Ayşe Anya; “Ötekileştirildik!”  

Ayşe Anya; “Ötekileştirildik!”  

Geçtiğimiz yıl 7 Nisan’da gerçekleşen seçimler sonrasında Söke Ticaret Odası (STO) Meclis Üyesi seçilen Sökeli İş Kadını Ayşe Anya, meclisteki Yenilikçi Hareket Grubu’ndan müteşekkil 9 üyenin düzenlediği basın toplantısında oda meclis ve yönetimine eleşti

A+A-

(MURAT TAN) 1 Eylül 2015’te geçirdiği kalp krizi sonucu görevi başındayken vefat etmesiyle sevenlerini ve Sökelileri yasa boğan Söke Ticaret Odası merhum Yönetim Kurulu Başkanı Reşat Anya’nın eşi olan Sökeli İş Kadını Ayşe Anya, Yenilikçi Hareket Grubu’nun düzenlediği ve seçimlerden bu yana geçen 1 yıllık süreci masaya yatırdığı basın toplantısında önemli açıklamalar yaptı. Açıklamasında, STO Meclis Başkanı Veysel Kara ile STO Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Kutlay tarafından ötekileştirildiğini vurgulayan Anya, kendisine Kadın Girişimciler Kurulu’nda dahi yer verilmemesininse hakkaniyetle bağdaşmadığının altını çizdi.

“BENİ GENEL KURULA NEDEN ÇAĞIRMADINIZ?”

Eşi Reşat Anya’nın yarım kalan projelerini hayata geçirebilmek amacıyla 7 Nisan’da gerçekleşen STO seçimlerinde Yenilikçi Hareket Grubu’ndan katıldığı seçimler sonrasında meclis üyesi seçilen Ayşe Anya düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, oda yönetimine sorular yönelterek, “Kadın girişimlerimiz her konuda desteklenmeli diyorum. Odalar da değişime ve gelişime açık olmalıdır. Ben şu kişi listeye niye girmedi, bu kişi niye alınmadı diye de kişisel algılanmamalıdır. Sadece odamız nasıl bir değerlendirme yaparak icra komitelerini oluşturdu? Yönetmelik nasıl uygulandı? Hangi kriterlere göre eleme yapıldı? Kaç kadın girişimci başvurdu? Mecliste yer alan bir kadın olarak genel kurula niye çağrılmadım gizli saklı neden bir seçim yapıldı? Kim ya da kimler ‘Kadın Girişimciler Kurulu’nu belirledi? Kadın Girişimciler Kurulu’nda olmasalar dahi her kadın üyemiz Söke Ticaret Odası Kadın Girişimciler Kurulu’nun fahri üyesidir. Tüm etkinlik ve çalışmalara katkı sunabilir ve toplantılara da katılabilir. Bunu tüm kadın üyelerimiz de bilmelidir” dedi. 

“TOBB DAVET EDİYOR ODA HABER DAHİ VERMİYOR”

STO Meclis Başkanı Veysel Kara ile STO Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Kutlay’ı hedef alan Anya, “Kendilerinde bu bilgiler vardır diye düşünüyorum. Ayrıca bir de İstanbul’da Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği vardı. Bu etkinliğe bizzat TOBB tarafından davet edilerek katıldım ancak sonrasında öğrendim ki tüm odalara bu etkinlikle ilgili olarak birliğimiz tarafından ‘0544-1177’ sayılı yazı gelmiş. Bana bu etkinlikle ilgili meclis ve yönetim kurulu başkanlarımız herhangi bilgi vermediler ve iletmediler. Söke’den yeni seçilen Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri ile birlikte tüm il ve ilçelerin kadın girişimciler kurulları da o etkinliğe katılmıştı. Gayet güzel ve verimli bir etkinlik oldu. Etkinlikte TOBB Aydın Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Esen Türker hanımefendi ile de karşılaştık. Komitede bulunan iki Sökeli arkadaşımızı da davet ettik fakat aynı odayı temsil ettiğimiz halde ne yazık ki ötekileştirildiğimizden ötürü İstanbul’daki etkinlikte dahi birbirimizden habersiz karşılaşıyoruz. Sökeli kadın komite üyelerimizle o etkinlikte birlikte yemek yedik ve istişarelerde de bulunduk. Bu anlamda herhangi bir sorun yok ancak sorun kimde yorumu sizlere bırakıyorum” diye konuştu. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.