Bakan Ersoy: "Didim’i radarımıza aldık"

Bakan Ersoy: "Didim’i radarımıza aldık"
ABONE OL
 Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy bir takım ziyaret ve toplantılar için Aydın’a geldi.

(BURHAN CEYHAN) Bakan Ersoy ilk ziyaretini yaptığı Didim’de, “Didim’i biz radarımıza aldık. Buranın geleceği çok parlak. Gereken neyse yapacağız” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Didim Aqusis Hotel’de STK temsilcileri ile bir araya geldi. Bakan Ersoy’u, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti Aydın Milletvekilleri, Metin Yavuz, Rıza Posacı, Bekir Kuvvet Erim ve Cumhur İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Savaş ile Didim Belediye Başkan adayı Mümin Kamacı ve partililer karşıladı.

“NİTELİKLİ TURİST İSTİYORUZ”
Bakan Ersoy burada yaptığı konuşmasında; “Didim turizmde yeni bir bölge değil, eski bir bölgedir. Bir turizm geçmişi var, ama maalesef başlamış bir yerde kalmış ileriye götürememiş. Yeni nesil bir bölgedeyiz. Özellikle hazine arazilerinden oluşan boş bir bölge var. Bu bölgeyle ilgili 6 ay önce bir tespit çalışması başlattık. Bizim turizm anlayışımızda hijyen turist kadar getirisi yüksek nitelikli turist bekliyoruz. Bu sahil alanları da Didim’de var. Sahil alanları çok güzel. Amacımız burada 12 ay turizm yapmak. Spor alanları yapmak. Didim Milas Hava Alanından destek alıyor. Burada yapacağımız doğru yatırımlar. Bölgenin hareketlenmesini sağlayacak ve 12 ay turizm gelmiş olacak. Didim’in bizim için ayrı bir önemini artıracak. Aslında yanlış turizm nedeniyle istenilen verim alınamamış. Burada önemli olan en büyük konu altyapılar. Biz bakanlık olarak ciddi bir alt yapı çalışmasını Antalya’dan başlattık. Yıl sonuna kadar Ege Bölgesi'ndeki alt yapı sorunlarının tespitini tamamlıyoruz. Belediyelere de büyük destek vererek yıl sonuna kadar altyapılarda ihalelerin tamamlanmasını hedefliyoruz. 2020 sezonuna kadar tüm sahil bölgelerinin arıtma sorununu çözmüş olacağız. Tabi ki sadece altyapı sorunlarını çözmek yetmez. Nitelikli turist diyoruz. Bunun içinde ilçe merkezlerini hareketlendirmemiz lazım. Didim'in çok güzel bir potansiyeli var. Turizm açısından Didim’in geleceğini oldukça parlak görüyorum. Ayrıca burasının Bodrum ve Milas açısından da çok büyük bir itici güç olduğunu düşünüyorum. Biz Didim’i radarımıza aldık gereken neyse yapacağız” dedi.

TRALLEIS 40 PROJEYE DAHİL EDİLECEK
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Aydın Valiliğinin ziyaretinden sonra Efeler İlçesinde bulunan ve kazı çalışmaları zaman zaman devam eden Tralleis Antik Kentini ziyaret etti. Burada incelemelerde bulunan Bakan Ersoy, antik kent hakkında vali ve kazı başkanından bilgi aldı. Bakan Ersoy burada gazetecilere yaptığı açıklamada; “Aydın Bölgesinde bizim çalışmalarımız devam ediyor. Bugün Tralleis Antik Kenti’nin kazılarını geziyoruz. Tralleis çok geniş bir yapı ve alana sahip. Zamanında 150 bin nüfusa hitap ediyormuş. Gelecek yıla kadar dosyalar tamamlanıyor. 12 aylık kazı alan projesine devam edecekler. Türkiye’ye 40 proje daha dahil etmek istiyoruz. Bu projelerden bir tanesi de Tralleis olacak. Buralar tabi çok büyük kazı bölgeleridir. Ziyaretçi sınıfına alınabilmesi için işleri hızlandırmamız lazım. Kendi sistemini oluşturarak kendi kazı çalışmasını yapmamızda önemli biz böyle bir sistem geliştirdik. Tamamlanırsa, kazı alanları gişe gelirleriyle kendi kendisini korur hale geliyor. Dosyalar tamamlandığı an bu yılın açığını kapatacak şekilde çalışmalarımız gelecek yıl devam edecektir” dedi.


20190327-2-35656347-43014228.jpg

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.