“Aydınlılar maske takmaya devam etsin”

“Aydınlılar maske takmaya devam etsin”

CHP Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, ‘Jeotermal Enerji Araştırma Komisyonu’ kapsamında bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Aydın’a geldi.

A+A-

GÖKHAN DÜZYOL - Kentteki jeotermal enerji santrallerinin çevreye saldığı koku üzerinden eleştirilerde bulunan Öztunç, “Aydınlılar maskeyi takmaya devam etsinler, başka türlü bu konunun önüne geçilmeyecek.” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’un başkanlığında kurulan "Jeotermal Enerji Araştırma Komisyonu, incelemelerde bulunmak üzere Aydın’a geldi. Aydın ziyaretine Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu makamında ziyaret ederek başlayan heyet, ardından basın açıklaması düzenledi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, sağlıklı doğa ve sağlıklı hava temelinde bir çalışma temenni etti. 

“BAKANLIĞIN KONTROLÜNDE SÜRDÜRÜLSÜN”
Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da Cumhuriyet Halk Partisi’nin uzun süredir, jeotermalle ilgili çalışmalarının bulunduğunu kaydetti. Zaman zaman Aydın’da nefes almakta zorlandıklarını ifade eden Çerçioğlu, şöyle devam etti:
“En son İl Kongresi’nde bacalardan salım rakamlarını ifade etmiştik. Elbette ülkemizin enerjiye ihtiyacı vardır, değerlidir, milli bir enerjidir. Enerjiye karşı olmak mümkün değildir. Bugün enerji fiyatlarının durumunu biliyoruz. OECD ülkeleri içinde en yüksek Türkiye kullanmaktadır. Avrupa’da insan sağlığı ve çevre nasıl korunuyorsa aynısını bizim ülkemizde de firmaların özellikle bu konuda Bakanlığın kontrolünde sürdürülmesini ifade etmiştik. Üzülerek söylüyorum ki vahşi bir şekilde bu iş yapılmaktadır. Biz bundan rahatsızız. Aydın’ın ekonomisinin yüzde 50’si tarıma dayalıdır.” 

“GERMENCİK’E GİRİNCE KOKUYU HİSSETTİK”
Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç da sahada inceleme yapmak üzere Aydın’a geldiklerini ifade etti. Enerji üretimine karşı olmadıklarını ifade eden Öztunç, sermayeci ve işçi kazandığında çevreye ve doğaya saygılı olunması gerektiğini söyledi. Oto yolda Germencik üzerinden geldikleri sırada, çürük yumurta kokusunu hissettiklerini bildiren Öztunç, “Germencik’ten girerken, o çürük yumurta kokusunu aldık. Belki siz Aydınlılar burada yaşadığınızdan dolayı buna alışmış olabilirsiniz. Aydın’a ilk kez gelen birisi ya da Aydın’dan geçen kişi bu kokuyu hemen alıyor. Jeotermaller sadece çevre açısından sıkıntı değil, aynı zamanda tarım açısından da sıkıntı oldu. Bu bölge dünyanın en güzel incirinin yetiştiği bir bölge. Ama maalesef jeotermal yanlış kullanıldığı için tarım ve ürünler etkileniyor. Dünyadaki uygulanan yöntemlerle uygulanırsa eğer bu bir yenilenebilir enerjidir. Maalesef Türkiye’de bu doğru yapılmıyor ve dünya standartlarında kullanılmıyor.”

