Balık ölümlerinin nedeni belli oldu

Balık ölümlerinin nedeni belli oldu

Aydın'ın Koçarlı ilçesinden geçen Büyük Menderes Nehri'nin eski yatağında geçen ağustos ayında meydana gelen balık ölümlerinin sudaki tuz oranındaki artıştan ve sudaki oksijenin azalmasından kaynaklandığı ortaya çıktı. 

A+A-

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından alınan kararla, haziran ve temmuz aylarında barajlardan Büyük Menderes Nehri'ne salınan sularla çiftçiler başta pamuk olmak üzere ürünlerini 2 kez suladı. Yılda 4 kez sulama yapan çiftçiler, 15 Ağustos itibariyle barajlardan su salınması kesilince ürünlerinin kurumaması için çevredeki azmaklara yöneldi. Kırsal Yeniköy ve Bıyıklı mahallerinin alt kısmında bulunan 5 kilometre uzunluğundaki Büyük Menderes Nehri eski yatağı da bunlardan biri oldu. Bölgedeki çiftçiler, ürünlerini sulamak için buradan traktörlerle tarladaki kanallara su çekmeye başladı.
BİNLERCE BALIK TELEF OLDU
Her gün çok sayıda traktörün su çektiği nehrin eski yatağında sular bitme noktasına geldi. Bunun sonucu binlerce tatlı su balığı telef oldu. Balık ölümleri üzerine çiftçiler, tedbir alınması için başta DSİ ve Tarım ve Orman Müdürlükleri olmak üzere belirli yerlere giderek dilekçe verdi. Binlerce kuş, su yüzeyindeki ölü balıkları yemek için bölgeye akın etti. Nehrin eski yatağındaki sazan ve yayın başta olmak üzere çok sayıda balık türü, kuraklık nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. 

KENDİ İMKANLARIYLA SUYU ANALİZ ETTİRDİ
Yaşanan balık ölümleri üzerine Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü'ne bilgi veren Bıyıklı Mahalle Muhtarı Mustafa Turgan, kendi imkanlarıyla da Söke'deki özel bir laboratuvarda nehir eski yatağındaki suyun tahlilini yaptırdı. Yapılan tahlile göre normalde suda litrede 2.5 gram olması gereken tuz oranının 3.6 grama çıktığı tespit edildi. Bıyıklı Mahalle Muhtarı Mustafa Turgan, "Balıkların ölüm nedeninin suyun çok tuzlu olması ve suyun çekilmesiyle oksijenin azalmasından olduğu ortaya çıktı. Nehir eski ayatağındaki su yer altındaki kaynaklardan çıkıyor. Bugün için sudaki tuz oranı litrede 36 gram. Buradaki yaşayan canlılar, tatlı su balığı. Su çok tuzlu olduğunda etkileniyorlar. Kuraklık nedeniyle azmağa su takviyesi de yapamıyoruz. Sadece Büyükşehir Belediyesi'nin Bıyıklı Mahallesi için açmış olduğu sondaj kuyusundan çok az miktarda su geliyor. Bu suyunda tuz oranı yüksek olduğu için balıklara zarar veriyor. Büyük Menderes Nehri'nde de su olmadığı için eski yatağına takviye yapamıyoruz. İnşallah bundan sonra da balıklar ölmez. Doğa eski düzenine gelir" dedi.

 


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.