Köşk ilçesi Kızılcaköy Mahallesi'nde yaşayan 14 yaşındaki Olcay Yalçın, küçük yaşlardan beri teknolojiye olan ilgisiyle dikkatleri üzerinde topluyor. 8 yaşından beri bozuk eşyaları tamir eden ve geri dönüştüren Yalçın, köyde bulduğu atık malzemelerle kendi keşiflerini yapıyor.

A W244617 06

Küçük bir çocukken oyuncak alamamanın verdiği motivasyonla kendi oyuncaklarını yapmaya başlayan Yalçın, şimdi ise kendi binebileceği küçük bir elektrikli araba yapmayı hayal ediyor. 

A W244617 07
  
ANNE VE BABADAN YETKİLİLERE ÇAĞRI
Tarlada çalışıp kazandığı paraları ve harçlıklarını biriktirerek malzemeler alan ve bozuk eşyaların parçalarını kullanan Yalçın'ın, kepçeden kamyona, traktörden ot biçme makinesine kadar tasarladığı robotik maketler takdir topluyor. Yeteneği ile görenlerin takdirini toplayan Yalçın'ın anne ve babası ise her zaman çocuklarına destek olduklarını ancak imkansızlıklar nedeniyle çocuklarının yeteneğinin boşa gitmesini istemediklerini belirtti.

A W244617 05

Çocuklarının kendisini geliştirip ülkeye daha faydalı bir vatandaş olacağına inandıklarını söyleyen anne ve babası yetkililere seslenerek oğullarının daha iyi okullarda eğitim almasını, kendisini geliştirmesini istediklerini dile getirdi. 

CHP’li Bülbül; “Vatandaş derhal seçim olmalı diyor” CHP’li Bülbül; “Vatandaş derhal seçim olmalı diyor”

A W244617 04
 
"İMKANIM OLSA DAHA İYİ ROBOTİK ALETLER YAPABİLİRİM"
İmkan olması durumunda daha iyi işlere imza atabileceğini ifade eden Olcay Yalçın, “8 yaşımdan beri bu işlerle uğraşıyorum. Bozuk bulduğum şeylerin içinden malzemelerini yapıştırarak birleştiriyorum. Araba lastiğinin şambrelini kesip üzerine çöp şişler yapıştırdım ve palet haline getirdim. Bu işler çocukken oyuncağın içini merak etmemle başladı. Elimden geldiği kadar, babamın verdiği harçlıklardan biriktirdiğim paralarla ihtiyacım olan malzemeleri alıyorum. Bazen de bozuk şeylerin içindeki malzemeleri alıp yapıyorum.

A W244617 03

Köydeki atık şeylerden bunları üretebiliyorum, elimden bu kadar geliyor ama daha fazla imkanım olsa daha iyi keşifler yapabilirim. Ülkemize de daha iyi bir vatandaş olabilirim. Küçükken oyuncak alamıyorduk, imkanlarımız yoktu. Kendi oyuncağımı kendim yapıyordum. Hayalimde kendim binebileceğim küçük bir elektrikli araba yapmak var.

A W244617 01

Nereye istersem gidebileceğim bir araba olsun istiyorum. İmkanım olsa daha iyi robotik aletler yapabilirim. Dünyada hiç olmayan bir şey yapabilirim. Yetkililerden bana yardımcı olmalarını, bana daha iyi imkanlar sunmalarını, beni daha iyi okullarda okutmalarını istiyorum. Kendimi geliştirmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA