Aydınlı çiftçi primlerin yatmasını bekliyor

Aydınlı çiftçi primlerin yatmasını bekliyor

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, Aydın çiftçisinin problemiyle ilgili açıklamada bulundu. Kendirlioğlu çiftçinin en büyük probleminin giderler olduğunu ifade etti. 

A+A-

KIYMET SARIYILDIZ - Koronavirüsün çıkmasıyla beraber petrol fiyatlarında bir nebzede olsa da indirimin çiftçileri sevindirdiğini söyleyen Kendirlioğlu, diğer giderlere zam yapıldığını belirtti. Kendirlioğlu, ”Aydınlı çiftçinin problemini dile getirmek gerekirse çiftçimizin en büyük problemi giderler. Bunların başında da akaryakıt, gübre, tohum ve zirai ilaç gelmekte.  Gerçi koronavirüsten sonra petrol fiyatları biraz düştü ama tam anlamıyla bize yansımadı. Bir miktar yansıdı. Akaryakıttaki bir miktar düşüş bizi bir nebze sevindirdi. Ama gübre, zirai ilaç, tohum bunlar geçen seneye göre yüzde 30 ile yüzde 50 arasında artış meydana geldi” dedi. 

“PRİMLER BİZİM İÇİN CAN SUYU”
Üretim konusunda devletten destek beklediklerini söyleyen Kendirlioğlu, primlerin zamanında ödenmesi konusunda çağrıda bulundu. Çiftçilerin desteklerle ayakta durabildiğini ifade eden Kendirlioğlu, pirimlerin çiftçi ve üretici için can suyu olduğunu belirtti. Kendirlioğlu, “Özellikle Nisan ayında ve Mayıs’ın 15-20’lerine kadar sürecek olan pamuk üretimi hızla devam ediyor. Araya yağmur girdi bu biraz ekimi geciktirdi. Ama yağmurlar felaket boyutunda değildi. Bazı alanlarda tabi zarar oldu. Bu mesleğin içinde var. Ekim alanları zarar görebiliyor. Bu da normal karşılanacak durumda. Her mesleğe yardım destek için devletimiz çalışıyor. Bunu da anlayışla karşılıyoruz. Ama üretimin ne kadar değerli olduğunu son olaylar net olarak gösterdi. Bu anlamda devletimizin yanımızda olmasını istiyoruz. Üretim esnasında desteklerini bizden esirgemesin istiyoruz. Yine desteklerin, primlerin zamanında ödenmesi gerektiğini her zaman söylüyoruz. Çiftçimiz desteklerle ayakta kalabiliyor. Nisan ayı içinde pamuk primlerini bekliyorduk ama Mayıs ayına sarktı.  Bayram geliyor. Çiftçinin bayram edebilmesi için primlerin yatırılması gerekir. Bu bizim için can suyu.  Biz her zaman üretmeye devam edeceğiz. Vatandaşımız hiç sıkıntı yapmasın. Devletimizin milletimizin yanındayız” diye konuştu


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.