AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Aydın’ın en güzel beldeleri

A+A-

Ege’nin en güzel beldelerinin yer aldığı Aydın’da muhteşem plajlarına ve birbirinden güzel eşsiz tarihi yapısını ziyaret etmek için her yıl dünyanın her yerinden ziyaretçi geliyor. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasından dolayı Aydın, pek çok tarihi ve kültürel yapıya sahip. Tarihi güzelliklerinin yanı sıra mimarisiyle de ön plana çıkan, camilerin, doğal güzelliklerin, masmavi deniziyle Aydın’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz.
Aydın seyahatinizde keşfedilmeyen bir yer kalmasın diye sizler için bugünkü köşe yazımda gezilecek yerlerin listesini paylaşmak istiyorum. Gelin birlikte tarihi ve doğal güzellikleriyle Aydın’da görülmesi gereken yerlere bir yolculuğa çıkalım.
Güvercinada Kalesi
Aydın’ın gözde tatil beldesi Kuşadası’nın Hacıfeyzullah Mahallesi’nde bulunan Güvercinada Kalesi’nin, Mora İsyanı sırasında denizden gelebilecek herhangi bir saldırıya karşı savunma amaçlı yapıldığı biliniyor. Kuşadası’nı panoramik olarak seyretmek isterseniz bu ada ideal bir alternatif oluşturuyor.

Aphrodisias Antik Kenti, ihtişamlı görüntüsü ve köklü tarihi ile Aydın’ın en dikkat çeken antik kentleri arasında bulunuyor. M.Ö. 5. yy’da inşa edildiği bilinen antik kent, ziyaretçilerin çok ilgisini çekiyor.

Arpaz Kalesi
Arpaz Beyleri tarafından 19. Yüzyıl başlarında inşa edildiği bilinen Arpa Kalesi, Aydın’ın Nazilli ilçesine bağlı Esenköy’de yer alıyor. Uzun dönemlere tanıklık etmiş olan kale, mimari yapısı ile kendine hayran bırakıyor. 

Ramazan Paşa Camii
1595 yılında inşa edilen Ramazan Paşa Camii’nin, Üveys Paşa’nın kardeşi Ramazan Paşa tarafından yaptırıldığı biliniyor. Aydın Çarşısı’nda bulunan Ramazan Paşa Camii, 1899 yılında yaşanan depremde yıkılmış ve Sökeli Halil Paşa tarafından tekrar inşa edilmiş.

Ahmet Şemsi Paşa Camii
Kırmızı Minare Camii olarak da bilinen Ahmet Şemsi Paşa Camii, 1659 yılında Ahmet Şemsi Paşa tarafından yaptırılmış. Tek kubbeli ve tek minareli olan cami, minaresinin tuğladan yapılmış olmasından dolayı Kırmızı Minare Camii olarak anılıyor. Cami, Adnan Menderes Bulvarı’nda yer aldığından da ulaşımı çok rahat.

Zeus Mağarası 
Dilek Yarımadası’nın girişindeki Zeus Mağarası’na, yaklaşık 20 metrelik kaygan kayalık patikadan ulaşılıyor. Tarihi ve soğuk suyu ile ziyaretçilerini büyüleyen mağara, şehrin en çok ziyaretçi ağırlayan bölgeleri arasında yer alıyor.
Arapapıştı Kanyonu
Aydın’ın Bozdoğan ilçesin yer alan Arapapıştı Kanyonu, merkeze yaklaşık 90 km mesafede konumlanıyor. Aydın, Muğla ve Denizli sınırları ile kesişen kanyona pek çok noktadan ulaşım sağlanıyor. Aydın’da görülmesi gereken doğal güzellikler listesinin başında yer alan Arapapıştı Kanyonu, Kemer Barajı’nın bulunduğu noktada yer alan Kemer İskelesi’ndeki teknelerle rahatlıkla gezilebiliyor.
Dilek Yarımadası
Aydın’ın gözde tatil beldelerinden biri olan Kuşadası’na 28 km mesafede bulunan Dilek Yarımadası, göz alıcı doğası ve kumsalı ile oldukça dikkat çekiyor. Ada, Büyük Menderes ve Küçük Menderes arasında yer alıyor. Dilek Yarımadası, 500 milyonluk Menderes kütlesinin parçası olan bir milli park… Muhteşem koyları ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Dilek Yarımadası, İçmeler Koyu, Aydınlık Koyu ve daha pek çok koya ev sahipliği yapıyor. 


Saplı Ada
Geçmişi çok uzun dönemler öncesine dayanan Saplı Ada, doğal güzelliği ile göz dolduruyor. Tarihi kadar kuşbakışı bakıldığında saplı biz cezveyi anımsatan ada, bu görüntüsüyle de çok ilgi görüyor. Adanın etrafını çevreleyen surlar zamanla deniz tarafından yıpranmış olsa da surların kalıntılarına rastlamak mümkün. Saplı Ada’da araç ile geçilebilecek sığlıkta bir deniz yolu da bulunuyor.
Akvaryum Koyu
Didim’in berrak ve turkuaz rengi denizi ile kendine hayran bırakan Akvaryum Koyu, içinde barındırdığı çeşit çeşit balıklarla adının hakkını veriyor. Büyüleyici görüntüsü ve doğal güzelliği ile ziyaretçilerine unutulmaz anılar biriktirebilecekleri bir atmosfer sunuyor.
Sağtur Plajı
Hem denize girmek hem de kamp yapmak isteyenler için uygun olan Sağtur Plajı, Akkum Plajı olarak da biliniyor. Araba ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz Sağtur Plajı, huzurlu bir deniz keyfi yaşamanız için imkan sunuyor.  Günün her saati dingin bir denize sahip olan plajda, alışveriş yapabileceğiniz market bulunmuyor. Ancak yol üzerindeki marketlerden ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar