Başkan Dilmen ekonomik anlamda tedbirleri değerlendirdi

Başkan Dilmen ekonomik anlamda tedbirleri değerlendirdi

Gelecek Partisi Aydın İl Başkanı Ali İhsan Dilmen, Korona virüs ile ilgili yurdumuzun ekonomik anlamda yapabileceği tedbirleri değerlendirdi. 

A+A-

AYŞE AKTAŞ - Dilmen,” Devlet normal zamanda vergi yoluyla ortak olduğu işletmelerin zarar anında da ortağı olmalı” diye konuştu.

Başkan Dilmen vatandaşın zor günler yaşadığını ve alınan tedbirlerin yanında borcu olan ve işyerlerini kapatmak zorunda kalan esnafın bir takım giderleri konusunda devletin bir yol bulma çalışmasına gitmesi gerektiğini söyledi. Gelecek Partisi olarak teşkilatlanma çalışmalarının yaşanan Korona virüs nedeniyle sınırlı kaldığını söyleyen Dilmen,” İnsanlarımız tedirgin, haklı olarak tedirgin. Yüz yüze görüşme yapmadan telefonla teşkilatlanma çalışmalarımız yürütüyoruz buda biraz zamanımızı alacak. Çünkü yüz yüze görüşme ile telefonla görüşme ciddi bir fark var. Ne yapılacağı, ne edileceği anlık görüş alışverişinde daha etkili oluyor. Bir şeye endeksli olarak telefonla görüyorsunuz ve o görüşme orada bitiyor ve sınırlı kalıyor. Buda gayet normal hayatın yüzde 50 yüzde 60 durağanlaştığı bir bölümünde çok aktif bir çalışma yapmak mümkün değil” diye konuştu.

‘DEVLET NORMAL ZAMANDA VERGİ YOLUYLA ORTAK OLDUĞU İŞLETMELERİN ZARAR ANINDA DA ORTAĞI OLMALI’
Korona virüsünün Türkiye’deki son alınan tedbirlerini değerlendiren ve vatandaşı rahatlatmak adına bir dizi tedbirden bahseden Dilmen,”  Her gün tedbirler açıklanıyor. Dış piyasadan para bulmamız mümkün olmadığı ve bizim ekonomi politika izleme kurulumuz bunun için sadece korona diye bir tahvil çıkarılmasını, içeriden 100 milyarlık bir borçlanma yapılmasını, bir takım yardım alan vatandaşlar için 2 milyarlık bir kısım ayrılmıştı devletten onun 10 milyara çıkarılması önerildi. Herhangi bir sebebe bağlı olmadan Ceza evlerinde 60 yaş üstü olanların tahliyesi önerildi. Kayıt altında olmayan işçiler ilgili bir sefere mahsus geçmişe dönük soruşturma açmadan iş verenlerin beyanını esas alınarak yanında çalıştırdıkları kişilerin imkanlardan faydalanması istendi. Bu belirlenen süreçten sonra bildirilen kayıt dışı çalışanların kayıt altına alınmasıyla ilgilide bir çalışma yapılmasını teklif ettiler. Tarım sektöründe çalışanlar içinde kredilendirme ve borçların ertelenmesi ile ilgili elektrik, mazot gibi giderlerinin karşılanması ile ilgili öneriler var. Bunun gibi yaklaşık 18 kalem teklif öneri paketi sunuldu. Bunlar acilen yapılması gereken şeyler. Çünkü esnafın dükkânını kapatmışız evinde otur demişiz. Tabi bu insanlar günlük kazançları ile evlerine ekmek götürüyor. Bu insanlar bu kaygıyı yaşamadan evlerinde oturabilmeli. Böyle söylenmedi ama devlet normal zamanda vergi yoluyla ortak olduğu işletmelerin zarar anında da ortağı olmalı ”dedi.

‘HESAPTA OLMAYAN BİR VİRÜS HAYATIMIZIN HER ALANINI ETKİLEDİ’
Her geçen gün kepenk kapatan esnafın zor durumda olduğunu ve bu süreci bütün halde götürmemiz gerektiğini ifade eden Dilmen, ”Esnafa gereken desteği sağlamalı. Bu süreci bir bütün halde götürmek lazım. İnsanlar mecburi kapattıkları dükkânlarında mecbur kullandıkları izinlerinde ücretsiz gitmemesi lazım. Esnafların mecburi giderlerinin yanında borçları da var bunların ertelenmesi ya da devletin desteği ile yolu açılması lazım. Çünkü kimse bilmiyordu bu durumun böyle olacağını. Kendimizi kurtarmak için bir başkasını ateşe atmanın bir lüzumu yok bir şekilde bu süreci göğüslememiz lazım. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız iyi günde kötü günde hep beraberiz. Türkiye’nin yaşadığı sıkıntıyı dünya yaşıyor. Dünya değişik tedbirler alıyor yani yaşadığımız sıkıntının sorumlusu hükümet değil devletin aldığı kararlardan dolayı böyle bir sıkıntı yaşamıyoruz. İşletmeler kötü işlettiği için bu sıkıntı yaşanmıyor. Hesapta olmayan bir virüs bizim hayatımızın her alanını her tarafımızı etkiledi. Bunu bir savaş olarak değerlendirmek lazım. Biz devlet olarak Suriye’de ya da terör örgütleri ile mücadele ederken attığımız kurşunların hesabını yapmıyoruz burada da yapılmaması lazım insanlara sahip çıkılması lazım” diye konuştu.

‘DEVLET VATANDAŞIN KENDİNİ GÜVENDE HİSSETTMESİNİ SAĞLAMALI’
Son günlerde yaşanan bir diğer tedbirsizliğin ise asker uğurlamasında olduğunu ifade eden Dilmen, ”son günlerde asker uğurlamalarını gördük, bir kere asker kışlalara giriş engellenmeli. Kışlalardan çarşıya çıkış izinlerinde iptal edilmeli.3 ay sonra alalım biz tertipleri hemen şimdi almakla halledeceğimiz acil bir durumuz yok ama böyle bir sağlık tehdidi var askere giden gençler oraya virüs taşıyabilirler. Bunu da dikkate almak lazım insanların aklına gelmeyen şeyler devletin aklına gelmekte. Devlet mükellef yani devlet her şeyi düşünmek gibi sorumluluk sahibi. Ben her şeyi düşünemem gördüklerim etkiler ve düşünmemi sağlar, göremediğim şeyleri devlet görecek. Haber ağları var ve orada akıl daha fazla ne tür tedbirler alınacağına dair hafızası vardır. Dünyada yapılan tedbirlerle ilgili bilgi akışını sağlayabilir imkanı vardır. Bütün bunlar dikkate alarak vatandaş kendini güvende hissedebilmeli. Hem sağlık açısından söylüyorum hem de iktisadi açıdan söylüyorum bunları. Sağlık tedbirleri bugün geçer ama biz kalıcı yaraları oluşturursak iktisadi olarak real sektörü sıkıntıya sokarsak o yaraları sarmak çok zamanımızı alır bizi baya yıpratır birçok insan iflas eder. Bunları bizim fırsat vermememiz lazım tedbir almamamız lazım” dedi.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.