ERDOĞAN’I AYDIN’A DAVET ETTİ
Hazırladıkları raporu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de gündeme getireceklerini ifade eden Öztunç, Aydın’ın jeotermal enerji konusunda en fazla yatırım yapılan kent olduğunu söyledi. Aydın’daki havayı hissetmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Aydın’a davet eden Öztunç, “Aydın jeotermal enerji çöplüğü haline gelmesin. Çünkü gerçekten Aydın’da devamında Manisa’da jeotermallerle ilgili yanlış bir uygulama yapılıyor. Dünya standartlarının dışında bir uygulama gerçekleştiriliyor. Sayın Cumhurbaşkanı halktan o kadar koptu ki o kadar uzaklaştı ki. Artık göremiyor, kokuyu alamıyor. Muhtemelen uzun yıllardır Aydın’a gelmemiştir. Muhtemelen Aydın’a geldiğinde bu kokuyu almasın diye arabasının pencereleri camları tamamen kapatılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı bir Aydın’a gelsin, Aydın’ı bir gezsin de bu kokuda yaşayabilir mi onu bir görsün.” diye konuştu. 

“MASKE KULLANMAYA DEVAM ETSİNLER”
Öztunç, koronavirüs salgınıyla kullanımı artan maskenin, Aydınlılar tarafından, jeotermal enerji santralleri sebebiyle kullanmaya devam etmeleri önerisinde de bulundu. Öztunç, “Aydınlılara bir önerim var. Bu maske koronayla hayatımıza girdi. Ama Aydınlılar maskeyi korona bittikten sonra da çıkartmasınlar. Çünkü JES’ler yüzünden kalıcı hale gelecek. Aydınlılar maske takmaya devam etsin, başka türlü bu konunun önüne geçilmeyecek.” şeklinde konuştu. 

“CHP’Lİ BELEDİYELERİ ÇALIŞTIRMIYORLAR”
Aydın’ın da aralarında bulunduğu birçok belediyede çalışan işçilerin, işten çıkarılmasıyla ilgili de görüş bildiren Öztunç, “Cumhuriyet Halk Partili belediyeleri çalıştırmamak için her şeyi yapıyorlar. Bu işçiler alınırken, sabıka kaydı isteniyor mu? Sabıka kaydı geliyor, liyakat da varsa çalıştırılıyor. Şimdi ‘vay efendim bunun işte bilmem neyinin neyi şuydu. Bunun eski ev arkadaşı böyleydi.’ Eğer bu kadar bakılacaksa, inceleme yapılacaksa kardeşi FETÖ’den cezaevinde olanı Cumhurbaşkanı alıp Bakan yapmasın. Kardeşi cezaevinde FETÖ’den ama Tayyip Bey’in Bakanı. Kardeşi FETÖ’den hapiste, ağabeyi milletvekili. Eğer bu inceleme kapsamlı yapılacaksa AK Partili belediyelerde adam kalmaz. Her karanlığın bir aydınlığı vardır, her kışın sonunda bahar gelir. En genç 2023’te yapılacak seçimlerde, ‘yolcudur Abbas bağlasan durmaz’, gidiyor bunlar.” dedi. 

ATAY, KATILMADI
Çalışma doğrultusunda ilçe belediye başkanlarından da rapor alacaklarını bildiren Öztunç, gazetecilerin, Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay ile Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel’in toplantıya katılmama nedenini de sordu. Kendilerini ziyaret edeceklerini belirten Öztunç’tan sonra söz alan Çerçioğlu, toplantıya Söke Belediye Başkan yardımcısının katıldığını, Söke Belediye Başkanının önceden programı olduğunu belirterek, gelemediği için özürlerini ilettiğini kaydetti.

Öztunç, çalışmaların ardından hazırlayacakları raporu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunacaklarını bildirdi.

aydinlilar-maske-takmaya-devam-etsin-198906-9f3c5be686552fede617b8b97394accc.jpgaydinlilar-maske-takmaya-devam-etsin-198906-3613639c4b2c2e47316273538c73c822.jpgaydinlilar-maske-takmaya-devam-etsin-198906-ae3432fc6bcf2dfa99a84f6273840c3b.jpgaydinlilar-maske-takmaya-devam-etsin-198906-b8d5933196cae9020a9f36ffd390dce8.jpg

aydinlilar-maske-takmaya-devam-etsin-198906-d2936590fab04cd203d88e317907f0f7.jpg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.