Başkan Çıbık: “Minnettarız”

Başkan Çıbık: “Minnettarız”

Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Adalet Çıbık, il genelinde Kovid-19’dan dolayı 10 sağlık çalışanını kaybettiklerini söyleyerek kendilerine “Minnettarız” dedi.

A+A-

(Kıymet SARIYILDIZ) -ÖZEL HABER-  Kovid-19 salgını tüm dünyada olduğu kadar Türkiye’de de bir çok acı kayba neden oldu. Ülke genelinde bir çok sağlık çalışanı salgınla mücadelesi esnasında hastalanarak hayatını kaybetti. Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Adalet Çıbık, koronavirüs salgınında il genelinde 10 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini ifade etti. Aydın’da hayatını kaybeden ilk sağlık çalışanı 13 Ekim 2020 tarihinde Aydın Tabip Odası Başkanı olan 68 yaşındaki Dr. Esat Ülkü oldu. Daha sonra 16 Kasım 2020’de 61 yaşındaki Diş Hekimi Dr. Bülent Azman, 19 Ekim 2020’de Aytaç Bayram, 7 Aralık 2020’de 64 yaşındaki Eczacı Rıdvan Mutlu, 28 Aralık 2020’de 62 yaşındaki Erçin Babacanlar, 5 Ocak 2021’de 81 yaşındaki Dr. Öztekin Yüce, 6 Ocak 2021’de 72 yaşındaki Diş Hekimi Ali Kandemir, 27 Şubat 2021’de 55 yaşındaki Emel Yaman, 5 Kasım 2021’de Ümmet Turhan, 5 Ocak 2022’de 37 yaşındaki Yeliz Günay kovide yenildi. 
 

“AŞIYI, YOĞUN BAKIMA YATMAMAK VE ÖLMEMEK İÇİN İSTİYORUZ”
Koronavirüse karşı vatandaşların aşılarını yaptırmaları gerektiğini ifade eden Çıbık, bulaşıcı hastalıklarda aşının önemine değindi. Aydın halkının aşıya karşı duyarlı olduğunu vurgulayan Çıbık, “Başka illere baktığımızda Aydın’da kayıp sayısının daha az olduğunu görüyoruz. Ama yine bir can bir candır. Sağlık personeli için değil tüm halkımız için bunu düşündüğümüz zaman bulaşıcı hastalıklarda aşının önemini iyi anlayabiliriz. Çünkü ölümler aşı uygulamaya konulmadan önceydi. Aşı uygulamaya konulduktan sonra ölümler ve hastalanma sayısı azaldı. Aşı uygulamaya konduktan sonra ölenler aşı olmayanlardı. O yüzden aşılama çok önemli. Aydın halkının aşıya ilgisi her zaman iyi olmuştur. Aydın aşılanma oranlarında yüksek oranları yakalamıştır. Mutlaka halkımızın hatırlatma dozu aşılarını olmalarını istiyoruz. Hatırlatma dozlarının zamanı geldiyse mutlaka aşılarını yaptırmalarını öneriyoruz. Ne için istiyoruz aşıyı, yoğun bakıma yatmamak ve ölmemek için istiyoruz. Aşı olanlar da omicrona yakalanabiliyor ama yoğun bakıma yatış ve ölüm ihtimali olmuyor” ifadelerini kullandı.  

 

“ÖNÜMÜZDE ZORLU 2 AY VAR”
Vatandaşlardan maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymasını isteyen Çıbık, önümüzdeki 2 ayın zor geçeceğini bildirdi. Bu süreci en az hasarla atılabilmesi için aşının şart olduğuna değinen Çıbık, “Aşı  yanında kapalı ortamlarda bulunulmaması, maske, mesafe, hijyen kurallarına uyulması çok önemli. Önümüzde zorlu 2 ay var. Hep birlikte bu süreci umarım iyi atlatırız. Çünkü Aydın olarak yoğun bir çaba sarf ediliyor. Amacımız inanların sağlığını korumak. Sağlığın korunması da koruyucu hekimlikten geçiyor. Salgında da bunun ilk şartı aşı olmak. Bu konuda vatandaşlardan ısrarla eksik aşılarını olmalarını istiyoruz. Çünkü omicron çok hızlı ve kolay bulaşıyor. Grip ve nezle ile karıştırılıyor. Kendisinde nezle ve grip bulgusu hisseden kişiler mutlaka kendisini izole etmeliler. O dönem zarfında görüşmelerini kısıtlamalılar” diye konuştu. 

 

İLGİLİ HABERLER


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.