AYSO’dan elektrik zamlarına tepki

AYSO’dan elektrik zamlarına tepki

Sanayiciler iki ay önceki yüzde 14,98’lik elektrik zammının şokunu üzerinden atamadan, EPDK’dan açıklanan ikinci zam haberiyle sarsıldılar.

A+A-

HABER MERKEZİ- Yüzde 14,90 olarak açıklanan yeni elektrik zammının  sanayicileri olumsuz etki edeceğini söyleyen Aydın Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin konu hakkında açıklamalarda bulundu.

2018 yılının ağustos ayından bu yana doğal gaza ve elektriğe 5’er kez zam geldi. Toplamda vatandaş 10 defa zam haberi aldı. Tüm bu süre zarfında ise doğal gaz ve elektriğe sadece bir kez indirim geldi. Son gelen yüzde 14,90 oranında zammın sanayicilere etkisinin yüksek derecede olumsuz olacağı düşünülüyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Aydın Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin; “Türkiye’de kaynak sıkıntısından çok öncelik sorunu olduğunu düşünüyoruz. Önceliğin mutlaka üretim yaparak ülke ekonomisine katkı sağlayan sanayicilere verilmesi gerekiyor. Söz konusu zamlarla sürdürülebilir bir üretimden söz etmek çok zor” dedi.

Şahin,”Türkiye elektrik enerjisi tüketimi 2018 yılında bir önceki yıla göre %2,2 artarak 303,3 milyar kWh, elektrik üretimi ise bir önceki yıla göre %2,2 oranında artarak 303,9 milyar kWh olarak gerçekleşmiştir. İmalat sanayi, ortalama yıllık tüketimde %35 ile elektrik tüketiminde en çok elektrik tüketen sektördür.” dedi.

Hali hazırda iyice zorlaşan finansman koşullarında peşin ödenen elektrik faturaları sanayici için ağır bir yüke dönüştüğünü belirten Şahin, “ Sanayi tarifesinden kullanan bir tesiste son bir yıllık elektrik fiyat artışı %100 seviyelerini geçmiş durumda. Bu şartlar altında ürün maliyetlerine yansıtılacak enerji artışlarının iç piyasada enflasyonu arttıracağı, uzun vadede ise talebi düşürme riski taşıdığı öngörülüyor. İhracat ayağında ise enerji bir avantaj olmaktan çıkıp rekabeti zorlaştırır bir konuma gelme riski taşıyor. Çünkü, döviz kurunun da önümüzdeki dönem düşeceği öngörülüyor. İhracatçı bunu maliyete bile yansıtamayacaktır.  Krediler ile finans ihtiyacını çözmeye çalışan sanayicilerimiz daha fazla riske girmeden, enerjideki maliyet artışları başka yerlerden telafi edilmeye çalışılacaktır. Kısacası,  en kolay yolu tercih edip, işçi çıkartıp, üretimi azaltacaktır. Maalesef, bu durum ülke ekonomisine çift taraflı zarar yazmaktadır. Aslında; uzun vadede sanayi elektriğinin rekabetçi olması; sanayinin büyümesine ve daha çok istihdama sebep olacağından refahı da arttıracaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Enerji verimliliğine odaklanan sanayicilerin yatırımlarında; enerji verimliliği yüksek soğutucular, kompresörler, full elektrikli makinalara yöneldiğini belirten Şahin,” Bu tür yatırımların artması için ekonomi yönetiminin var olan destekleri arttırıp etkinleştirmesi büyük önem taşıyor. Ayrıca, hane halkı için daha düşük uygulanan ancak sanayiye daha yüksek uygulanan artışlar ve sanayi elektriğinin avantajının ortadan kaldırılması sanayi yatırımlarına olumsuz yansıyor. Bu noktada uzun vadeli kalkınmaya ve üretime destek için istihdam ve büyüme motoru ile sanayinin enerji ihtiyacı rekabetçi koşullarda çözülmelidir. Biz kaynaklarımızı istihdam ve refahın ana kaynağı üretime yönlendirmede onun rekabetçiliğini arttırma yönünde kullanmakta öncelik vermeliyiz. Bu doğrultuda atılan tüm adımlarda önceliğin üreticinin işini kolaylaştıracak şekilde yapılmasını bekliyoruz. Birçok sektörde tüketiciye yönelik KDV indirimleri, ÖTV indirimleri özel kampanyalar yapılıyor. Bunlar kısa vadede piyasayı canlandırsa da esas kalıcı büyüme ve refah üretimi artırarak sağlanabilir. Bunun yolu da öncelikli olarak tüketimi değil üretimi desteklemekten geçiyor.” ifadelerini kullandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.