Balığın fiyatı cep yakıyor   

Balığın fiyatı cep yakıyor   

Efeler’de balıkçılık yapan Kenan Turgut, balık fiyatlarının yüksek olmasından dolayı vatandaşın balığı bol tüketemeyeceğini söyledi. 

A+A-

Aydın’ın Efeler ilçesi  Cuma Mahallesi Egemenlik Bulvarı üzerinde balıkçılık yapan Kenan Turgut, 1 Eylül’de av yasağının kalkmasının ardından sezonu değerlendirdi. Küresel ısınmanın balık sektörünü olumsuz şekilde etkilediğini belirten Turgut, deniz suyunun normalin üzerinde sıcak olduğunu söyledi. Isınan su nedeni ile balıkların soğuk sulara göç ettiğini ifade eden Turgut, göç nedeni ile balığın az olduğunu vurguladı. Yaptığı açıklamada Turgut, "Küresel ısınma ile beraber dünyada bazı ürünlerde bir takım değişimler oldu. Bunların başında deniz ürünleri oldu. Denizlerdeki suyun mevsim normallerinin üzerinde sıcak olması ve ya soğuması gibi nedenler balıkların göç etmesini sağladı. Balıklar normalin dışında kendine yeni göç yolları belirledi. Buna bağlı olarak balık ürünlerinde bir takım azalmalar yaşandı. Bu azalmalar sonucunda klasik bir problem ortaya çıkar.  Ürünler azalır. Azalan ürün de her zaman daha fazla rağbet görür ve fiyat yükselişine geçer. Bizim balık sektöründe de geçekleşen maalesef bu oldu” ifadelerini kullandı. 
“BALIKLAR GÖÇ ETTİ”
Palamut balık çeşidinin henüz tezgahlardaki yerini almadığını söyleyen Turgut, küresel ısınmanın yanında enflasyonun da fiyatların artışında etkili olduğunu kaydetti. Turgut, “Balıklar Karadeniz ve Karadeniz kıyılarına göç etti. İnsanların dört gözle beklediği palamut şu ana kadar gelmedi. Havalar sıcak olduğu için hamsi henüz bollaşmadı. İstavritte bir dönem bolluk oldu. Bu erken bir bolluktu. Beklenenden erken bir bolluktu. Fiyatların ilerleyen süreçte nasıl olacağıyla ilgili bir fikrimiz yok henüz. Ama belirli olan bir şey var. Şu andaki fiyatların yüksek olmasının nedeni son dönemde gerçekleşen enflasyon. Enflasyonla beraber maliyette artış oldu. Maliyet artınca balıkçılar fiyatlara müdahale etmek zorunda kaldı” dedi. 
“ÇUPRA CEP YAKIYOR”
Balık fiyatları hakkında bilgilendirmede bulunan Turgut, fiyatların cep yaktığını belirtti. Bu sene vatandaşın balığı bol tüketemeyeceğini kaydeden Turgut, “Şu anda istavrit bol olduğu için kilosu 25 TL.  Sardalye kilosu 20 lira bizim denizlerin balığı. Çupra cep yakıyor. Deniz çupralarının kilosu 100 lira civarında. Deniz levrekleri 80-90 lira civarında. Karides maalesef çok yüksek. Yüksek olmasının nedeni ithalatın açılması. Karides ve benzeri ürünlerin işleme tesisleri artınca depoculuk arttı. Jumbo karidesin kilosu şu anda 300 lira. Maalesef vatandaşımız bu sene de balığı bol yiyemeyecek” açıklamasında bulundu.

vatandas-baligi-bolca-tuketemeyecekbaligin-fiyati-cep-yakiyor-236540-20c612a77ca353e1ef9f919b4a46ff5e.jpg

vatandas-baligi-bolca-tuketemeyecekbaligin-fiyati-cep-yakiyor-236540-59ecc6e097734a04bc5df2843bb29f78.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.