(ŞERMİM ÇOLAK) AYTO Vali Erol Ayyıldız Toplantı Salonu’nda, İhracat Destek Ofisi’nin lansman toplantısı gerçekleştirildi. ADÜ, İŞKUR, Ticaret Bakanlığı ve Gümrük Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilecek olan İhracat Destek Ofisi’nin desteklerinden AYTO üyesi olmayanlarda yararlanabilecekler.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Ticaret Bakanlığı arasında imzalanan protokol sonucunda ilk etapta 16 ilde İhracat Destek Ofisi projesi hazırlandı. Konuyla ilgili sunum yapan AYTO Başkanı Hakan Ülken, “Daha öncesinden de sürekli dış ticaretle ilgili çalışma yapmıştık. Tamamen sistematik, profesyonel bir ekiple üyelerimizin ve Aydın’da ihracat yapabilecek olan herkesin önünde hazırız. Buyurun gelin, ihracat yapın. Kazanın. İlimiz kazansın, ülkemiz kazansın diyebileceğimiz bir noktadayız. İhracat rakamlarımızı artırmak için oluşturduğumuz yeni yapı neleri bize sağlayacak? Üyelerimize diyoruz ki, AYTO sınırları aşıyor. ‘İlk ihracatımızı birlikte yapmaya var mısınız?’ diyoruz” dedi.

"HİÇ KİMSE KORKMASIN"
Ülken, “Hiç yabancı dil bilmeyen, yurt dışına çıkmamış, pasaportu dahi olmayan ancak ihracat yapma potansiyeli olan bir üyemiz gelip bizim İhracat Destek Ofisi’mize başvurduğunda buradaki uzman personelimiz vasıtasıyla bütün işlemlerini yapabilecek. Hiç kimse korkmasın. Ürününe güveniyorsa buyursun gelsin buradaki bütün işlemleri sıfırdan biz yapabiliriz. Yeter ki istesinler, yeter ki, burayı kullansınlar. İlk defa ihracat yapan sayısını ne kadar arttırabilirsek o kadar ilimize ve ülkemize kazanç sağlamış oluruz” şeklinde konuştu. İŞKUR İl Müdürü Rahmi Terzi de işgücü bakımından kendilerine destek olacaklarını kaydetti.

Toplantıya, AYTO Meclis Başkanı Coşkun Cerit, Ticaret İl Müdürü Şeref Yazıcı, İŞKUR İl Müdürü Rahmi Terzi ile AYTO Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı.

Kaynak: ŞERMİN ÇOLAK