Aydın’ın gönüllü kültür elçisi oldular

Aydın’ın gönüllü kültür elçisi oldular

Aydın Germencik’te Avustralyalı Jason Noble ile Türk eşi Sirem Noble'nin saman balyalı butik otel konseptine sahip tatil evi, 2 yıllık süreçte 20’ye yakın ülkeden yabancı misafir ağırladı. 

A+A-

MURAT TAN'IN ÖZEL HABERİ- Germencik Hıdırbeyli’de açtıkları özgün konsepte sahip İonia Konuk Evi’nde 11 Ekim 2017’den bu yana, Güney Afrika, Hollanda, Yeni Zelanda, Kanada, Çin, Britanya, Arjantin, Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa, Avusturya, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri, İsviçre, Kolombiya, Brezilya, Rusya, Danimarka, Romanya ve Türkiye’den toplamda 121 misafiri ağırladıklarını söyleyen Noble çifti, Aydın’a aşık olduklarını belirtti. 

Aydın’ın iklim koşulları ve bitki örtüsünün yanı sıra antik kentleriyle eşsiz bir güzelliğe sahip olduğunu söyleyen Noble çifti, içinde zeytin ağaçlarının da bulunduğu 4 dönümlük incir bahçesinde kurulan butik otele gelen misafirlerine Aydın’ın gönüllü kültür elçiliğini yaptıklarını da ifade etti. Noble çiftçi, bu yıl itibariyle dünyaca ünlü online rezervasyon sitesi tarafından 10 üzerinden 9,8 puanlama alan otellerinde, yeni bir bina inşaatıyla oda sayısını 3’ten 4’e çıkaracaklarını söylerken, misafirlerin otellerinden memnuniyet duymaları nedeniyle çok mutlu olduklarını kaydetti. 

“İNSANLAR FARKLI KONSEPT ARIYOR”

2018 yılı sonralarında yaptıkları saman balyalı butik oteli hizmete açmalarının ardından bir İngiliz kanalının çektiği belgeselle adlarını duyurduklarını söyleyen Sirem Noble, “Buraya gelmeden önce bir blog hazırladık. O bloga planlarımızı, yeni bir ülkeye taşınacağımızı ve yeni bir işe başlayacağımızı yazmıştık. Oradan da bizi takip edenler var. İngiliz kanalından gelenler de bize blogumuz aracılığıyla ulaşmıştı. Otelimize yüzde 90 yabancı misafirler geliyor. İnsanlar artık deniz kenarlarına gitmekten sıkılmış durumdalar. Farklı konsept arıyorlar. Gerçek Türkiye’yi de tanımak isteyenler var. Bizim otelimize gelenler özellikle genelde arkeoloji ve tarih tutkunu insanlar. Burada aynı zamanda ekoturizme dönük konsepte uygun bir lokasyonda da bulunuyoruz. Zaten otelimiz bina olarak da doğal yapıldığı için de buna hizmet ediyor. Otelde bununla birlikte yenilen içilen her şeyi de kompost olarak hazırlıyoruz. Plastik şişe kullanmamaya özen gösteriyoruz ve odalara içme suyunu da cam şişelerde veriyoruz. Kullandığımız deterjan bile doğayı fazla kirletmeyen malzemelerden özel olarak üretiliyor” dedi. 

“MİSAFİRLERİMİZ ÇOK MEMNUN”

Sebze ve meyve yetiştirdikleri otelinde bahçesinde kesinlikle zirai ilaçlama da yapmadıklarını söyleyen Sirem Noble, “Bahçemizde bu yaz domates, biber ve patlıcan yetiştirdik. Hazırladığımız salatayı da yetiştirdiğimiz organik rokayla yapıyoruz. Organik ve kompost olarak hazırladığımız yemeklerden misafirlerimiz de gayet memnun. Kullandığımız hiçbir sebze ve meyve artığını da atmıyoruz, tekrar doğaya dönüyor. Otelimizde binalar saman balyasıyla yapıldığı için ısıtma ve soğutmada çok fazla elektrik harcamıyoruz. Zaten en doğal izolasyon malzemesi samandır. Tavanlarda 16 santim kalınlığında ayrı bir izolasyon malzemesi var. O malzeme de sıcak ve soğuğu geçirmiyor. Misafirlerimiz gerek hizmetimizden ve gerekse odalarımızdan da çok memnun kalıyorlar. Her gelen, ‘Biz burada uyuyabiliyoruz ve daha rahat nefes alabiliyoruz’ diyorlar. Tavanlarımızın yüksek olmasıyla birlikte yandaki odalardan da kullandığımız izolasyon nedeniyle hiçbir gürültü duymuyorlar” diye konuştu. 

“ÖREN YERLERİNE YAKIN KONUMDAYIZ”

Dünya’nın birçok yerinden misafir ağırladıklarını söyleyen Noble, “2 yıllık süreçte Amerika Birleşik Devletleri’nden Yeni Zelanda’ya ve Çin’e kadar 20’ye yakın ülkeden birçok misafirimiz oldu. Misafirlerimiz otelimizin tarihi ve ören yerlerine yakın olmasından ötürü de bizi tercih ediyorlar. Yine otelimizin kırsal kesimde, bahçe içinde, sessiz sakin bir yerde olması da kendilerine cazip geliyor. Otelimiz ana yola, denize ve Milli Parka da gayet yakın. Otelimize gelenler mutlaka bir gününü Selçuk Efes’e ayırıyorlar ve birçoğu da Denizli Pamukkale’ye gidiyor. Biz burada aynı zamanda eşimle gönüllü kültür elçiliği yapıyoruz. Misafirlerimizi Efeler’deki Tralleis, Germencik’teki Magnesia Antik Kenti ve Söke’deki Priene Antik Kenti gibi yerlere gönderiyoruz. Priene özellikle harika bir yer ve misafirlerimiz çok beğeniyor. Aynı zamanda Magnesia Antik Kenti’ndeki 40 bin kapasiteli stadyumun dünyanın en eski stadyumu olduğu söyleniyor. Orası da çok dikkatlerini çekiyor” dedi.

“ÜLKEMİZE GELEN TURİST BİR DAHA GELMİYOR”

Otele gelen yerli ve yabancı misafirleri Germencik Perşembe Pazarı’na da gönderdiklerini söyleyen Noble, “Orada köylülerden alışveriş yapmak hoşlarına gidiyor. Selatin Köy Pazarı da açıldı, oraya da yönlendireceğiz. Yine Belediyemizin Germencik’te açtığı İnya Satış Mağazası’na da misafirlerimizi göndermeyi düşünüyoruz. Buraya her gelen bir şeyler satın almak istiyor. Ben örneğin talep ettikleri için küçük hediyelik eşyalar satıyorum, çok ilgi gösteriyorlar. Şu da var Kuşadası’nı görüp bilenler bir daha gitmek istemiyor. Bir kere beton yığını ve satıcılar rahatsız ediyor. Misafirleri sokaklardan içeriye çekmeye çalışıyorlar. Germencik Pazarı’na gidenler mesela hiç rahatsız edilmeden gezdik diyorlar ama Kuşadası’nda durum aynı değil. Türkiye’ye gelen bir çok turist bir daha gelmiyor. Bunun nedeni satıcıların turistlere yapışıp kendilerince İngilizce konuşmaya çalışarak insanları içeriye çekmesi büyük rahatsızlık veriyor. Gelen turistin bir daha gelmesini Yunanistan, İtalya ve İspanya ile kıyasladığımızda inanın Türkiye çok kötü durumda. Türkiye’ye gelen turistlerin yüzde 80’i bir daha gelmiyor” diye konuştu. 

“YAZ KIŞ DOLUYUZ”

Halihazırda 3 odalı olarak hizmet veren otelde yeni bir bina yapıma aşamasına geçtiklerini söyleyen Noble, “O binayı da ahşap karkas olarak saman balyasından yapacağız. Saman balyasını yapımda duvar dolgusu olarak kullanacağız. Ondan sonra üzerine de doğal kireç sıva kullanıyoruz. Saman balyasına çimento değmemesi gerekiyor. Bu yeni binayı yeni sezona yetiştirmeye çalışıyoruz. Biz yaz kış doluyuz. Mesela şu an kış mevsimindeyiz ve tüm odalarımız dolu durumda. Seneye diğer binanın tamamlanmasıyla dört odamız olacak. Dünyaca ünlü online rezervasyon portalı olan ‘Booking.com’ ile bir buçuk yıldır çalışıyoruz. 2018-2019 yıllarını kapsayan hizmet kalitemize dönük yaptıkları puanlama bize 10 üzerinden 9.8 puan verdiler. Bu bizim için cidden önemli ve gurur verici bir puanlama oldu ve hizmet kalitemizi daha da üst düzeye çıkarmak için de bir teşvik oldu. Demek ki misafir memnuniyetimizi sağlamışız ki insanlar da yüksek puanla değerlendirme yapmışlar” dedi. 

“YÖRESEL YEMEKLER SUNUYORUZ”

Aynı zamanda otelin aşçısı olan Sirem Noble, ağırlıklı olarak yöresel Türk yemeklerinden oluşan zengin bir menü konseptine sahip olduklarını söyleyerek, “Örneğin geçen akşam yemekte kuru fasulye-pilav çıkardım. Yanında turşu ikramımız da vardı. Tavuk çorbası, musakka, fırında tavuk, et, sebzeyle birlikte vegan misafirlerimize özel de vegan yiyecekler de çıkarıyoruz. Hıdırbeyli’de yapılmış tarhanalardan özel tarhana çorbası da yapıyorum. Bahçemizdeki kendi zeytinlerimizden sıktırılmış zeytinyağını da kullanıyoruz. Kendi incir bahçemizden toplayıp kuruttuğumuz incirleri de misafirlerimiz çok seviyorlar. İncirin reçelini de yaptık, tadına bayıldıklarını söyleyebilirim. Akşam yemeklerinde ağırlıklı olarak yöresel Türk yemeklerini sunuyoruz. Burasıyla ilgili makro hedeflerimiz yok. Hedefimiz burasını 4 odayla bırakmak. Çünkü buraya gelenler zaten büyük otellerden bıkmış insanlar. Buraya sessizliği, sakinliği ve nezihliği için geliyorlar. Havuzun dolu olmasını da zaten kimse istemiyor. Otelimizdeki havuzu kendi özel havuzları gibi kullanıyorlar. 4 odayla burayı faaliyette tutup sürekli dolu tutabilirsek bize ne mutlu. Biz kendimize de zaten stressiz bir iş ortamı oluşturma peşindeyiz. Gelenler nezih insanlar olsunlar ve burayı böyle mevcudiyetiyle koruyabilelim istiyoruz” diye konuştu. 

“AYDINLILARA PANSİYON İŞLETMECİLİĞİNİ ÖNERİYORUM”

Aydın’da kırsal alanda kendilerinin açtığı otel tarzında yeni yeni konuk evlerinin açılmasını istediklerini söyleyen Sirem Noble, “Kırsalın şehirlere nazaran sunacağı şey çok daha fazla. İnsanlar artık sessizliğe, sakinliğe, geleneksel ortama, doğaya yani hayvanlara, kuşlara ve  börtü böceğe hasretler. Büyük şehirlerde yaşayan insan sayısı çok fazla. İstanbul’dan gelen müşterilerimiz geliyorlar ve inanın bütün gece yıldızları seyrediyorlar. Düşünün, İstanbul’da yıldızı görmeye bile hasretler yani. Burada ışık kirliliği de yok. Yani avantajları her bakımdan yüksek. Böyle yerlere insanları çekebilirsek bize ne mutlu. Aydın’da bu tarz konsepte sahip açılan birkaç yer var. Biz rezervasyonla çalışıyoruz. Online rezervasyon olarak ‘Booking.com’ tarzı yerlerden gelen siteler var. Ben insanlara pansiyon işletmeciliğini çok öneriyorum. Aydın bu sektöre çok müsait. Aydın da bu sektörden istifade etsin istiyoruz. Bizim fiyatımız şu anda Booking.com sayfalarında gecelik 55 Euro’dur. Yazın fiyatımız 65 Euro’ya çıkacak. Telefonla açıp gelenlere yüzde 15 indirim yapıyoruz çünkü komisyon da ortadan kalkıyor” dedi. 

aydinin-gonullu-kultur-elcisi-oldular-146442-5f8c4b35f7ca28707b2d6c6ba7eaed0e.jpgaydinin-gonullu-kultur-elcisi-oldular-146442-1f2a4aa3f7e18efaea706a5d91f5fa72.jpgaydinin-gonullu-kultur-elcisi-oldular-146442-59987166a464c4780c1b75ee58adbfcf.jpgaydinin-gonullu-kultur-elcisi-oldular-146442-ee18c814e2b812179473c7bf686ef4f4.jpg


FOTOĞRAFLARIN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.