Bakan Pakdemirli’den çiftçiyi rahatlatan açıklama 

Bakan Pakdemirli’den çiftçiyi rahatlatan açıklama 

Geçtiğimiz günlerde Aydın’da da gündeme gelen 65 yaş üzeri üreticilerin yasak sonrası tarlalara nasıl gideceği konusunda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçinin tarlasına ulaşmasının önünde engel olmayacağını belirtti. 

A+A-

TÜRKER KOCAKAHYA - Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında Türkiye’de 65 yaş üzeri vatandaşların sokağa çıkması yasaklandı. Yasağa uyulması konusunda hassas davranılan süreçte çiftçileri ise bir endişe almıştı. Tarlaların ekim dönemi olması nedeniyle dışarı çıkmak zorunda olan 65 yaş üzeri üreticilerin mağduriyetini Efeler Ziraat Odası Başkanı ve Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Kendirlioğlu da gündeme getirmişti. Konuyla ilgili rahatlatan açıklama Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den geldi. Pakdemirli, “Tarlalarımızda hasat ve yeniden ekim dönemindeyiz. Bu dönemde çiftçimizin tarlaya ulaşmasıyla ilgili hiçbir engel olmayacak. Gerekli olduğu halde mülki idare amirleri tarım işçilerini tarlaya ulaştıracak” ifadelerini kullandı. Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Bakan Pakdemirli'nin paylaşımını retweetledi. Tarım kenti Aydın'da da çiftçilere kolaylıkların sağlanması bekleniyor. 

65 YAŞ ÜSTÜ ÇİFTÇİLERİMİZE ESNEKLİK SAĞLAYALIM

Tarım takviminin dikkate alındığında gereken tedbirlerin ivedilikle alınması gerektiğinin altını çizen Bakan Pakdemirli şöyle devam etti:

"Özellikle; tarımsal üretimin kesintisiz bir şekilde devam etmesi için ekim, dikim, gübreleme gibi faaliyetlerin, üretim alanında sürdürülmesi için tüm imkânlarımızı seferber edelim. Üreticimizin arazilerine, bahçelerine, seralarına veya çiftliklerine ulaşmalarına imkân verelim.

Bunların yanında gübre, tohum, ilaç, yem vb. tarımsal girdilerin üretiminin, erişim ve dağıtımının kesintisiz devam etmesini sağlayalım. Temel gıda ürünlerimizde fiyat değişimleri ve stok takibin günlük olarak yapalım. Ayrıca 65 yaş üstü çiftçilerimize bağ, bahçe ve tarlasında üretimle ilgili iş ve işlemlerini yapabilmeleri için esneklik sağlanması, bu olağanüstü süreçte hayati önem arz etmektedir"

KENDİRLİOĞLU KONUYU DİLE GETİRMİŞTİ
Yaşanan süreçte gıda maddesi sıkıntısı yaşanmaması için çiftçinin üretmesi gerektiğini vurgulayan Kendirlioğlu da şu ifadeleri kullanmıştı, “Raflarda gıda maddeleri boşalıyor. O gıdaları da bizler üretiyoruz. O rafların boş kalmaması için bizler üretmek zorunda olduğumuzu biliyoruz. Yerel de üretimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Sağlık için insanların yemesi gerekiyor. Bu yüzden üretim yapmamız gerekiyor ama yaşadığımız bir sıkıntı var. 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağın çıkmamasıyla ilgili tedbirleri biz de katılıyoruz. Ancak bizim 65 yaş ve üzeri çiftçimiz var. Bu konuyla ilgili sıkıntılarımızı gerekli yerlere bildirdik. Çiftçilik diğer meslekler gibi değil bir tecrübe gerektiriyor. O kişinin muhakkak tarlada olması gerekiyor.” 
Kendirlioğlu’nun da üzerinde durduğu konu hakkında Bakan Pakdemirli’nin açıklaması üreticiyi sevindirdi. 

pakdemirden-ciftciyi-rahatlatan-aciklama-155445-d226c3898c14c57b5e7c5aa8c9a2f570.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.