Azap Gölü ulusal sulak alan ilan edildi
Yayınlanma:
ABONE OL

Azap Gölü ulusal sulak alan ilan edildi

Aydın Mahalli Sulak Alan Komisyonu, Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay’ın kurul başkanlığında yapılan toplantıda Söke’nin Azap Gölü Ulusal sulak alan ilan edildi.

(BURHAN CEYHAN) Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay başkanlığında Orman Su İşleri 4. Bölge Aydın Şube Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan toplantıda, kamu kurum temsilcileri ve EKODOSD’un da bulunduğu komisyon üyeleri katıldı. Söke ilçesinde bulunan Azap Gölü sulak alanının, yönetmelik gereğince Ulusal Sulak Alan olarak önerildi.  Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bu alanın ürün deseni, rekoltesi ve hangi tarım ilaçlarının kullanıldığının belirlenmesi ve kimyasal ilaçlar konusunda alınacak önlemler raporlanmasına,  Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne raporlanmasına, Azap Gölü sulak alanının sınırlarının ve civarının mülkiyet durumu, Söke Kaymakamlığı’nca belirlenmesi ve ilgili şube müdürlüğüne raporlanmasına, Azap Gölü sulak alanının çevre sorunları ve çözümleri ile ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün bir rapor hazırlaması ve ilgili Şube Müdürlüğüne raporlanması, DSİ Bölge Müdürlüğümüzün Azap Gölü’nün hidrolojik özellikleri ve suyun kalitesini artırmak için yapılması gerekenlerle ilgili bir rapor hazırlayıp ilgili müdürlüğe raporlanmasıyla ilgili Mahalli Sulak Alan Komisyonu tarafından bir karar alınmıştı. 
Alınan karardan sonra Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü’nce hazırlanan rapor, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne gönderilmiş ve buradaki değerlendirmeden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı – Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne intikal ettirilmişti.
EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü’de, “Göl kıyısında Myus Antik kentine ait kaya mezarları, Bizans Dönemi’ne ait Karyes Manastırı gibi geçmiş uygarlıklardan kalan tarihi değerler bulunmaktadır. Doğal ve kültürel kaynak değerleriyle Aydın bölgesinde yapılacak ekoturizm etkinlikleri için çok önemli olan Azap Gölü’nün Ulusal Sulak Alan olarak tescil edilmesi sevindirici bir gelişme olmuştur. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.