AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Balık baştan kokar

A+A-

“Balık baştan kokar” diye bir özdeyişimiz vardır. Atalarımızın bu yerinde söylemi asırlar geçmiş olmasına karşın hala geçerliliğini korumakta ve zaman zaman anımsadığımızda da ne kadar doğru söylemişler dedirtmektedir.
Pedagoglar da sürekli olarak çocukların anne ve babalarını taklit ettiğini ifade eder dururlar. Baba evde gazete ve kitap okursa çocuk da aynısını yapmaya çalışır diye ebeveynleri uyarır ve çocukların davranışlarının ebeveynlerinden örnekler oluşturduğunun altını çizerler.
Her iki durumda da aynı noktaya geliyoruz. Balık baştan kokar. Bu konuyla ilgili bir de fıkra veya kıssadan hisse türünden bir şey aklıma geldi; onu sizlerle paylaşmak isterim.
“Memleketin birinde adamın tek oğlu sürekli olarak bal yiyor ve başkada bir şey yemiyormuş. Ne yaptılarsa olmamış. Doktorlar, doktorlar ama bir türlü çare bulunamamış ve çocuk bir türlü bal yemekten vazgeçmemiş. 
Tıpta çare bulamayan baba çocuğunu bir de hacıya hocaya, nefesi kuvvetli kişilere götürmeye karar vermiş. Kendi memleketinden kilometrelerce uzakla bir kişinin ismini duymuş ve oraya oğlunu götürmeye karar vermiş.
Günlerce yol aldıktan sonra zatı muhteremin huzuruna varmışlar. Muhterem çocuğun neyi olduğunu sormuş. Baba da baldan başka bir şey yemiyor. Ne yaptıksa çare olmadı. Son umudumuz sizsiniz demiş.
Hoca hazretleri adama “Bugün gidin ve kırk gün sonra gelin” demiş.
Aradan kırk gün geçtikten sonra tekrar hoca efendinin huzuruna çıktıklarında Hoca çocuğa; “Oğlum bir daha bal yeme” demiş.
Çocuğun babası “Madem bu iki kelimeyi söyleyecektin niye kırk gün önce söylemedin” diye sorduğunda hoca; “Ogün siz geldiğinizde ben sofradan kalmış ve yeni bal yemiştim. Sözümün geçebilmesi için benim bal yememem gerekiyordu. Ben de kırk gün bal yemedim” yanıtını vermiş.”
Kıssadan hisse çıkarmak size kalıyor. Siz hangi hisseyi çıkarırsanız o sizin için geçerlidir. Ancak bir gerçek var ki, Balık başkan kokuyor.
Ramazan Bayramınız kutlu, sağlıklı ve mutlu geçsin. İyi tatiller.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar