Bakan Pakdemirli Aydın'da konuştu

Bakan Pakdemirli Aydın'da konuştu

Yatırımcı arıyoruz

A+A-

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı - 2 (IPARD) kapsamında 5. başvuru çağrısıyla 250 milyon Euro yani 1,5 milyar liralık hibe paketini üretici ve yatırımcıya sunduklarını söyledi.  Bakan Pakdemirli, “Biz kısacası yatırımcının peşindeyiz yatırımcıyı arıyoruz” dedi.

Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca (TKDK) IPARD II 5. Çağrı Tanıtım Toplantısı Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Konferans salonunda yapıldı. 

Toplantıya Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti Aydın Milletvekilleri Mustafa Savaş, Metin Yavuz, Rıza Posacı, Bekir Kuvvet Erim, TKDK Başkanı Hakan Kalender, AB Türkiye Delegasyon, Ticaret ve AB Politikalar Bölüm Başkanı Bartosz Przywara, TKDK’den destek alan 47 ilden katılımcı, siyasiler ve daire müdürleri katıldı. 

Program, Türkiye'nin farklı yerlerinden TKDK'den aldıkları destekle başarıya ulaşmış girişimcilerin konuşmalarıyla başladı.

AK Parti Aydın Milletvekili ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş, 6 ay içinde kendilerini kırmayarak gelen ve isteklerini yerine getiren Başkan Pakdemirli’ye teşekkür etti.

“KIRSALA YATIRIM YAPANIN HER ZAMAN YANINDA OLACAĞIZ”
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli salonda yaptığı konuşmasında; “İPARD II kapsamında 5. Başvuru Çağrısıyla önemli bir yatırım hibeyi yatırımcılarımıza sunuyoruz. Toplam 250 milyon euro yani 1,5 milyon TL’lik yatırım paketini üreticimize ve yatırımcımıza sunuyoruz. Kırsala yatırım yapanın her zaman yanında olacağız. Bu desteklemede birinci grupta hayvancılık, ikinci grup ise işleme ve pazarlama yatırımları olacak. Hibe oranları gerçek ve tüzel kişilerde yüzde 40, kooperatif ve tüzel kişilikte olanlara da ise yüzde 50 hibe vereceğiz.  Birliğe ve beraberliğe daha fazla destek veriyoruz. Kooperatiflerde ise vereceğimiz hibe oranı yüzde 60 olacaktır. 250 milyon euro'nun 170 milyon eurosu yani 1 milyon TL’yi hayvancılık yatırımlarını desteklenmesi için kullanacağız. Hayvancılık yatırımlarında başvuru tarihi 8 Nisan ile 17 Mayıs tarihleri arasında olacak. Projelerini hazırlayıp sunmak için üreticilerimize de 3 ay süre veriyoruz. İkinci konumda ise işleme ve pazarlama yatırımlarına destek sağlıyoruz. Et ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, kesimhane ile süt toplama merkezleri, meyve sebzede soğuk hava deposu ile su ürünleri işleme ve pazarlama yatırımlarına da destek vereceğiz.  Biz kısacası yatırımcının peşindeyiz yatırımcıyı arıyoruz.”

“HEYBEMİZ BOŞ GELMEDİK”
Aydın’a her zaman heybesinin dolu geldiğine değinen Pakdemirli, “Bu çağrıyı Aydın’dan yapmamızın büyük bir önemi var. Çünkü Aydın ürün potansiyeli yüksek geniş bir coğrafya olup tarımsal üretimimizin en önemli merkezlerinden biridir. Bir meyvecilik ve sebzecilik üstüdür. Dağlarından yağ, ovalarından bal akar. Aydın’dan yaptığımız bu çağrı ülkemizin feyzi ve bereketi olacak. Aydın'a heybemiz boş gelmedik demiştik. Bunları şimdi sizlerle paylaşmak istiyorum. Çiftçimize kalan destek ödemelerini Şubat ve Mart ayı içerisinde ödemeyi planlıyoruz. Ayrıca Kurban vadeli faizsiz yem ve motorin  kredisi verilecek. Orman Genel Müdürlüğümüzde ülkemiz ve Aydın için çalışmaya devam ediyor.  Orman arazilerini incir fidanı dikimi için açtık. Bozuk ve açıkta kalan orman arazilerinde vatandaşlarımızın meyvesinden faydalanması maksadıyla incir fidanı dikeceğiz. İlk olarak Germencik İlçesi Dağyeni mahallesinde 20 dekar arazide de bu uygulamayı başlatıyoruz.  İlk etapta 5 bin 400 dekar bozuk orman alanda 100 bin adet incir fidanı dikip, vatandaşlarımıza eşit miktarda dağıtacağız. Kuşadası ve Söke’nin içme suyunu karşılayacak Sarıçay Göleti ve Söke Çayı gibi bir çok projenin de ihalesini yaparak 2019 yılında başlanacağının müjdesini veriyorum. Mustafa Savaş'ın isteği doğrultusunda Aydın’a birde yem fabrikası kurma çalışmalarına başlayacağız” dedi.

AYDIN’A TARIM ÜNİVERSİTESİ PROJESİ HAZIRLANIYOR

AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, Aydın’ın tarım, turizm ve termal açısından önemli bir kent olduğunu ifade etti. Jeotermalin sadece elektrik üretiminde kullanılmaması gerektiğini ifade eden Savaş, jeotermalin tarım, ısınma ve turizm sektöründe kullanılması durumunda Aydın’ın parmakla gösterilen kentler arasındaki yerini alacağını belirtti. Çiftçinin üretmiş olduğu alın terini akıl teriyle buluşturmak için Aydın’a bir Tarım Üniversitesi kurma projesi hazırlığı içerisinde olduklarını belirten Savaş, “Uygulamalı tarım üniversitesi projesi hazırlıyoruz. Teknokent, turizmi içinde barındıran bir tarım üniversitesi projesini YÖK başkanına sunduk. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor” dedi.

VALİ KÖŞGER AYDIN’A YAPILAN YATIRIMLARI ANLATTI

Yapılan yatırımlarla ilgili bilgi veren Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, “Aydın’a 32 süt üretim tesisi, 4 besi çiftliği, 10 kanatlı et üretim tesisi, 8 süt işleme tesisi, 2 süt toplama merkezi, 2 kırmızı et işleme tesisi, 4 sebze ve meyve işleme tesisi, soğuk hava deposu, 3 bitkisel üretim, işleme ve pazarlama projesi, 47 arıcılık projesi, 19 zanaatkar ve katma değer projesi, 4 kırsal turizm tesisi, 1 su ürünleri üretim tesisi, 2 yenilenebilir enerji tesisi kazandırıldı” dedi.

Konuşmaların ardından TKDK desteği ile işletme kuran 4 işletmeciye plaket verildi. Ardından  TKDK IPARD II 5. Çağrı Tanıtım Toplantısının açılışını Bakan Pakdemirli ve protokol hep birlikte yaptı.
 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.