Aydın’da son günlerde hava sıcaklıklarının yüksek olmasından dolayı vatandaşlar, gündelik yaşamlarında zor anlar yaşıyor. Vatandaşların kimi sahil kentlerine gitmeyi tercih ederken kimi de yaylara giderek sıcak havalardan kaçıyor. Aydın’da bulunan yaylalar hem yaz aylarında serin bir ortam yaratıyor hem de güzelliği ile kendine hayran bırakıyor. İşte Aydın’ın serinleten yaylaları:

Aydinin Serinleten Yaylalari Int Gzt 484560 2181F3B54696Bb03E22Dcc5Fd1619720

PAŞA YAYLASI

Paşa Yaylası, Aydın’da yayla turizmi denildiğinde akla ilk gelen yer olarak biliniyor. Aydın merkezinden yaklaşık 25 km uzaklıkta olan Paşa Yaylası, 1200 metre yükseklikte bulunuyor. Yerleşim alanı 1440 metre, zirvesi ise 1640 metre olan yayla, temiz havasıyla yılın her mevsiminde çeşitli manzaralar sunarak vatandaşların göz zevkine hitap ediyor. Yayla ayrıca, kızılçam, karaçam ve ardıçlardan oluşan bir bitki örtüsüne de sahip. Paşa Yaylası yılın her mevsiminde doğaseverleri ağırlıyor. Yaz aylarında sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği zamanlarda yöre halkı gerek piknik yapmak gerekse sıcak havadan kurtulmak için tercih ediyor. 

Aydinin Serinleten Yaylalari Int Gzt 484560 10Bd2969E28Cb2C767B99A2257D975Ac

Çerçioğlu’ndan otizmli çocuklara özel yüzme kursları Çerçioğlu’ndan otizmli çocuklara özel yüzme kursları

KAHVEDERESİ YAYLASI

Karacasu yakınındaki Kahvederesi Yaylası, eğitimli yürüyüş parkurlarının olmasından dolayı dağ yürüyüşleri için de tercih ediliyor. Yayla doğal güzellikleri, yayla evleri, doğanın yedi rengini barındıran çeşitli ağaç ve bitki türleriyle yayla turizminin en gözde mekanlarından biri olarak anılıyor. Yaz aylarında sıcaktan bunalan yöre halkının göç ettiği yayla, aynı zamanda yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Karacasu’da yayla turizminin gelişmesinde büyük öneme sahip olan Kahvederesi Yaylası’nda 500 civarında yayla evi bulunuyor. Yaz aylarında sıcaktan kaçmak ve doğada huzur bulmak isteyenler Kahvederesi Yaylası’nı tercih ediyor. vatandaşlar özellikle sıcak yaz gecelerinde serinlemek ve yöreye özgü tandır kebabının tadına bakmak için Kahvederesi Yaylası’na gidiyor. 

Aydinin Serinleten Yaylalari Int Gzt 484560 4Be2C1Acbcd251Affe6937Bb9Ae4Bc7C

ŞARLAN TABİAT PARKI

Aydın ilinin önemli doğal alanlarından biri olan 37 bin hektarlık Şarlan Tabiat Parkı, özellikle yöre halkı tarafından yoğun şekilde rekreatif amaçlarla kullanılıyor. Madranbaba yayla yolu güzergahında bulunan bu tabiat parkı, Aydın ilinin en değerli yaylalarından biri olarak nitelendiriliyor. 2014 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilen Şarlan, muhteşem manzara güzellikleri, eşsiz peyzaj değerleri ve rekreasyonel potansiyeliyle biliniyor. Çine ilçesinde konumlanan bu tabiat parkı, ziyaretçilerine doğanın kucağında unutulmaz anlar yaşatıyor. Doğa yürüyüşleri, piknik alanları ve dinlenme noktalarıyla Şarlan Tabiat Parkı, ziyaretçilerine benzersiz bir doğa deneyimi sunuyor.

Aydinin Serinleten Yaylalari Int Gzt 484560 B0F998Ce6Af8283Bc9Ea4697Ddec191D

MADRAN YAYLASI

Çine ilçesinin doğusunda yer alan Madran Yaylası, Aydın'ın 1792 metre ile en yüksek dağı olan Madran Dağı'nda yer alıyor. Madran Yaylası; Çine, Yenipazar ve Bozdoğan ilçelerinin ortak yaylası olarak biliniyor. Madran Dağı; yaylasıyla, güneşiyle, rüzgarıyla, ormanlarıyla, zengin tabiat varlıklarıyla, şifalı otlarıyla, dünyaca ünlü su kaynaklarıyla ve madenleriyle adeta yörenin hazinesi olarak kabul ediliyor. Madran Mahallesi'nden yaylaya çıkarken eşsiz doğa manzaralarını izleyebilir, çeşitli bitki ve ağaç türlerini görebilirsiniz. Madran Mahallesi'nden yaklaşık olarak 7 km uzaklıkta bulunan Madran Yaylası’na günübirlik gezi yapılabiliyor. Eko-turizm açısından da zengin olanaklara sahip olan Madran Yaylası, doğa yürüyüşlerini sevenler için de inanılmaz fırsatlar sunuyor. Madran Dağı'nın zirvesine çıktığınızda Karıncalı Dağı, Aydın Dağları, Gökbel ve Menteşe Dağları da yakından görülebiliyor. Zirvede Madran Baba Türbesi de ziyaret edilebiliyor. 

Muhabir: Seval Selvi