Aydınlı besicileri kaya tuzuyla tanıştırdı

Aydınlı besicileri kaya tuzuyla tanıştırdı

İncirliova’ya bağlı Dereağzı Mahallesi’nde yem bayisi işleten Muammer Gün’ün 3 ay önce besi damlarındaki hayvanlar için Çankırı’dan getirttiği 30 ton kaya tuzu, üreticiler tarafından adeta kapış kapış satın alınıyor.  

A+A-

(MURAT TAN) İncirliova’ya bağlı Dereağzı Mahallesi’nde Çankırı’dan gelen kaya tuzları kilosu 80 kuruştan hayvan üreticilerine satılıyor. İncirliovalı havyan üreticileri tarafında adeta kapış kapış satın alınan kaya tuzu, hem hayvan sağlığına hem de etin lezzetine doğrudan katkı sağlıyor. Aydın genelindeki üreticilerin pek bilmediği oysa hayvanların her dönem mineral madde ihtiyacını karşılayan ve görülebilecek eksikliklerde mineral desteği sağlayan yalama tuzuna ilginin her geçen gün daha da arttığını söyleyen Gün, elinde 30 tonluk stoğun bitme noktasına geldiğini söyledi.  

“GELİŞME GERİLİĞİNİ ENGELLER” 

İncirliova’da üreticilerin menfaatleri adına 3 ay önce Çankırı’dan yalama tuzu diye de bilinen 30 tonluk kaya tuzu sipariş ettiğini söyleyen Gün, “İlk başlarda insanlar bunun faydasını anlamadı ama deneme amaçlı kullandıktan sonra faydasını görmeye başladılar. Kaya tuzu hayvandaki yetersiz düzeyde  mineral madde alımına bağlı gelişme geriliğini engeller. Yine hayvanda kızgınlığın görülmemesi ve döl tutmama gibi sorunları en az seviyeye indirir. Mineral eksikliğine bağlı olarak hayvanın taş, toprak yeme ya da duvar yalama gibi eğilimlerini de ortadan kaldırır. En önemli olarak hayvanın bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirime de yardımcı olur. Yine örneğin saman ipi yiyen bir hayvanın midesinde bu yabancı cismin de erimesini sağlar” dedi. 

“VETERİNERLER DE TAVSİYE EDİYOR” 

Aylık ortalama 10 tonluk kaya tuzu temininde bulunduğunu söyleyen Gün, “3 ay önce aldığımız kaya tuzlarından elimizde çok az bir stok kaldı. Önümüzdeki günlerde 30 ton daha sipariş edeceğiz. Üreticilerimizin ilgisi gayet güzel. Kaya tuzunda iyot yoktur ve gayet doğaldır. Çankırı’da doğal olarak madenden çıkartılarak temin ediliyor. Kaya tuzu aslında küçükbaş hayvanlarda, atlarda, kanatlılarda ve kuş, balık, kedi, köpek gibi evcil bütün hayvanlarda da kullanılmaktadır. Ben bu tür hayvanı olan herkese ve özellikle de besi damında hayvan yetiştiren üreticilerimize bilhassa tavsiye ediyorum. Mutlaka faydalarını göreceklerdir ki zaten veterinerler de üreticilere, hayvanlarına kaya tuzu vermelerini tavsiye ediyor” diye konuştu.

aydinli-besicileri-kaya-tuzuyla-tanistirdi-99626-578d223d43f37b3b41418d342c7c4c59.jpgaydinli-besicileri-kaya-tuzuyla-tanistirdi-99626-b991793145c0e3020f4610ba907ac03d.jpgaydinli-besicileri-kaya-tuzuyla-tanistirdi-99626-dcd453356dea9766d0b8b9628497eb28.jpgaydinli-besicileri-kaya-tuzuyla-tanistirdi-99626-fe293c3aa89fb2a09829db794b9a579a.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.