(ABDURRAHMAN FIRAT) Aydın’da hava kirlilik oranının yüksek olduğu konusunda bilgi sahibi olduğunu ama elinde herhangi bir yetki olmadığı için müdahalede bulunamadığı ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “Yatırımcılar, jeotermal enerji santrallerinin bacalarında daha tedbirli davranır ve ilişkiler eş, dost ve ahbap ilişkisiyle değil bağımsız kuruluşlar tarafından baca ölçümleri yapılırsa sorun ortadan kalkar” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Aydın’da hava kalitesi indeksinin 499 olarak ölçüldüğünü ve tehlikeli grupta yer alan tek il olduğunu açıklamıştı.
Bilindiği üzere Aydın'da zaman zaman vatandaşlar 'çürük yumurta kokusu' olmasından, şehri duman tabakası kaplamasından şikayetçi oluyor ve çevre platformları konuyla alakalı eylemler düzenliyor. Çevre kirliliğini özellikle jeotermallerin tetiklediği iddia ediliyor.
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Çerçioğlu, 31 Mart yerel seçim sürecinde jeotermalden dolayı havanın kirlendiğini ifade ettiklerinde AK Parti Aydın Milletvekili ve Cumhur İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mustafa Savaş, kendilerine konuyu ispatlamalarını söylediğini hatırlattı. Çerçioğlu, “Biz o zamanda söylemiştik al işte bugün Aydın’da hava kirliliğinde birinci sırada biz yine aynı noktadayız. Jeotermal sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da birçok ülkede var ama orada hava kirliliği yok. Bu yatırımcılar bacalarını biraz daha tedbirli davransalar bir de ilişkileri eş dost ahbap ilişkileriyle değil bağımsız kuruluşlar tarafından bacaların ölçümleri yapılıp ona göre tedbir alsalar bu sorun ortadan kalkacak. Bu kişiler Aydın'da yaşamıyor, onların çocukları torunları Aydın'da yaşamıyor. Bizler burada yaşıyor. Değerli milletvekili de Aydın’da yaşamıyor. Bizim ne suçumuz var kardeşim?” dedi.

Sivil toplum örgütlerinin sürekli kanser vakalarının arttığını açıkladığını belirten Başkan Çerçioğlu, “Bir çok kez toplantılar yapıldı, bu konu dile getirildi. Hep Aydın’da hava kirliliği yok dendi. Tamam Aydın’ı çok seviyoruz. Aydın muhteşem bir kent. Aydın çok güzel. Gelin şu dertten de kurtaralım Aydın’ı. Benim elimde yetki yok kardeşim. Benim elimde yetki olsa ne yapacağımı bilirim. Ben şunu söylüyorum. Benim yetkim yok ama değerlerin çok yüksek olduğunu biliyorum. Daha ne yapalım kardeşim al işte ispatı” diyerek Savaş’a cevap verdi.

Kaynak: ABDURRAHMAN FIRAT