekim tarihleri arasında ormanlara girişin yasak olduğuna işaret edildi. 

Aydın'ın batısında petrol arayacaklar! Aydın'ın batısında petrol arayacaklar!

HANGİ İLLER YASAK KAPSAMINDA?
İstanbul, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Sakarya, Kocaeli, Bilecik, Denizli, Uşak, İzmir, Manisa, Kütahya, Hatay, Antalya, Muğla, Isparta, Burdur, Kayseri, Yozgat, Kırıkkale, Kırşehir, Samsun, Bartın, Çorum ve Tokat, farklı tarihlerde ormanlara giriş yasağı kapsamına alınan diğer iller oldu.

Muhabir: Sevgi Demir