TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

BAL'da umutlu bekleyiş sürüyor

Pandemi nedeniyle geçen sezon durdurulan Spor Toto Bölgesel Amatör Lig (BAL) yeni sezon da başlamadı. Geçtiğimiz günlerde futbolcuların yaşadığı sorunları başka mesleklere yöneldiğini dile getirmiştim. Zor bir süreçten geçildiği ortada ama bir yandan da sağlık için bütün tedbirler önemli. Sadece futbolcuların sağlığı değil. Ailelerinin yanında toplum sağlığı da bu konuda kritik öneme sahip. Bu nedenle alınan tedbirleri yerinde buluyorum. 

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan yapılan açıklamada BAL’daki takımların katılım belgelerini göndermeleri istendi. Son tarih olarak ise 31 Aralık işaret edildi. Paylaşılan rakamlara baktığımızda ligde yeni sezonda 268 takımın mücadele etme hakkı bulunuyor. O kadar çok ki sayı. Farklı bölgelerden farklı şehirlerden bunca takımdaki futbolcu, teknik heyet ve personeli düşünsenize. Sadece 18 kişilik takım kadrosunu bile hesap etsek 5 bin kişiye yakın sayıya ulaşıyor. Bu ligden ekmek parasını kazanan o kadar çok insan var ki. Umarım söz konusu tarihlerde pandemide rakamlar düşer ve yeşil sahalarda BAL maçlarını izleyebiliriz. 

Futboldan konu açılmışken koronavirüsle boğuşan Nazilli Belediyespor’a bir parantez açmak istiyorum. Bu süreçte kadro kurmak, maçlarda konsantrasyonu sağlamak gerçekten kolay değil. Önlemler illaki alınıyor ancak vakalarda da çıkmaya devam ediyor. 
Sahaya dönersek Kocaeli’nde oynanacak maç çok önemli olsa da kulaklar Fethiye’den gelecek haberde olacak. Bay takım olduğu haftada liderliği kaptıran Naz- Naz, Fetihyespor’un puan kaybetmesini bekleyecek. Burada güzel olan her takım herkesten puan alabiliyor ve puan farkı da açılmıyor. Ligde heyecan dorukta anlayacağınız. 

Futboldan da fileye geçersek bu hafta takip ettiğimiz maçlar arasında Aydın Büyükşehir Belediyespor Kadın Voleybol Takımı’nın Kuzeyboru’yu konuk ettiği maç yer aldı. Aydın ekibinin 2-0’ı yakaladığı maç bir anda 2-2’ye gelince voleybol adına heyecanlı bir maça dönüştü. Son sette ise Aydın’ın Sultanları hata yapmadı ve maçı 3-2 kazandı. Hedef maçlardan birini kazanmak takım adına iyi oldu ancak 2-0’dan 2-2’ye gelmesi ciddi bir risk. Rakip son seti kazansa geri dönüşle maçı kazanıp evine dönecekti. 

Burada şunu eklemek lazım ki geçen sezonlarda iç sahadaki tribün baskısı bu sezon maalesef yok. Koronavirüs pandemisi tedbirleri kapsamında salona seyirci alınamadığı için sessiz geçen maçların kritik anlarında tribünün tezahüratla devreye girmesini göremiyoruz. Ancak tüm takımlar için bu sezon bu durum geçerli olduğundan sezonun sonuna kadar buna alışmak gerektiği de ortada.                      

 

Önceki ve Sonraki Yazılar