Aydın Hedef Gazetesi Muhabiri Musa Ölmez'in haberine göre; Söke'nin ova mahallesi Gölbent’te bu yıl karpuz da yetiştiriliyor. Pamuk ve buğday üretimi ile öne çıkan bölgede Söke Ziraat Odası Gölbent Delegesi Mutlu Ak, Söke-Bodrum Karayolu kenarında bulunan tarlasında karpuz üretmeye karar verdiğini söyledi.

ARACISIZ BİR ŞEKİLDE SUNULACAK
Ürünü aracısız bir şekilde tüketicilere ulaştırmak için "Hobi Tarlası" modelini planladığını dile getiren Ak, Antalya ve Alanya bölgesindeki bazı turistik otellerin müşterilerine yönelik oluşturduğu hobi bahçelerinin aynı modelini, 15 dekarlık arazisinde hayata geçireceğini ifade etti.

sokeli-ciftciden-hobi-tarlasi-tarladan-secdalindan-kopar-472685-e72c59041ff23a8f8474bf8b515ce8d7.jpeg

"BİZ ÜRETİYORUZ ARACI KAZANIYOR"
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ak, "Biz üretiyoruz aracı kazanıyor. Tüketici de ürünü pahalı tükettiği için bu defa aracıya giden karın bizim cebimize girdiğini düşünerek bizim çok kazandığımızı düşünüyor. Halbuki bizim tarladan kilogramını 6-7 liraya sattığımız ürün, tezgahlarda yüzde 400 oranında fiyat artışı ile satışa sunulduğu için biz çok kazanıyoruz görülüyor. İşte bu yıl 15 dekarlık arazimde pamuk yerine karpuz üretmeye karar verdim" dedi.

Uyarılar da önlemler de bir işe yaramıyor Uyarılar da önlemler de bir işe yaramıyor

sokeli-ciftciden-hobi-tarlasi-tarladan-secdalindan-kopar-472685-ddb468bc1a32b6c83514876639ad4a4e.jpeg

İSTEYENLER TARLADAN SEÇİP ALACAK
Ak, şunları kaydetti: "Tarlam, Didim, Bodrum, Marmaris gibi turistik kentlere geçiş güzergahı üzerinde bulunduğu için tarlanın yanına çardak kurup vatandaşlarımıza tarladan direkt olarak ürün satmayı planladım. İsteyen vatandaşımız tarlaya girip karpuzunu kendisi seçip alacak. Zamanı olmayan vatandaşlarımız da römork üzerinde sergilediğimiz karpuzlardan alacak. Böylece aracı ortadan kalkacağı için vatandaşımız da ucuz karpuz tüketmiş olacak” ifadelerini kullandı.
Ak’ın Hobi Bahçesi üretim modeli mahalle sakinlerinden de destek görürken, şimdi dört gözle hasat zamanı bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi