Başkan İnal sabah mesaisine tütün toplayarak başladı

Başkan İnal sabah mesaisine tütün toplayarak başladı

Karacasu’da uzun yıllar tütün eksperliği yapan Zeki İnal, belediye başkanı olduktan sonra da tütün üreticisinin yanında olmaya devam ediyor.

A+A-

(GÜLAY ÖZTEKİN) Sabah mesaisine başlamadan önce Dandalaz mevkiindeki tütün toplayan üreticiyi ziyaret edip onlarla birlikte tütün kıran Başkan İnal, üreticinin ileride mağdur olmaması için önemli geçim kaynağı olan tütünü sıyırarak değil kırarak toplamaları konusunda uyardı. 

Belediye başkanı olduktan sonra üreticiyi yalnız bırakmayan Zeki İnal, tütün tarlasında çalışan işçilerle birlikte tütün kırdı. Tarlada kadın işçilerle birlikte kahvaltı yapıp ardından mesaisine başlayan İnal, üreticiye, "Tütünü sıyırarak değil aşağıdan yukarıya kırarak toplayın. Yoksa firmalar sözleşme yapmayabilir” diyerek tavsiyede bulundu. Tarladaki tütünün dip, ana, uç altı ve uç olmak üzere 4 evrede elle toplandığını anlatan İnal, üreticinin sıyırarak toplamaktan kaçınmasını aksi takdirde tütün alıcı firmaların düşük avans yazdığını dikkat çekti. 

DÜŞÜK AVANS VERİLİYOR
Karacasu’da yaklaşık bin 200 tütün üreticisi olduğunu ve 3 milyon ton tütün ekimi yapıldığını kaydeden İnal, “Tütün firmaları kesinlikle tütün yaprağının sıyırarak toplanmasını istemiyor. Bu yüzden de birçok üretici mağdur oldu. Üreticinin zarar etmemesi için bunu izah etme gereği duydum. Bu üretici açısından çok ciddi bir mesele. Geçen yıl üretici çok büyük sorun yaşadı. Sıyırarak toplanan tütün ton başına 5 bin lira avans verilirken, kırarak toplanan tütüne ise ton başına 17 ile 20 bin lira avans verildi. Firmalar sıyırarak elekte kurutulan tütünü yarın düşük fiyat alacak. Geçtiğimiz yıllarda yaşandı bu. O yüzden sıyırmanın önüne geçmek ve üreticiyi bilgilendirmek için gittim” dedi.  

KARACASU İÇİN CİDDİ BİR SORUN
Bu yüzden firmaların üretici ile sözleşme dahi yapmayabileceği konusunda uyaran İnal, “Sıyırarak kırmaktan vazgeçin. Firmalar bunu kesinlikle istemiyor. Burada ben bir belediye başkanı olarak üreticiyi uyarıyorum. Yarın bu firmalar üreticiyle sözleşme bile yapmayabilir. Nasıl yıllarca biz tütünde naylon kırıntısı olmasın diye uğraştıysak şimdide tütün sıyırma yapılmaması konusunda uğraşılıyor. Bu sadece Kale ve Karacasu’da yapılıyor. İşin artık iyice cılkı çıktı diyoruz buna. Tütün yukarıdan aşağıya değil aşağıdan yukarı kırılır. Sıyırmanın önüne geçmek ve üreticiyi bilgilendirmek için gittim. Bu Karacasu için ciddi bir olay” diyerek üreticiye seslendi; “Tütününüzü sıyırarak toplamaktan vazgeçin. Demet şeklinde el el ayırarak kırıma geçin. Bu sizin fiyat yönünden faydanız olacaktır.  Çünkü Karacasu tütünü büyük bir ekonomik değerdir” diye konuştu.

baskan-inal-tutun-ureticisini-uyardi-116897-358163762d5f53d8c81aa8982ce17a60.jpgbaskan-inal-tutun-ureticisini-uyardi-116897-f266ecf6fa47c3d48cd78fe4a2443b3b.jpgbaskan-inal-tutun-ureticisini-uyardi-116897-fd8beef3c431ed358c552d77969e8da6.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum