Vedat Karaca

Vedat Karaca

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

BAĞ-KURLUYA MÜJDE

A+A-

Yapılandırma kapsamında Bağ-Kurlulara müjde geldi. Borç yapılandırması ile ilgili 7326 sayılı Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaştı. Borçlu olduğu için günleri silinen Bağ-Kurlular, borcu ödeyerek emekli olacak. 
Milyonlarca vatandaş yapılandırma yasası ile rahat nefes alırken, binlerce Bağ-Kurluya da emeklilik fırsatı doğdu. Daha önce borcu olduğu için günleri silinen Bağ-Kurlular bu primlerini yeniden canlandırarak emekli olabilecek. Silinen günlerin tamamı yeniden kullanılabilecek. Böylece ödedikleri süre kadar beklemeden emekli olunacak. Daha önce çeşitli tarihlerde çıkan yasal düzenlemelerle borçları silinerek hizmet süreleri dondurulanların ihya (canlandırma) başvuruları 01 Temmuz’da başlıyor. Başvurular 31.10. 2021 tarihine kadar sürecek.
Prim borcu nedeniyle hizmet süreleri durdurulan ve emekli olamayan Bağ-Kurlular, yapılandırmadan yararlandıklarında emekli olabilecekler. 
Bağkur sigortalıları 2021’nin nisan ayı da dahil olmak üzere bu tarihten önceki prim borçları için yapılandırma yapabilecekler  
Yapılandırma ile borçlar ister peşin ödenecek, istenirse de taksitle ödenecek.

Peşin ödenirse gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yİ-ÜFE üzerinden hesaplanan tutarın yüzde 90’ı silinecek.

EKİM AYINA KADAR SÜRE
Daha önceki kanunlar nedeniyle hizmet süreleri durdurulan Bağ-Kur’lular, 01.07.2021- 31.10.2021 süreleri arasında sosyal güvenlik kurumuna yapılandırmadan yararlanmak üzere müracaat ettiklerinde durdurulan sigortalılık süreleri için ödeyecekleri prim tutarlarını hesaplattırıp, borçlarını ödemeleri halinde; sigortalılıkları durdurulmamış sayılacak ve bu süreler sigortalılık süresinden sayılacak, emeklilikte hesaba katılacak. Daha açık bir anlatımla prim borcu nedeniyle hizmet süreleri durdurulan ve bu nedenle de emekli olamayan Bağ-Kur’lular, yapılandırmadan yararlandıklarında emekli olabilecekler. 
PRİM BORCU SİLİNECEK 
Yapılandırmaya başvurulmazsa ne olacak? 30 Nisan itibariyle prim borcu bulunan Bağ-Kur'luların borçlarını düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden dördüncü ayın sonuna kadar ödememeleri veya yapılandırmamaları halinde; 30 Nisan'dan önceki prim borcu bulunan hizmetleri durdurularak, prim borçları silinecek.
Bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmeyecek ve kurum alacakları arasında yer almayacak. Daha sonra istenirse bu süreler canlandırılabilecek.

Dondurulmuş hizmet sürem var. Canlandırmak avantajlı mı? 
Bağ-Kur'lular geçmişte prim borcu nedeniyle dondurulan sigortalılık sürelerini daha düşük ödemeyle canlandırabilecek.

İhya edilen Süreleri Banka anlaşması kapsamında ödeyip emekli olabilir miyim?
7326 sayılı Kanun daha yeni yayınlanması nedeniyle SOSYAL GÜVENLİK KURUMU henüz daha bankalarla protokol imzalamadı. İmzalaması durumunda siz değerli okuyucularımıza buradan duyuracağız. Bizi takipte kalın….


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.