Aydın'ın tarımı masaya yatırıldı

Aydın'ın tarımı masaya yatırıldı
Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, tarımın gelişen risklere karşı garanti altına alınması amacıyla toplantılarını sürdürüyor. Bu çerçevede Aydın'ın 3 yıllık bitkisel üretim planlaması görüşüldü.

Tarımsal Üretim Planlaması İl Teknik Komitesi, Aydın İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Altıntaş başkanlığında gerçekleştirildi. Komitede, Aydın'ın 2025 ile 2027 yıllarını kapsayan 3 yıllık Bitkisel Üretim Planlaması görüşüldü. Komiteye, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarım Havzaları Daire Başkanı Ergin Toprak ve teknik komite üyeleri de katıldı.

aw195642-03.jpg

AYDIN'IN ÖNEMİNE İŞARET ETTİ

Açılış konuşmasını yapan Altıntaş, Aydın'ın tarımsal üretimde Türkiye'nin önde gelen kentlerinden olduğunu aktardı. Aydın'da hem ürün çeşitliliği hem de verimliliğin yüksek olduğuna işaret eden Altıntaş, ihracata yönelik ürünlerin üretildiğini ve ülke ekonomisine katkı sağlandığını belirtti. Tarımın ülke için stratejik öneme sahip olduğuna değinen Altıntaş, 2025 ile 2027 yıllarını kapsayacak şekilde hazırlanan bitkisel üretim planlamasının da büyük öneme haiz olduğunu dile getirdi.

aw195642-01.jpg

ÜRETİCİLER KORUNACAK

Tarım Havzaları Daire Başkanı Ergin Toprak ise üretim planlaması ile üreticilerin korunmaya alınacağını anlattı. Gelişen risklere karşı ülkenin geleceğinin garanti altına alınmasının amaçlandığını belirten Toprak, üretim planlaması çalışmalarının tüm kesimleri kapsayan geniş katılımlı bir çalışma olduğunu vurguladı.

aw195642-02.jpg

BİTKİSEL ÜRETİM PLANI ONAYLANDI

Komitede, planlamaya dahil edilebilecek ürünler, örnek münavebe yöntemleri ve tarımsal sulama kısıtlaması da dikkate alınarak hazırlanan Aydın Bitkisel Üretim Planlaması hakkında bilgiler verildi. İl sorumlusu teknik personelleri, konuyla ilgili komite üyelerine sunumlarını yaptı. Tarımsal Üretim Planlaması İl Teknik Komite üyelerinin katkıları ve ortak görüşü ile hazırlanan 3 yıllık "Bitkisel Üretim Planı", komitede onaylanarak imzalandı. Planın, Tarım ve Orman Bakanlığı'na sunulacağı bildirildi.

Kaynak:İhlas Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.