(MURAT TAN) Geçtiğimiz yıl pamuk primi desteklemelerinin Mart ayı içerisinde ödenmesi nedeniyle beklenti içerisine giren Aydınlı pamuk üreticileri, Aydın Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem’in primlerin 15-30 Nisan arasında hesaplarına yatacağını söylemesi üzerine hayal kırıklığı yaşadı.

Pamuk ekim sezonu öncesinde, prim desteklemelerinin Mart ayı içerisinde ödeneceği beklentisinde olan pamuk üreticileri, Aydın Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem’in 5 Nisan itibariyle askıya çıkılacağını ve ödemelerin 15–30 Nisan arasında yapılacağını söylemesiyle büyük hayal kırıklığı yaşadılar. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Aydın Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu ve Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, primlerin ne zaman ödeneceğiyle ilgili halen net bir bilginin kendilerine yetkili ağızlardan iletilmediğini söyleyerek, “primler 15 Nisan, 15 Mayıs ya da 15 Haziran’dan sonra mı hesaplara yatmaya başlar belli değil. Bu konuda yetkililerden aldığımız herhangi bir net bilgi yok” dedi.

“NET BİR AÇIKLAMA YOK”

Aydın’da halihazırda 10 Nisan’dan 15 Mayıs’a kadar pamuk ekiminin süreceğini söyleyen Kendirlioğlu, “Geçen yıl 16 Mart itibariyle çiftçilerimizin primleri hesaplarına yatırılmaya başlanmıştı. Mart sonu itibariyle de çiftçilerimizin pamuk primlerinin tamamı hesaplarına yatırılmıştı. Çiftçilerimiz, bu sene de aynı beklenti içerisindeydi. Dolayısıyla hayal kırıklığına uğradılar. Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün 15-30 Nisan arasında primlerin yatırılacağını söylemesiyle ilgili olarak net bir bilgimiz yok. Normal işleyen takvimimize göre 1 Nisan’da dosya alımımız sona eriyor. Çiftçilerimizin müstahsil makbuzların İlçe Orman ve Tarım İl Müdürlüğü’ne verilmesiyle ilgili son gün 1 Nisan’dır. Normal işleyiş çerçevesinde 4-5 gün içerisinde bu verilere sistemlere girilerek 5 Nisan itibariyle işlemler biter. Geçen sene ve daha önceki yıllardaki takvime göre de 15 Nisan’dan sonra bilgiler Ankara’ya ulaşılır ancak şu var; Ankara’ya ulaştıktan sonra da çiftçilerimizin bir beklenti içerisinde olmamaları gerekir. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz de 15 Nisan’dan sonra topun Ankara’da olduğunu da söylüyor. Net bir açıklama yok” diye konuştu.

“NE YAZIK Kİ GERÇEKLEŞMEDİ”

Çiftçilerin beklenti içerisine sokulmaması gerektiğini de vurgulayan Kendirlioğlu, “Primler, 15 Nisan, 15 Mayıs ya da 15 Haziran’dan sonra mı hesaplara yatmaya başlar belli değil. Bu konuda yetkililerden aldığımız herhangi bir net bilgi yok. Çiftçilerimizin yoğun baskıları nedeniyle biz Ziraat Odası olarak bu beklentileri, bakanlarımıza, milletvekillerimize ve tüm yetkililere ilettik. Çiftçilerimiz tarlaya inmeye başladılar. 15 Mayıs’a kadar pamuk ekimi sürecek. Şu anda çiftçimiz yoğun şekilde, akaryakıt, gübre ve tohum alabilmek için paraya ihtiyacı var. Biz bu primlerin Mart ayında ödenmesini bu yüzden talep ettik ancak ne yazık ki gerçekleşmedi. Çiftçimiz bu yüzden hayal kırıklığına uğradı diyebilirim. Normal şartlarda primler Mayıs ayında yatıyor ancak geçen sene Mart ayında bu primler yatmasaydı, elbette böyle bir beklenti söz konusu olmazdı” dedi.

ciftciler-hayal-kirikligina-ugradi-97952-1df4750564f3489a0615affaa7826710.jpg

Kaynak: MURAT TAN