Aydın Hedef Gazetesi Muhabiri Murat Tan'ın haberine göre, Aydın Efeler’de ikamet eden Tepecik Mahallesi ile Mimar Sinan Mahallesi sakinleri, Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi (TAFA) bünyesindeki eğitim uçaklarının yerleşim yerleri üzerinde çok erken saatlerde yaptığı uçuşlardan dolayı rahatsız olduklarını dile getirdi. Mahalle sakinleri, yaşanan sorunun yaklaşık 6 aydır devam ettiğini, özellikle hafta sonları, resmi tatiller ve bayramlarda bile sabah 06.20 ila 07.30 arasındaki erken saatlerde uçuş gerçekleştirildiğini belirterek, yetkililerden soruna acilen çözüm bulunmasını istedi.

Çıldır (2)-1

‘UÇUŞ GÜZERGAHI DEĞİŞSİN’ TALEBİ

Tepecik Mahallesi ile Mimar Sinan Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar eğitim uçaklarının günden güne dozunu artırdığı gürültü kirliliği nedeniyle huzurlarının kalmadığını savunurken, uyku düzenlerinin de olumsuz yönde etkilendiğini belirtti. Sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini belirten mahalle sakinleri, uçuş eğitim güzergahlarının yerleşim yerleri dışına alınmasını ve uçuşların da sabah saatleri dışında günün ilerleyen saatlerinde yapılması gerektiğine dikkati çekti.

Aydın'ın eski milletvekili hayatını kaybetti Aydın'ın eski milletvekili hayatını kaybetti

Çıldır (1)-1

CİMER’E ŞİKAYETTE BULUNACAKLAR

Ayrıca bazı eğitim uçaklarının semada zaman zaman pike ve akrobasi hareketleri yapmasından da büyük rahatsızlık duyduklarını belirten vatandaşlar, yaşanan söz konusu durumun gürültü kirliliğini artırmasının yanı sıra güvenlik açısından da büyük risk oluşturduğuna vurgu yaptı. Yaklaşık 6 aydan bu yana kesintisiz süren sorunun çözüme kavuşturulmaması halinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) ve ilgili kurumlara şikayette bulunacaklarını vatandaşlar, rahat uyku çekecekleri günlere hasret kaldıklarını da sözlerine ekledi.

Çıldır (3)Çıldır (1)-2

Muhabir: Murat Tan