BAL VE ARI TİCARETİNİN ÖNÜ KESİLMEK İSTENİYOR

BAL VE ARI TİCARETİNİN ÖNÜ KESİLMEK İSTENİYOR

Türkiye’de tatil yapan İngiliz ailenin ülkesine döndüğünde çantasından çıkan arılar yerel türleri tehdit ettiği gerekçesiyle basında yer aldı.

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT - Türkiye’den geldiği ve virüs taşıdığı iddia edilen arının basında çıkan haberlerde Türkiye’yi karalamasına Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir, “Bahsedilen arı türü ülkemizde yaşayan ve arıcılıkta kullandığımız arı türü değildir” diyerek tepki gösterdi.

Bristollü aile üç hafta önce Türkiye tatilinden döndü. 49 yaşındaki Ashley Toy, dönüş sonrası çantasında, çiçek yapraklarından yapılmış sıra dışı bir koza buldu. Ertesi gün 19 yaşındaki kızı Amelia, evlerinin dışında sıra dışı bir arı gördüğünü söyledi.

İngiliz basınında çıkan habere göre genç kızın araştırma yaparak tespit ettiği arının sadece Türkiye ve İran’da yaşayan Osmia Avosetta türüne ait olduğunu ortaya çıkardı. Türk arısının yerel türleri yok edecek virüsler taşıyabileceği bildirildi. Haberde kullanılan fotoğrafın bal arısı olması nedeniyle Türkiye’nin bal arısı üzerinde kötü bir imaj oluşunca Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ayhan Özdemir olaya tepki gösterdi. 

BAHSEDİLEN ARI YABAN ARISI
Başkan Özdemir, “Son günlerde İngiltere basınında yer alan Türk arısı alarmı şeklindeki haberlerde geçen arı türü ülkemizde yaşayan ve arıcılıkta kullandığımız arı türü değildir. İngiltere’de Türk arısı diye yansıtılan arı türü Osmia Avosettadır. Ülkemizde de yaşayan bir arı türüdür, halk arasında yaban arısı diye bilinen bir türdür. Duvar arısı da denilmektedir. Osmia türlerinin geneli İngiltere bölgesinde yoğun yaşadığı değişik kaynaklarda yer almakla beraber, yalnız yaşadığı ve bal, arı ürünleri üretiminde kullanılmadığı belirtilmektedir. Halbuki ülkemizde arıcılıkta kullandığımız arı türü Apis Melliferadır ( Bal taşıyan arı). Osmia türü arılar yalnız yaşarken Apis mellifera yalnız yaşayamaz. Koloniler halinde yaşamak zorundadırlar. Osmia türleri petek üretmezler. Yavrularını çiçek yaprakları içinde büyütürler. Apis mellifera türü petek üretip bal ve polenlerini peteklere depo eder. Yavrularını pek gözlerinde geliştirirler. Osmia türü arılar tek olarak yaşarlar. Apis mellifera türü arı kolonilerinde 80 bine yakın arı bulunur.” dedi.

TÜRK ARISI HASTALIKLI GÖSTERİLMEK İSTENMİŞ
İngiltere’de ana gündem haline gelen arıların virüs taşıdıkları yönündeki iddialar nedeniyle bu arıları yok edilemeyeceğini dile getiren Özdemir,  “Elbette hastalık taşıyabilirler. Bu durumu ülkemizdeki birçok arıcılık uzmanı hastalık kaynaklarının doğadaki taşıyıcılardan gelebileceği yönünde paylaşımları bulunmaktadır. Bizler Türk arıcıları olarak bu tür haberlerdeki amaçların bilim dünyasının verdiği bilgiler ışığında değil Türk isminin kötülenmesi amacıyla yapıldığını düşünmekteyiz. Söz konusu haberde İngiliz ailesinin Türkiye’ye tatile gittiği belirtilmekte ve sanki bu arıların insanların malzemelerini istila ettikleri ve insanlara zarar verdiği yönünde bir izlenim oluşturulmaktadır. Yani İngiltere kamuoyuna Türkiye’ye giderseniz bu tür olaylar başınıza gelebilir izlenimi verilmektedir. Diğer taraftan Türk arısı sanki hastalıklı bir arıymış gibi gösterilerek İngiltere’ye Türkiye’den bal ve arı ürünlerinin ticaretinin önü kesilmek istenmiştir. Söz konusu haberde İngiltere tarım bakanlığının görüşü bulunmaktadır. Ülkemizin yetkili kurumları Bakanlık, üniversiteler ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı İngiltere’nin yetkilileri ile iletişime geçip doğrusunu deklare etmelidirler” diyerek tepkisini ortaya koydu.  

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.