Aydınlı veterinerler sıkıntılı!

Aydınlı veterinerler sıkıntılı!
Aydın Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Şahin, 'Dünya Veteriner Hekimler Günü' münasebetiyle açıklama yaptı. Mesleki sıkıntılara dikkat çeken Şahin, "Yılda bir defa tüm dünyada coşkuyla, şenliklerle kutlanan bu kıymetli gün maalesef bizim için bir farkındalık oluşturma, dert anlatma, yakınma gününe dönüşmüştür" dedi.

Şahin açıklamasında, veteriner hekimlerin tarih boyunca mesai mefhumu olmaksızın, son derece fedakar ve başarılı çalışmalarla, ülkenin olağan ve olağanüstü tüm süreçlerinde, hayvan sağlığı, halk sağlığı, gıda güvenliği ile çevre sağlığı alanlarında büyük hizmetler sunduklarını kaydetti.

"ÇOK STRATEJİK ROL OYNAMIŞLARDIR"
Şahin, "Bu onurlu mesleğin, geçmişten gelen şan ve şerefle hizmet etme mirasını, bizler de günümüzde alnımızın akıyla taşımak için var gücümüzle mücadele ediyor, asla geri durmuyor, reva görülen her türlü özlük hakkı kaybına rağmen ön saflarda vatanımız, milletimiz ve ülkemiz için hizmet etmekten asla geri durmuyoruz. Zorlu Milli Mücadele dönemlerimizde, ordumuzun lojistik ve besin kaynağını oluşturan hayvanlarda ortaya çıkan ve ordumuzun gücünü büyük ölçüde zayıflatan, sığır vebası, ruam v.b. hastalıklarla yine veteriner hekimlerimiz mücadele etmiş, ellerini değil canlarını taşın altına koyarak, türlü riskler altında bu hastalıkları ortadan kaldırmış ve ordumuzun eski gücüne kavuşmasında çok stratejik bir rol oynamışlardır" ifadelerini kullandı.

"İNSANLIĞA BÜYÜK HİZMETLERDE BULUNMUŞLARDIR"
Şahin, veteriner hekimlerin büyük hizmetleri üzerine Mareşal Fevzi Çakmak'ın, "Eğer Türk Veteriner Hekimleri olmasaydı, istiklalimizi kazanamayacaktık" diyerek tarihe önemli bir not düştüğünü hatırlattı. Şahin, şunları kaydetti: "Yakın zamanda atlattığımız Covid Pandemisi sürecinde de, ülkemizde ve dünyada, insanların kullanımına sunulan Covid aşılarının üretim süreçlerinin büyük bölümünde yer almış ve bu aşıları kullanıma hazırlayarak insanlığa büyük hizmetlerde bulunmuşlardır. Yerli ve milli aşımızın da, bir Türk veteriner hekim bilim insanı tarafından geliştirildiği de zaten hepimizin malumudur."

"DERT YANMA, YAKINMA GÜNÜNE DÖNÜŞMÜŞTÜR"
Şahin, veteriner hekimlerin sorunlar yaşadıklarını, bu nedenle günlerini istedikleri gibi kutlayamadıklarına parmak bastı. "Bizler de, Dünya Veteriner Hekimleri Günü'nü günlerce kutlamalar, şenlikler düzenleyerek icra etmek isteriz. Ancak yıllardır maruz kaldığımız haksızlıklar, kronikleşmiş, gangren haline gelmiş problemler, motivasyonumuzu önemli derecede kırmış, mesleğimizin sürdürülebilirliğini neredeyse imkansız hale getirmiştir" diyen Şahin, sözlerini şöyle tamamladı: "Meslek örgütü olarak, tüm diyalog kanallarını, hukuki mücadele yöntemlerini kullanmış olmamıza rağmen, ne yasama organında ne yürütme organında ne de yargı organında gayretlerimiz karşılık bulamamıştır. Yılda bir defa tüm dünyada coşkuyla, şenliklerle kutlanan bu kıymetli gün maalesef bizim için bir farkındalık oluşturma, dert anlatma, yakınma gününe dönüşmüştür. Hükümetimizin, bürokrasimizin, yargı organlarımızın, siyasi partilerimizin vicdanlarına sesleniyoruz, gelin artık bu kronikleşmiş problemlerimizi ortadan kaldıralım, kutsal veteriner hekimliğin prangalarını söküp atalım, bu kadim mesleği tam anlamıyla insanlığın istifadesine sunalım."

Kaynak:İhlas Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.