Aydınlı çiftçilere iyi haber

Aydınlı çiftçilere iyi haber

Çerçioğlu'ndan çiftçiye destek...

A+A-

(BURHAN CEYHAN) Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu 4 yıl önce başlatılan proje kapsamında önce mezbahene ardından Ege Eti kurdu. Son bir yılda yem fiyatlarının artmasıyla çiftçiye piyasadan yüzde 10 ucuza yem dağıtmaya başladı.   

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, her alanda çiftçiye destek olmayı sürdürüyor. Ege Eti kurarak vatandaşın piyasadan daha ucuza et almasının ardından süt tankları kurularak üreticinin çiğ sütünü piyasadan daha farklı almaya başladı. Yem fiyatlarının yükselmesiyle geçtiğimiz Çarşamba günü Ege Et bünyesinde çiftçilere piyasadan daha ucuza yem dağıtmaya başladı. 

"YÜZDE 50’Sİ TARIMLA UĞRAŞIYOR” 
Çiftçiler için üzerilerine ne düşüyorsa her zaman yapmaya hazır olduklarına vurgu yapan Özlem Çerçioğlu, “Aydın’ın yüzde 50’si tarıma dayalı ekmeden, üretmeden olmaz. Biz 4 yıl önce çiftçinin girdi maliyetinin çok yüksek olduğunu  biliyorduk. Bundan dolayı köylümüze ve çiftçimize nasıl destek olabiliriz diye düşündük. Bunun üzerine bir proje başlattık. Ege Et mezbahanemizi önce ciddi bir şekilde modernize ettik. Kendi bölgemizde olan büyükbaş hayvanları Ege Ette kesimi başladı. Kesime gelen hayvanları kilo başına 1,5-2 TL piyasadan daha fazlaya aldık. Aydın genelinde 15 tane Ege Et şubesi kurduk. Mezbahanede kesilen hayvanları ise Ege Et şubelerine gönderdik. Yani şunu demek istiyorum, üreticiden tüketiciye gidiyor. Aradaki aracıları ortadan kaldırdık. Hem üretici hemde tüketici memnun oldu. Hijyenik, ekonomik ve sağlıklı bir et sunduk. Hem yerli hem milli ithal değil.” 

“YEMİN PAHALI OLDUĞUNU GÖRDÜK”
“İşin içine girdiğimizde baktık ki, yemek fiyatları çok fazla çiftçimiz üreticimiz bundan çok şikayetçi bu defa da süt yemine girdik” diyen Çerçioğlu, “Şu anda piyasada süt yeminin çuvalı 82 TL, biz Ege Et olarak çuvalını 75 TL’ye veriyoruz. Besi yemi piyasada 72 TL, biz 67 TL’den veriyoruz. Arpa ezmesi piyasada 64 TL, bizde 58 TL. Çok ciddi bir şekilde vatandaşlarımıza ve üreticilerimize veriyoruz. Buradaki amacımız üreticimize, çiftçimize ve köylümüze destek olmak. Baktığımız zaman Avrupa ülkelerinde çiftçisine, köylüsüne çok ciddi anlamda desteklemeler var. Bizim burada destekleme yeterince olmadığı için bu durumlar yaşanıyor. Biz zaten 4 yıl önce Ege Et olarak bunu başlattık. Şu anda Ege Ette çiğ süte de girdik. Vatandaş artık sütte de para kazanmadığı için kesime veriyor veya satmaya çalışıyor. Buda piyasada bir tıkanıklığa neden oluyor. Büyük köylerin merkezlerine süt tankları koyduk. Küçük üreticiler sütlerini oraya getiriyor. Bizde kooperatif aracılığıyla bunları satın alıyoruz. Bunları Ege Et şubesinde vatandaşlara satıyoruz. Bilindiği gibi bir çok ilde tanzim satış çadırları kuruluyor. Biz zaten 4 yıl önce buna başladık. Bizim amacımız Aydın’da yaşayan köylümüzü daha fazla zenginleştirmek. İşini kolaylaştırarak, girdi maliyetlerini düşürmek olacak” dedi. 
“AYLIK 4 BİN 200 TL FARK EDECEK”
Çineli üretici veteriner hekim Mehmet Kaya ise, “Yaklaşık 15 yıldan beri Çine’de besicilik ve aynı zamanda 18 yıllık veteriner hekimlik yapmaktayım. Yıllardan beri hayvanlarımızı sürekli olarak farklı yemlerle besledik bu günlere kadar getirdik. Ancak ne yazık ki, son iki yıldan beri besicilerin zor şartlar altında olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun nedeni de en büyük maliyet olan yem fiyatları çok yüksek. Son zamanlarda çok yüksek fiyatta yem alıyoruz. 2018 yılı başlarında 52-56 TL olan yemler bugünlerde 80-90 TL’ye kadar çıktı. Biz bu sıkıntılarımızı Aydın Büyükşehir ve Çine Belediyesine söylediğimizde bize yardımcı olacaklarını söylediler. Son olarak Ege Yem piyasaya çıktı. Ege Yem piyasadaki yemlerin yaklaşık yüzde 10 aşağısında. Şu anda benim 120 besi danam var. Yaklaşık yem tüketimim 30 ton civarında yani buda 600 çuval demektir. Ege Yemle piyasadaki yemler arasında 7 TL fark var bunu piyasadaki yemlerle kıyaslarsak 4 bin 200 TL bana kazanç sağlar. Buda bir işletme için bulunmaz bir kardır. Hayvancılık gerçekten çok zor bir sektör” dedi. 

topuklu-efeden-ciftciye-ucuz-yem-destegi-93899-1ceeb5dce461fd748e8638b50753dd62.jpgtopuklu-efeden-ciftciye-ucuz-yem-destegi-93899-7a20d003956e08e18ee201f938f335b3.jpgtopuklu-efeden-ciftciye-ucuz-yem-destegi-93899-2486b91bdd7f39c379c395c1fe7d60cc.jpgtopuklu-efeden-ciftciye-ucuz-yem-destegi-93899-a5c56f6e4dbb2fb96f41674ff36838c5.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.