Aydın’ın tek 'Mobilya Artisti'

Aydın’ın tek 'Mobilya Artisti'

Aydın’da yaşayan Pınar Dağlıoğlu kurduğu mobilya atölyesinde eski ve unutulmaya yüz tutmuş mobilyaları atılmaktan kurtarıp yeniden hayat veriyor.

A+A-

TUĞBA AYDIN'IN ÖZEL RÖPORTAJI- Bölgenin tek mobilya artisti olan Dağlıoğlu eski mobilyasını getirenlere hem dekorasyon dersi veriyor hem de eski mobilya veya eşyaları restore ederek yeniden kullanıma kazandırıyor. 

Kendinizi tanıtır mısınız? 
Ben Pınar Dağlıoğlu. Omnia Art & Decor’un sahibiyim. Evliyim ve iki çocuğum var. Bir buçuk yıl öncesine kadar Didim’de yaşıyorduk. Çocukların eğitim durumları söz konusu olduğu için buradaki eğitim olanakları daha iyi olduğundan Aydın merkeze taşındık. Bende boş vakitlerimi bir şeyler üreterek tasarlayarak geçirmeyi seviyorum. Aslında Gıda Mühendisiyim. Yüksek Lisans yaptım moleküler Gastronomide. Ama bu iş bana daha keyifli geliyor. Bu işte de yaratıcı ve başarılı olduğumu düşündüğüm için buradan devam etmeye karar verdim. Yaklaşık bir yıldan beri Omnia Art & Dekor Mobilya tasarım ve dönüşüm atölyesi olarak faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda kişilerin evlerinde bulunan dekoratif eşyalarını veya mobilyalarını yenileme hizmeti veriyoruz. 

Müşterilere ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?
Diyelim ki mobilyanın renginden sıkıldılar ama mobilya sağlam ve atmaya da kıyamıyorlar. Onların değişimi ve dönüşümünü yapıyoruz dekoratif olarak. Dekorasyon danışmanlığı da veriyoruz aynı zamanda. Benimle hemen hemen aynı işleri yapan ‘Painter Women Türkiye’ diye bir kadın grubumuz var. Şu an 24 kişiden oluşuyor Türkiye’de çok farklı noktalarda kadınlar bunlar. İstanbul, İzmir, Adana da var, Mersin, Kırıkkale, Erzurum,  Bursa, Ankara gibi Türkiye’nin çok farklı noktalarından hanımlar var.

Nasıl bir araya geldiniz?
Bu sektörde çok fazla kadın faaliyet gösteriyor ama bu işi iyi yapanlar olarak biz birbirimizi bir şekilde bulduk. Gerek birbirimize referans olmamız dolayısıyla gerek o gruba ilgi duyarak o grubun süzgecinden geçip gruba dahil olanlar olarak bir aradayız. Bir arkadaşımız var Şanlıurfa’da. Geçtiğimiz Kasım ayında atölyesini açtı. Biz de ona destek olmak için hep beraber Şanlıurfa’ya gittik. O esnada aldığımız bir karar oldu. Dedik ki Türkiye çapında bir çekiliş yapalım. Hem bizi tanısın insanlar hem de daha geniş kitlelere ulaşalım istedik. Bir çekiliş başlattık dedik ki talihlinin nerede olursa olsun evinin istediği bir bölümünü biz ücretsiz olarak yenileyeceğiz. Tesadüf ki Aydın’a yani benim bulunduğum yerden çıktı. Secan ve Abdullah Kurt çiftinin evine çıktı. Şanslıymışız ki çok tatlı insanlar çok iyi insanlar. Ben çekiliş talihlisi olduktan sonra kendileriyle gittim görüştüm mutfaklarının yenilenmesini istediler.  Bizde hay hay dedik ve planımızı programımızı yaptık. Arkadaşlarımız geldiler hep birlikte el birliğiyle iki gün içerisinde mutfak dolaplarını boyadık tezgâhın üzerindeki ara fayansı boyadık. Dekoratif bir duvar çalışması yaptık masalarını boyadık. Perdesini halısını kulpların hepsini değiştireceğiz. Son aşamaya onlar kaldı onlara karar verdik elimize ulaşmasını bekliyoruz. Sonrasında yepyeni bir mutfakları olmuş oldu. Hiçbir ücret ödemeden ve profesyoneller tarafından tasarlanmış bir şekilde yeni mutfaklarına kavuştular. Çok içlerine sindi biz de çok memnun olduk onlarla tanıştığımız ve evlerinde çalıştığımız için. Böyle güzel bir projeye imza attık. 

Mobilya ağırlıklı işler mi yapılıyor? Dekoratif malzemeler de üretiyor musunuz?

Ben kendi adıma söyleyeyim. Ben biraz eski tarz mobilyaları seviyorum. Çünkü onlarda gerçek ahşap ağaç kullanılmış oluyor ve el işçiliği var. Üzülerek görüyoruz ki bunları insanlar maalesef modern eşyalarla değiştirirken atıyorlar. Aslında çok kıymetli değerler bunlar. Ben onlara sahip çıkıyorum elimden geldiğince onları Avrupa’nın en kaliteli boyalarıyla İngiltere’den getirttiğim ithal su bazlı boyalarla boyayıp dekoratif hale getirip satışa sunuyorum. Aynı zamanda diyelim ki bir müşterimiz var bir sehpasını, ayna çerçevesini ya da komple salon mobilyalarını yeniletmek istiyor. Ben bunları nakliyecim ile atölyeye alıyorum burada dönüşümünü yaptıktan sonra eve gönderiyorum. Boya satışım var. Autentico Paint markasının Aydın bayisiyim. Burada ürünlerimiz var. Bazı hanımlar çok meraklı oluyorlar kendileri boyamak istiyorlar. Ben onlara hem uygulama danışmanlığı veriyorum hem de malzeme satışı yapıyorum. Alıp güzel dönüşümlere imza atabiliyorlar. Hiç bilmeyenler de gelip öğrenme fırsatı bulabiliyorlar. Taşınabilir bir eşyasını alıp geldiğinde ben ona boyaların uygulanmasını ve bazı tekniklerin uygulanmasını öğretiyorum burada. Ben tüm teknikleri öğreneceğim diyen varsa da bir gün boyunca birebir eğitim veriyorum workshop adı altında temel teknikler ve ileri teknikleri kendilerine öğretiyorum.
  
Çekilişlere devam etmeyi düşünüyor musunuz?

Çekilişlere şu an ara verebiliriz çünkü havalar soğuk ve hepimiz evli ve çocuklu kadınlar olarak zorlanabiliyoruz bir araya gelmekte. Belki havalar ısınana kadar ara verebiliriz ama talep olursa eğer çok ilgi görürse tabi ki devam ederiz. Birazcık gelen tepkilere bakacağız.
 
Diğer üyeler de kendi bölgelerinde bu işi yapıyorlar mı?

Tabi diğer arkadaşlarda yapıyor. Herkes kendi bölgesinde atölye sahibi olan var, evinde bu işi yapan var başka bir işte çalışıp bu işi ek iş gibi yapanlar var. Çünkü bu iş bir aşktır kolay kolay bırakamazsınız bir kere sevdikten sonra. O tasarımı, dönüşümü yapmak çok güzel, beğenilerini almak daha da güzel. İnsanların mutlu olduğunu görmek en büyük tatmin oluyor bizim için. Tabi ki herkes aktif bir şekilde çalışıyor kendi bölgesinde. Aydı'nın bilmesini istiyoruz böyle bir şeyin varlığını çünkü burası ilk ve tek oldukça da kaliteli bir yer. Ben Türkiye çapında ilk mobilya artistiyim. Aydın için bir şans olduğumu düşünüyorum. Aydın’ın bunu bilmesini istiyorum. Tabi ki mobilya firmaları da haklı maliyetler çok fazla rekabet çok fazla dolayısıyla malzemelerde farklı tasarımlara giderken kaliteden de ödün vermek zorunda kalabiliyorlar. Eğer kişilerin evindeki eşyaları gerçekten sevdikleri model ise yıllarca gördükleri renklerden sıkılmışlarsa hem yenisini almaya göre çok daha ekonomik bir maliyete hem de eşyalarını biz istedikleri renk yani piyasada bulamayacakları renkte ve kendilerine özel olacak şekilde yeniletebilirler bize. Başvurularını bekliyoruz.

aydinin-tek-mobilya-artisti-150414-63d13925ec366913751b50091f6acbe8.jpgaydinin-tek-mobilya-artisti-150414-2168d98c196cafcf07a435cd55a9775c.jpgaydinin-tek-mobilya-artisti-150414-bef14897607db7bb880b4c4b6600d5fc.jpgaydinin-tek-mobilya-artisti-150414-07130b048396a47d756c97e5f50feb7e.jpg

FOTOĞRAFLARIN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.