Aydınlılar KOSGEB’den faydalanamıyor

Aydınlılar KOSGEB’den faydalanamıyor

AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Aydın’ın Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) desteklemelerinden yeterince faydalanamadığını söyledi. 

A+A-

MURAT TAN- Aydın’da girişimci ve kobilerin geçtiğimiz yıl KOSGEB’den yalnızca 11 milyon 500 bin liralık pay alabildiğini söyleyen AK Parti Aydın Milletvekili ve Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Metin Yavuz, “Aydın’ın KOSGEB’den daha fazla pay almasını istiyoruz. Halihazırda 3 ilçemizde KOSGEB toplantıları başlatıldı. 2020’de KOSGEB’e 3 milyarlık bütçe ayrılması planlanıyor. Aydın da bu paydan hak ettiğini almalıdır” dedi.
 
“GİRİŞİMCİLERİ HAREKETLENDİRMEMİZ GEREKİYOR”

Geçtiğimiz süreçte KOSGEB Aydın İl Müdürlüğü’nün Söke, Kuşadası ve Nazilli’de üç toplantı gerçekleştirdiğini söyleyen Milletvekili Yavuz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Mayıs ayında Aydın’a atanan KOSGEB İl Müdürü Sadullah Dülger’in Aydın’daki girişimcilere yeni ufuklar açtığını da belirtti. “KOSGEB’den, Aydınlı vatandaşlar, girişimciler ve işini geliştirmek isteyenler yeterince faydalanamıyor” diyen Yavuz, “2018’de 1,3 milyar liralık bütçesinden Aydın yalnızca 11,5 milyon lira pay almış. Bu çok küçük bir rakamdır. Bu yıl toplam ayrılan pay 2 milyar liradır. KOSGEB İl Müdürümüz yeni geldi. Heyecanlı, girişimci ve aynı zamanda memleketimizin insanı. Girişimcilerimize ve kobilere de ayrıca yeni ufuklar açıyor. Bizim insanımız da ne yazık ki ilgi, araştırma ve merak kültürü az. Beraber iş yapabilme kültürüyse yok denilecek seviyede. Bizim bu anlamda da girişimcilerimizi de hareketlendirmemiz gerekiyor. Bu birliktelikleri sağlayabilmek çok büyük yatırımların Aydın’da hayata geçmesinin önünü açar” dedi. 

“AYDIN’IN DAHA FAZLA PAY ALMASI LAZIM”

2020’de KOSGEB’e 3 milyar liralık bir bütçe ayrılmasının planlandığını belirten Yavuz, “Biz bu bakımdan Aydın’da en azından yatırımcı gençler ve işini geliştirmek isteyen kobilerimizi bilgilendirerek heyecanlandırmayı da önemsiyoruz. Biz ilçelerimizdeki KOSGEB toplantılarını da bu bakımdan faydalı da buluyoruz. Aydın’ın KOSGEB’den daha fazla pay alması lazım. Aydın daha fazla pay alırsa hem ihracatımıza katkısı olur, hem de markalaşmaya ve ana ürünlerin katma değerlerini daha da artırma şansımız da olur. Ben önümüzdeki dönemde KOSGEB ile ilgili başvuru dosyalarının daha da çoğalacağını düşünüyorum. İnsanlarımıza bunu anlatmakla da mükellefiz. Aydın’da Ticaret Odalarının olduğu ilçelerin ardından esnaf odalarıyla da Aydın’da KOSGEB toplantıları devam edecek. Ardından üniversite öğrencilerine dönük olarak da bu toplantıları düzenlememiz gerekiyor. Üniversitede girişimci gençler var. Onların da heyecanlarının finans edilmesi gerekiyor. Sonuç olarak Aydın KOSGEB’den faydalanamıyor. Bu kapsamda çalışmalarımızı hep birlikte artırmamız gerekiyor” diye konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.