Babacan Aydın’da ekonomiyi eleştirdi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin il binasının açılışı için geldiği Aydın’da, ekonomideki dalgalanmayı ele aldı. Türkiye’nin kötü yönetildiğini savunan Babacan, ülkede yaşanılan sorunları anlattı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, bir dizi temaslarda bulunmak için geldiği Efeler ilçesinde ilk olarak esnaf ve vatandaşlarla selamlaştı. Ardından Adnan Menderes Bulvarı 37 Sokak’a gelen Babacan, burada halk oyunları gösterisiyle karşılandı. Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren DEVA Partisi İl Başkanı Hakan Çağlar Erürker, “Burası yüreği memleket sevdasıyla atan Çanakkale’den Kurtuluş Savaşı’na vatan nerede ihtiyaç duyarsa oraya koşan Yörük Ali Efe, Demirci Mehmet Efe, Ayşe Efe, Mestan Efe, Danişmentli İsmail Efenin, demokrasi şehidimiz Adnan Menderes’in memleketidir.” diyerek partililere hitap etti.
PARTİ BİNASINI DEMOKRASİ MERKEZİNE BENZETTİ
Daha sonra kürsüye çıkan Babacan da kentte, demokrasi meydanı oluşturmak için geldiklerini söyledi. Parti binasını, demokrasinin merkezi olarak tanımlayan Babacan, “Ülkemiz zor zamanlardan geçiyor. Biz nasıl yürüyeceğimizi de biliyoruz. Sevginin, saygının, eşitliğin egemen olduğu bir refah devleti olmak için hakikatin yolundan bir an bile ayrılmayacağımızı çok iyi biliyoruz. Bu ülkede yaşayan tek bir insanın bile yoksulluğu ve yoksunluğu hak etmediği için buradayız.” diye konuştu.
“HOR GÖRÜLEN VATANDAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ”
Deva Partisi olarak hitap ettiği grupları da aktaran Babacan, “Biz borcunu ödeyemeyen, çaresiz esnafımızın yanındayız. Artan maliyetlerle boğuşan, yoksulluğa terk edilen fedakar çiftçimizin yanındayız. Bunca yıl çalışmasının sonucunda yoksulluğa ve haksızlığa mahkum edilen artık ‘sadece gıda alışverişine bile maaşım yetmiyor’ diyen emeklimizin yanındayız. Çocuklarının yarınlarından kaygı duyan anne ve babaların yanındayız. ‘Barınamıyoruz’ diyen gençlerimizin yanındayız. Ayrımcılığa uğrayan, kendisini ikinci sınıf hisseden, hor görülen tüm vatandaşımızın yanındayız. Önümüzdeki ilk seçimde bu iktidarın ortaklarını müsait bir yerde indirecek miyiz? Hep beraber iş başına geçecek miyiz?” dedi.
“ALINAN KARARLARLA FAİZLERİ ARTIRDINIZ”
Ekonomideki dalgalanmalarla da ilgili konuşan Babacan, şöyle devam etti:
“Merkez Bankası geçen ayki 1 puanlık indirimden sonra bu ay da gecelik,  haftalık, politika faizlerini 2 puan daha indirdi. Toplam 3 puanlık bir faiz indirimi yaptık. Peki sonuç ne oldu? Bu faiz merkez bankasının aldığı faizdir. Merkez Bankası piyasaya kredi verir, onun karşılığında faiz alır. Arkasından dolar kuru 8,30’dan 9,30’a çıktı. Son bir ay içerisinde. Dünden bu yana da 9.50’ye kadar gidiyor. Nereye kadar gideceğine, tutabilene aşk olsun. Şu attığınız adımlarla, aldığınız kararlarla hem kuru artırdınız hem de bu milletin alın teriyle, bilek gücüyle kazanıp ödediği vergilerden piyasaya ödenen faizleri artırdınız. Yüzde 6, 7 faiz vatanı satmaksa, Türkiye Cumhuriyeti hazinesine 10 yıl vadeli borçlanmasına yüzde 20,5 faiz ödetmeyi siz tanımlayın. Yüzde 6, 7 faiz vatanı satmaksa, bu faize ne diyeceksiniz?”
Parti il merkezinin açılış kurdelesi Genel Başkan Babacan ve parti yöneticileri tarafından kesildi. Etkinliğe DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcıları Selma Kavaf, Aysun Hatipoğlu, Doğa Şanlıoğlu ile İYİ Parti İl Başkanı Süleyman Demirci katıldı.

İzlenme: 551

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar