Aydın’ın Engelli Veri Bankası Oluşturuldu
Yayınlanma:
ABONE OL

Aydın’ın Engelli Veri Bankası Oluşturuldu

Aydın Valiliği tarafından Engelli Vatandaşlar Veri Bankası sistemi oluşturuldu. Aydın’da sisteme kayıtlı 43 bin 394 engelli birey bulunuyor.

Aydın’da yaşayan engelli ve kronik hastalığı olan bireylerin veri entegrasyonu sağlamak, sunulan sosyal ve kamu hizmetlerinden faydalanmalarını kolaylaştıracak amacıyla örnek bir çalışa gerçekleştirildi. Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, 2020 yılında hayata geçirdiği Engelli Vatandaşlar Veri Bankası projesi sonuçları açıklandı.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün koordinesinde yürütülen proje kapsamında öncelikle paydaş kamu, kurum ve kuruluşlarının veri entegrasyonu sağlanarak veri tabanı oluşturuldu. Aydın genelindeki engelli vatandaşların dağılımı belirlenerek sistem üzerinden haritalandırıldı.

‘Engelli Veri Bankası Projesi’ kapsamında şu ana kadar gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre, 2021 yılında Aydın genelinde veri bankası sistemine kayıtlı toplam 41 bin 406, 2022 yılında ise 26 bin 365’i erkek, 17 bin 29’u kadın olmak üzere toplam 43 bin 394 engelli birey bulunuyor.

Engelli Veri Bankası aracılığıyla engelli vatandaşların takibinin yapılarak, başta sağlık olmak üzere sosyal hizmetler, eğitim, istihdam, spor ve diğer alanlarda, kamu kurumları ve diğer kurumlar tarafından sunulan hizmetlerin hızlı ve etkin bir şekilde verilmesini amaçlayan proje ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Hüseyin Aksoy, proje kapsamındaki çalışmalar ile engelli bireylerimizin sosyal ve kamu hizmetlerinden faydalanmasını kolaylaştıracak bir rehber oluşturulduğunu ve böylece kamu kurumları açısından verilerin daha etkili ve bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmesi ve hizmetleri birleştirme fırsatı oluştuğunu belirtti.

PROJE, ENGELLİ BİREYLERİN YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRMAYI HEDEFLİYOR
Veri tabanı ile Aydın’da yaşayan engelli ve kronik hastalıkları olan vatandaşlar bölgelere göre tespit edilebilecek, teşhis ve tedaviye yönelik önlemlerin en etkili şekilde alınması sağlanabilecek. Projenin amacının engelli, kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın tespitlerini sağlıklı olarak yapabilmek ve devletin engelli vatandaşlara sunduğu hizmetleri daha iyi bir noktaya taşımak olduğunu belirten Vali Aksoy, proje ile engelli vatandaşların kayıt altına alınarak devletin sunduğu imkanlardan azami düzeyde yararlanmalarının sağlanacağını ve böylece yaşam kalitelerinin artırılacağını belirtti.

Vali Aksoy, ‘Engelli Veri Bankası Projesi’nin amaçlarını şöyle sıraladı: “Engelli bireylerin engel nedenlerinin tespitinin yapılarak, vatandaşlara sunulan koruyucu-önleyici ve destekleyici sağlık hizmetlerinin geliştirilmesini ve yaşam kalitesinin artırılmasını sağlamak, engelli bireylerin sağlık, eğitim ve sosyo-demografik durumlarını tespit etmek, elde edilen bilgilerin bu platforma aktarılarak engelli bireylere ait güncel veri bankasını oluşturmak, engelli vatandaşların engel durumlarının sisteme girildiği andan itibaren diğer tüm kamu kurumlarınca da proaktif olarak bu bilgilerin değerlendirilmesi ve bu sayede kamu olanaklarından faydalanmalarını sağlamak, özel eğitime gereksinim duyan bireyleri belirleyerek eğitim vermek, engelli spor kulüpleri aracılığıyla sportif faaliyetler ve fırsatlar hakkında farkındalığı arttırmak, bölgesel yoğunluk durumuna göre gerekli koruyucu önleyici tedbirlerin alınmasını sağlamak ve uygun ürün/hizmet çeşitliliğinin yerinde sunulmasına kılavuzluk yapmak. Bu amaçlara ek olarak, akademik çalışmaların planlaması için gerekli veri havuzunu sağlamak, sosyal ve psikolojik desteğe ihtiyacı olan vatandaşları tespit ederek, majör depresyon gibi tanıları olan bireylerin Aydın İl Sağlık Müdürlüğü Umut Yaşam Destek Merkezlerine yönlendirilmesi ve takiplerinin yapılmasını sağlamak, engel nedenlerini araştırarak önleyici tedbirleri almak, genetik hastalık nedeniyle engelli olarak dünyaya gelen bireylerin yoğun olduğu bölgelerde ilgili kurumca bilgilendirici eğitimler vermek, çölyak hastalarının yoğun bulunduğu bölgelerde özel glüten içermeyen besinlerin satışının tavsiye edilmesi gibi sosyal anlamda katkılarda bulunmak, kamu kuruluşlarına ait sosyal yardım birimlerinin, ihtiyaç sahibi hastalara Engelli Veri Bankası sistemi üzerindeki verileri kullanarak ulaşılması sağlanmaktadır.”


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.