Aydınlı tabiplerden kınama

Aydınlı tabiplerden kınama

Aydın Tabipler Odası, Atatürk Kent Meydanı’nda 2016-2018 Merkez Konseyi Üyelerinin yargılanmasına ilişkin açıklamalarda  bulundu.

A+A-

(KADİR CEYHAN) Aydın Tabipler Odası Başkanı Hakan Karagözlü’nün de aralarında bulunduğu grup, 11 merkez konseyi üyesinin “Savaş, bir halk sağlığı sorunudur”  ve “Bu topraklarda eşitlik ve barış içinde yaşamamız çok mümkün” başlıklı açıklamaları dolayısıyla yargılandığı dava hakkında açıklamalarda bulundu. 
Tabipler adına açıklama yapan Karagözlü, Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesinin 11 merkez konseyi üyesine “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçundan 2’şer kez 10’ar ay hapis cezası vermesini,  “Bir mahkemenin bir gerçeği ifade eden hekim örgütü yöneticilerini cezalandırması ile savaş bir halk sağlığı sorunu olmayacaktır” sözleriyle kınadı.  “Bu ceza ile hekimlere mesleğinizin gereklerini tıbbi etik kurallarına uygun olarak yapmaktan vazgeçin siyasi iktidarın isteklerine uygun tavır alın denmektedir.”  ifadelerini kullanan Başkan Karagözlü, “Hekimlik, meslek etiği gereği takınılan tutumun ve yapılan açıklamaların suç olarak nitelendirilmesi ve ceza uygulaması ülkemizin uluslar arası camiada itibar kaybetmesinden başka bir sonuç doğurmayacaktır. Savaşa karşı barışı savunan hekimlere halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek iddiasıyla verilen ceza hukuka aykırıdır.” dedi.  

aydinli-tabiplerden-kinama-104905-a532728a1338598bf7d3c4e245fab7d3.jpg


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.