AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

AYDIN’IN KONUT SORUNU YOK MU?

A+A-

Geçtiğimiz hafta sonu Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan TOKİ’nin 81 ilde 100 bin konut projesinde Aydın’ın payına düşen sadece 400 konut. Ne yazık ki, bu rakam nüfus bakımından Aydın’ın üçte birinden bile az olan 35 ilin de gerisinde kalan bir rakam.
Peki, TOKİ Aydın’a neden 400 konut yapmayı uygun gördü?
TOKİ’nin bu planlamasına bakılırsa Aydın konut sorununu devlete gereksinim duymadan çözmüş demek olası. Yine aynı şekilde Aydınlılar kendi sorunlarını kendileri çözüyor; biliyorlar ki devlet onlar için çok uzak bir olasılık.
Bir başka söylem ile TOKİ demiş oluyor ki, Aydın’da konut yapmaya gerek yok, zira Aydın bu sorunu bize ihtiyaç duymadan çözüme kavuşturabiliyor. Ya da Aydın’ın iktidar milletvekilleri Aydın’daki konut gereksinimi ile ilgili taleplerde bulunmadı, biz de sembolik olarak bu rakamı koyduk.
Her ne olursa olsun, Aydın bu projede de üvey evlat muamelesi görmüştür. Aydın yine birçok ilden de geri itilerek adeta seçimde alınamayan oyların bir rövanşı alınmıştır. Bu durum aslında AKP’ye zarar vermekte ve Aydın giderek AKP’den uzaklaşmaktadır. Kendi elleri ile Aydın’ın AKP’li yönetici ve milletvekilleri Aydın’ı muhalefete doğru itmektedir.
On sekiz yıldır devlet yatırımların sürekli Aydın’dan daha küçük illere aktarılması, Aydın’da başlanmış ve küçük bir yatırım ile hizmet vermeye başlayacak yatırımlar göz ardı edilip denizler doldurularak hava limanları başka illere yapılmıştır. Bugün de 35 ilin tek tek nüfusuna bakıldığında Aydın bunların iki üç katı nüfusa sahip iken 400 konut yapmayı planlamak Aydınlı ile dalga geçmektir. Aydınlıya ‘size yatırım yok’ demektir.
Her seçim öncesi bol keseden savuran milletvekilleri hala Aydın-Denizli otoyolunun yapımına başlanmasını sağlayamamış, üstelik ihalesi yapıldı diye duyurulmasına karşın ihale önümüzdeki yıl yapılacak denilmektedir.
TOKİ’nin bu son projesi eğer Aydınlı ile dalga geçmek, bak size de konut yapıyoruz diye bir sus payın değil ise TOKİ Aydın’ın konut sorunu yok demiştir. Bundan sonra AKP’li yöneticiler ve milletvekillerinden gelecek söylemler de tepkileri durdurmak ve zaman kazanmaktan başka bir anlam taşımayacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar