Ayşegül Yılmaz: “Koşmak hayata bakış açımı değiştirdi”

Ayşegül Yılmaz: “Koşmak hayata bakış açımı değiştirdi”

Aydın’da öğretmenlik yapan ve 12 yıldır hobi olarak hayatına koşuyu katan Ayşegül Yılmaz, 4’üncü kez katıldığı İstanbul Maratonu’ndan yine derece ile döndü. Sporcu bir aileden gelen Yılmaz, “Koşmak hayata bakış açımı pozitif anlamda değiştirdi” dedi. 

A+A-

TÜRKER KOCAKAHYA- İncirliova Erbeyli İlkokulu’nda Sınıf Öğretmenliği yapan Ayşegül Yılmaz, eğitimci kimliğinin yanında atletizm yarışmalarıyla da adından söz ettiriyor. Hobi olarak başladığı koşuda bugün 4 maraton derecesini arkasında bırakan Yılmaz,  son olarak katıldığı İstanbul Maratonu’ndan kendi kategorisinde ikinci olmayı başardı. 106 ülkeden farklı kategorilerde toplam 140 bin sporcunun katıldığı organizasyonda derece alan Yılmaz, koşmanın mutluluk kaynağı olduğunun altını çiziyor. Kahramanmaraş doğumlu olan ve asker kızı olduğunu belirten Yılmaz, anne ve babasından devraldığı spor yaşantısını bugün eşiyle birlikte devam ettirirken spor yapmak isteyenlere de önemli tavsiyelerde bulunuyor. 

“ONUN BENİ GÖRECEĞİNİ HİSSETTİM”
Spor yaşantısının 30 yaşından sonra başladığını belirten Yılmaz, “Ailemizde önce babam sonra annem koşmaya başladı. Son olarak da ben onlara katıldım. Eşim de yine koşuyor” dedi. Maratona katılma fikrinin babasının vefatından sonra ortaya çıktığını belirten Yılmaz, “O güne kadar hiç maratona katılmamıştım. Babam adına ilk kez katıldım ve kendi yaş grubumda birincilik aldım. Onun beni göreceğini hissettim. Babam benim kürsüye çıktığımı hiç görmedi ama ben her kürsüye çıktığımda onun mutlu olduğunu hissederek çıkıyorum.  4 yıldır her yıl İstanbul Maratonu’na katılıyorum. 4 yıldır da derece alıyorum” ifadelerini kullandı.

“600 KİLOMETRE KOŞTUĞUM OLUYOR”
İlk yarışına Bodrum’da düzenlenen ve 10 kilometrede gerçekleştirilen koşuda katılan Yılmaz, “Türkiye’deki birçok ilde koşu gruplarımız var. Onlarla buluşup koşuyoruz. Gittiğimiz yerleri tanıyoruz. Genelde hobi koşucuları da doktor, öğretmen gibi farklı sektörlerde çalışan insanlardan oluyor” dedi. Maraton öncesi hazırlık sürecine de değinen Yılmaz, “İstanbul’da katıldığım maratonlardan önce 6 aylık bir hazırlık sürecim oluyor. Yazın da tatil döneminde sabah çok erken saatlerde kalkıyorum ve koşuyorum. Haftanın her günü genelde koşuyorum. Aylık 600 kilometre koştuğum dönemler oluyor” diye konuştu. 

“MARATON YAŞAM BİÇİMİ GİBİ”
Maraton koşmanın kolay olmadığını dile getiren Yılmaz, “Maraton genelde yaşam biçimi gibi. Yoruluyorsunuz, mental olarak bitiyorsunuz. Ama bir şey oluyor ve tekrar devam ediyorsun. 30’uncu kilometrede artık bitme noktasına geliyorsunuz. Sonrasına devam ediyorsunuz” dedi. Bir dönem uzman antrenörle antrenmanlar yaptığını da dile getiren Yılmaz, artık edindiği tecrübelerle antrenmanları kendinin gerçekleştirdiğinin belirtti. 

“ORGANİZASYON ÇOK GÜZELDİ”
İlk maratonunda birincilik, diğer katıldığı 3 yarışta ise ikincilik elde eden Yılmaz, “Antrenmanlarda ve yarışlarda çok farklı anılarım oldu. Örneğin ben Davutlar’da antrenman için koşuyorum. Oradaki insanlar beni tanıyor. Ama benim derece elde ettiğimi bilmedikleri halde bana ‘şampiyon’ diye sesleniyorlar” dedi. 4 yıldır katıldığı maratonda bu yıl farklı bir uygulama yapıldığına değinen Yılmaz, “Organizasyonu çok güzel yapmışlar. Bu sene halk yarışa katıldığında biz yaklaşık 38’inci kilometreyi koşuyorduk. Ayrıca bu sene yardım için de koşan çok fazla insan vardı” ifadelerini kullandı. 

“KOŞU İNSANA MUTLULUK VERİYOR” 
Aydın’da spora başlayacak olanların kendisiyle irtibata geçmesi durumunda sevgiyle yardım edeceğini dile getiren Yılmaz, “Bizimle birlikte koşuya başlayan birçok insan oldu. Koşuda çok fazla bir malzemeye ihtiyaç yok. Grup halinde de yapmak zorunda değiller. Ben 3 kilometreyle başladım. Haftada 3 gün koşabilirler ve daha sonra arttırabilirler. Koşu insana mutluluk veriyor. Zihindeki bütün birikimi alıyor. Koşudan sonra kalmıyor. Kısacası gülümsüyorsun. Doğayla birlikte olabiliyorsunuz. Biz ultramaraton da koşuyoruz. Ormanda koşmak çok daha güzel” diye konuştu. 

“EN AZ 5 YILLIK KOŞUCU OLMAK LAZIM”
Maraton öncesi 6 aylık bir çalışma sürecinin olduğuna değinen Yılmaz, “Hemen hemen haftalık bir 100 kilometre koşmak lazım. Ayda 400 kilometre yapar. Maraton belli bir süreden sonra eklemlere, kaslara zarar verebilir. Bu nedenle antrenmansız olmaz. 5, 10, 20 ve 42 kilometre olarak hedef belirleyebilirler. Ama maraton için en azından 5 yıllık bir koşucu olmak lazım. Vücudun koşuyu tanıması lazım” dedi. 

“EŞİM 120 KİLOMETRE KOŞTU”
Ailesinin kendisine desteğinin çok fazla olduğunu belirten Yılmaz, “Eşim de Kapadokya Ultramaraton’a katıldı ve 120 kilometre koştu. 19 saatin altında bu mesafeyi tamamladı. Çocuklarımın şu an ikisi de koşu ile ilgilenmiyorlar ama kızım ilerde doktor ve koşucu olmak istiyorum diyor. Öğrencilerim de böyle düşünüyor. Hiçbir kötü yanı yok. Koşmak benim hayata bakış açımı tamamen değiştirdi. Bu değişim tamamen pozitif yönde oldu” diye konuştu. 

“90 YAŞINDA KOŞANLAR VAR”
Koşmanın yaşı olmadığına da değinen Yılmaz, “Yabancı ülkelerde 90 yaşında maraton koşanlar var. Herhangi bir yaş sınırım yok” dedi. İnsanların sporun hangi dalında olursa olsun uğraşmaları konusunda tavsiye veren Yılmaz, spor olmazsa bile en az bir hobilerinin olmasının faydalı olacağını dile getirdi. Son olarak hobi olarak yapsa da koşmanın ciddi maliyetleri olduğunu ifade eden Yılmaz, “Koşuculara sponsor olabilirler. Koşularda çok fazla ayakkabı kullanılıyor. Bu ayakkabılar da tabi yüksek fiyatlarda oluyor. Bunun yanında ulaşım ve konaklama ücretleri de var tabi ki. Yarışmada derece bile elde etseniz kazandığınız ödül zaten masraflarınızı anca karşılıyor” diyerek sözlerini noktaladı.

kosmak-hayata-bakis-acimi-degistirdi-135825-6783e5751bff6a0182df9e1155c61636.jpgkosmak-hayata-bakis-acimi-degistirdi-135825-7218f0a3c0c961862f268958fb485f7f.jpgkosmak-hayata-bakis-acimi-degistirdi-135825-233683b0152048fbdba4000e5d5b587f.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.