Başkan Atay; Yeni normal, kime normal? 

Başkan Atay; Yeni normal, kime normal? 

DİSK Emekli-Sen Nazilli Şube Başkanı Emel Atay, ‘Yeni normal, kime normal? başlığıyla yaptığı basın açıklamasında, Korona Virüs salgını döneminde 65 yaş ve üstü vatandaşların çıkma yasağını eleştirdi. 

A+A-

AYŞE AKTAŞ- Nazilli’de DİSK Emekli-Sen Şube binasında Şube Başkanı Emel Atay tarafından bütün 65 yaş ve üstüne yönelik uygulanan sokağa çıkma yasağıyla ilgili yasağın getirdiği sıkıntıları anlatan bir yazılı basın açıklaması yapıldı. Tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak yapılan açıklamaya Başkan Emel Atay’a yönetim kurulu üyeleri ve dernek üyeleri de katılarak destek oldu. 
Sendika binasında yapılan açıklamada Başkan Atay, 65 yaş üstü ve üstü emekli ve yaşlıların sokağa çıkma yasağı bu insanlar için hareketsizlik anlamına geldiğini, hareketsizliğin ise pek çok fiziksel ve zihinsel rahatsızlığa davetiye çıkardığını belirtti. 

Atay, “21 Mart tarihinden bugüne sokağa çıkma yasağı 65 yaş üstü insanlarımız için sürüyor. Yeni normal adı altında yapılan gevşetmeler, Covid-19'un sadece 65 yaş üstüne ve sadece 65 yaş üstünden bulaştığı izlenimi veriyor. Zira yapılan düzenlemeler, alışveriş merkezlerinin açılması, şehir içi ve şehirler arası seyahat sınırlamalarının kaldırılması, restoran, kafe, çay bahçeleri ve hatta kreşlerin açılması 65 yaş üstü dışında herkesin eski yaşamına dönmesi anlamına geliyor. Bizler, Emekliler Sendikası olarak, bu sürecin başından itibaren söyledik, bir kez daha hatırlatalım” diye konuştu.


‘YAŞLILARIN EVDE KALMALARI ZİHİNSEL RAHATSIZLIĞA YOL AÇIYOR’
Yasakla 65 yaş ve üstü emeklilerin pek çok başka risk faktörüne açık hale getirildiğini iifade eden Atay, “Yaşlıların evde kalmaları onları bir yere kadar pandemiden korurken, başta bu insanların rutin sağlık kontrolleri aksadığından pandemi dışındaki tüm sağlık sorunlarında artış yaşanacaktır. Sokağa çıkma yasağı bu insanlar için hareketsizlik anlamına gelmekte, hareketsizlik ise pek çok fiziksel ve zihinsel rahatsızlığa davetiye çıkarmaktadır. Psikolojik sağlığın, bedensel ve bilişsel yapının, bir bütün olarak insanın iyi olma halinin güneş, yürüyüş, iletişim gibi pek çok faktöre bağlı olduğu bir gerçekliktir. Covid-19'un en büyük risk grubunu oluşturan emekliler, yaşlılar en temel haklarından dahi mahrum bırakılarak pek çok başka risk faktörüne açık hale getirilmiştir" dedi.   


’65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA KARŞI SESİMİZİ YÜKSELTİYORUZ’

Atay açıklamanın devamında 65 yaş ve üstü bireylere yaşatılan bir hapis hayatıdır diyerek, “Üstelik alınan kararlarla hayata geçirilen yeni normalin salgınla bilimsel bir mücadele anlamında bir temeli yoktur. Yaşlıların, yaşamlarını emeklilik sonrası dönemlerinde, yüksek bir refah seviyesinde yaşamalarını garanti altına alması gereken iktidarlar, yasaklarını bu kesimle sınırlı tutarak temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı davranmaktadır. Ne yazık ki, burjuvaziden kurucu ilkelerine uygun hareket etmesini talep etmek, biz yaşlılara, emeklilere düşmektedir. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde açıkça yer alan ayrım yapma yasağına, pandemi döneminde de uyulmamıştır, uyulmamaktadır. DİSK Emekli-Sen olarak, 65 yaş üstü bireyleri korumaktan uzak ve ötekileştirici bu uygulamaların bir an önce son bulmasını talep ediyoruz. Bir insan hakları ihlali boyutuna ulaşmış 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağına karşı sesimizi yükseltiyoruz” diye konuştu.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.