Engellilerin Özel Tüketim Vergisi'nden (ÖTV) muaf olarak araç almasını sağlayan kanunda yeni düzenleme yapılacak. TBMM'ye sunulacak yeni pakete göre araç satın alan aile, engelli yakınının vefatı halinde kendisine kalan aracın ÖTV'sini tümden ödemek zorunda kalacak. Yeni düzenlemeye engelliler tepki gösterdi. Nazilli Engelsiz Engelliler Derneği Başkanı Ahmet Ünlü, engellilerin haklarının gasp edildiğini savundu. 

Evinden çöp değil, tarih çıktı: Nazilli'de esrarengiz ev! Evinden çöp değil, tarih çıktı: Nazilli'de esrarengiz ev!

Engellilerden Arac Muafiyeti Duzenlemesine Tepki Internet Gazete 481099 Ca23D268086225685Ac1012C825E9F0D
"SAHTE RAPORLARDAN BAŞLAYIN"
Sosyal medya hesabından sert açıklamalar yapan Ünlü, "Yeter artık! Gerçek hak sahibi engellilerin haklarını gasp etmekten vazgeçin artık. Yapılacak düzenlemelerde oldu bittiye getirip o araca ihtiyacı olan, hayatını o araçla kolay hale getiren engellilerin haklarına göz dikmeyin. Çözüm basit sahte raporlardan başlayın ilk işe. Ardından bayramlarda bile hatırlanmayan ama araç alacağında dede, nine peşinde koşanlardan başlayın. Bu kanun çıktığında 'Engellinin hayatını kolaylaştıran araç ve ekipman ÖTV muafiyeti' olarak çıktı. Çocukların, kardeşlerin, torunların, annelerin, babaların, amcaların, teyzelerin, yengelerin, hala, dayıların değil. Engelliler için çıkartılan yasayı engelliler için kullandırmaya çabalayın." dedi.
"ENGELLİ ÜZERİNDEN TASARRUF YAPILMAZ"
Engellilere tanınan hakların ülkenin yüz akı olduğunu söyleyen Başkan Ünlü, "Engelliler için çıkarılan yasayı engelliler için kullandırmaya çabalayın. Gerçek engellilerin haklarını çalarak değil. Çözüm budur, çözüm 10 yıllık muafiyet veya para desteği değildir. Bir an önce bu gereksiz düşünceden vazgeçin. Engelliye devletçe tanınan haklar o ülkenin yüz akıdır. Engelli üzerinden tasarruf yapılmaz. Yakalayın usulsüzlük yapanları sonuna kadar biz de sizin arkanızdayız." ifadelerini kullandı.

Engellilerden Arac Muafiyeti Duzenlemesine Tepki Internet Gazete 481099 B6F271D9D13C5C66Fc893B17797Daa56

Muhabir: Mine Eren