Aydınlı üreticiler dikkat!

Aydınlı üreticiler dikkat!

UPK Başkanı Balçık pamuktaki sıkıntıları anlattı 

A+A-

(MURAT TAN) Ulusal Pamuk Konseyi’nin (UPK) 2018 raporu açıklandı. Raporla ilgili olarak Aydın Hedef Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan UPK Başkanı Bertan Balçık, pamuk üretiminde yaşanan bazı sıkıntılar ve beklentilerine ilişkin de açıklamalar yaptı. 

Açıklamalarında pamuk üretiminde ve sektörel olarak yaşanan bazı sıkıntılar ile beklentileri üzerine konuşan UPK Başkanı Balçık, Aydın’da Söke Ovası ile birlikte Menemen Ovası ve Hatay Amik Ovası’nın bir bütün olarak ekim nöbetinin dışında bırakılması gerektiğini söyledi. Maliyetin artmasına rağmen üretim ve fiyatların düştüğü pamukta prim desteklerinin 1 liraya çıkarılması gerektiğini de söyleyen Balçık, Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün pamuk ekimi yapılan arazilerin ekim nöbetine uygunluk kriterleriyle ilgili yaptığı çalışmanın akıbetini de sordu. 

“EKİM NÖBETİ BELLİ KRİTERLERE BAĞLANMALIDIR”

Pamukta desteklemeleri ekim nöbeti şartına bağlayan düzenlemeyle ilgili konuşan Balçık, “İlgili yasal düzenlemede, üçüncü sene eğer pamuk ekmek istiyorsan o sene mutlaka kışın bir yem bitkisi ekmen lazım diyor. Üreticiyi o şekilde yönlendiriyor. Ekim nöbeti işi bizim nazarımızda belli bir kritere bağlanmalıdır. Ülke genelinde pamuk ekimi yapılan arazilerin ekim nöbeti yani münavebeye uygunluk kriterleri için çalışma yapılması lazım. Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün de bu yönde bir çalışma yaptığını duyduk ama ortaya konulan bir şey görmedik. Toprak özelliği, topraktaki tuzluluk oranı, kış sulaması yapmak zorunda olan yerler tespit edilmeli ve kışın nerelerde taşkın riski var bunlar da belirlenmelidir. Pamuk ekili arazilerin sulama sistemine uzaklığı nedir, rahat sulama imkânının olup olmadığının da tespit edilmesi lazım. Kış bitkisi ve sonrasında yaz bitkisine verilecek su miktarının, Devlet Su İşleri tarafından garanti edilip edilmeyeceği cevabının da verilmesi şart. Suyu zamanında vermek de önemlidir. Şu anda münavebe kararının ertelenmesi gerekiyor. Gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra devreye girmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi. 

LİSANSLI DEPOCULUK İLE KOOPERATİFÇİLİĞE VURGU YAPTI

Küçük üreticilerin genelde pamuklarını Ekim-Kasım ayında satmak zorunda kaldıklarını söyleyen Balçık, “Biz raporda da bunu belirttik. Yani iki aylık hasat döneminde pamuğu satan çiftçilerimiz ne yazık ki zarar etti ama bu güne kadar bekletilen pamukların değeri dünya fiyatlarının bir miktar üzerinde. Dünyada şu anda pamuk fiyatları da düştü ancak buradan şunu çıkarmamız gerekiyor. Üreticinin pamuğunu hemen satma zorunluluğunu gözden geçirmesi gerekiyor. Biz bu yüzden lisanslı depolar olsun istiyoruz. Şu anda pamuğunu bekletenler nispeten daha iyi durumda. Buradan lisanslı depoculuk ve kooperatifçiliğin önemi de ortaya çıkıyor. Bizim için pamukçulukta TARİŞ, Çukobirlik ve Antbirlik ile aynı şekilde lisanslı depoculuğun yaygınlaşması da çok önemlidir.  Yani lisanslı depoculuğun yaygınlaşması ve kooperatifçilik, bizim fiyatlarımızı kurtaracak olan iki ana unsurdur” diye konuştu. 

“PRİM DESTEKLERİ 1 LİRA OLMALIDIR”

Çin ve ABD arasındaki ticaret görüşmelerinin olumlu sonuçlanmasının pamuk için de olumlu olacağını vurgulayan Balçık, “Eğer bu görüşmelerde olumsuz sonuç çıkarsa bu piyasalarda fiyatlar üzerinde baskı oluşturur. Bizim ülkemize has enflasyon kaynaklı ve kur artışı kaynaklı maliyetlerin, girdi fiyatlarının artmasının bugünden yani Şubat ayı içinde hesap edilip, açıklanacak olan prim miktarı da buna göre belirlenmelidir. Bizi bekleyen maliyet artışı öngörülerek prim desteğinde artışa gidilmelidir. Biz o yüzden prim desteklerinin en az 1 lira olmasını istiyoruz. Şu anda 80 kuruşu baz alırsak bunun yüzde 25 artışla 1 lira olması üreticiyi de memnun eder. Bu kadar maliyet artışı ve önümüzdeki gelecek olan maliyet artışını düşünürsek en az 1 lira olması gerekiyor. Mazot desteği de güncel akaryakıt fiyatları dikkate alınarak en az yüzde 50 oranında artırılmalıdır. Destekler önceden duyurularak en az üç, tercihen beşer yıllık dönemler halinde sürdürülmelidir. Tamamı üreticilerden oluşan Tariş, Çukobirlik, Antbirlik gibi Tarım Satış Kooperatiflerinin de Lisanslı Depoculuk Desteklerinden yararlanması sağlanmalıdır. ” dedi. 

“PAMUK SAPLARI TARLADAN UZAKLAŞTIRILMAMALIDIR”

Söke’de de uygulamada olan pamuk saplarının köklenerek tarladan uzaklaştırılmasıyla ilgili raporda belirtilen ifadelerle açıklama yapan Balçık “Raporda da belirttiğimiz gibi toprak verimliliğini korumak amacıyla yapılması planlanan ekim nöbetine karşılık, aynı ovada biyo-kütleden enerji üretimine yönelik bir teşvik projesi kapsamında pamuk sapları köklenip balyalanarak tarladan uzaklaştırılıyor. Bu yüzden toprağın kütle verimi en az beş katı büyüklüğündeki organik maddeden yoksun bırakılmaktadır. Ayrıca büyük çoğunlukla ıslak zeminde, ağır traktör ve ekipmanlarla yapılan bu işlemler nedeniyle olağanüstü boyutlarda toprak sıkışmasına yol açılması büyük bir çelişki olarak dikkat çekmektedir. Söke ovası ve benzeri özellik ve koşullara sahip pamuk üretim alanlarında pamuk saplarının enerji ve benzeri amaçlar için tarladan uzaklaştırılması önlenmelidir” diye konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.