Başkan Kendirlioğlu'ndan sitem

Başkan Kendirlioğlu'ndan sitem

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekilleri Bülent Tezcan ve Süleyman Bülbül, Efeler Ziraat Odasını ziyaret etti. Ziyarette Kendirlioğlu, büyükşehirle diyalog kuramadıklarını milletvekillerine iletti. 

A+A-

KADİR CEYHAN- Aydın Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, tarafından karşılanan CHP Milletvekilleri tarım politikaları, pamuk üreticisinin durumu, çiftçinin üretim maliyetlerinin artması, Jeotermal Elektrik Santrallerinin tarıma ve çiftçiye verdiği zararlar hakkında konuştular. 

 1,5 yıldır görevde olduğunu belirten Aydın Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu böyle bir ziyareti beklemediğini belirtirken, Aydın Büyükşehir Belediyesi ile diyalog kuramadıklarını, beraber diğer illerdeki gibi tarımla iç içe olmak istediklerini fakat randevu taleplerine yanıt alamadıklarını ifade etti. 
Aydın’da 16 ziraat odası  ve yaklaşık  125  bin üyeye sahip olduklarını dile getiren Kendirlioğlu, “Ailelerle birlikte 500 bine ulaşıyoruz. Aydın’ın nüfusu 1 milyon üzerinde olduğu düşünülürse yüzde ellisinin tarım ile ilgili olduğu bir ilde siyasilerin tarım ile olan ilişkisinin çok daha iyi olması gerektiğini düşünüyorum. Geçen sene 4 ile 4,5 lira arasında seyreden pamuk fiyatlarının şuanda 3 ile 3,5 lira arasında seyrettiği, girdi maliyetlerinin yüzde 60 ile 70 civarında artış gösterdiği, fiyatların yüzde 30 civarında gerilediğini düşünürsek çiftçimizin feryadını da görürüz. Fakat bu feryadı yetkililerden duyan olmuyor maalesef. Eğer çiftçi pamuk tarımından vazgeçerse bir daha geri dönmeyecektir. Diğer tarım ürünlerinde de büyük sıkıntılarımız var. Aydın’ın sıkıntıları ile ilgili bir dosya da hazırladık bunu da vekillere sunacağız” dedi.

TÜRK TARIMI İTHALAT LOBİSİNE TESLİM EDİLMİŞ DURUMDA

 Yeni yasama yılının başlaması dolayısıyla Aydın’daki birçok sivil toplum örgütleriyle temas edip sorunları çözmek için yola çıktıklarını söyleyen CHP Milletvekili Bülent Tezcan, “Tarım Türkiye’deki en önemli sektörlerden biridir. Önümüzdeki yıllarda da insanlığın gıda savaşları ve su savaşları olabileceğini biliyoruz. İnsanlığın geleceği söz konusudur. Türkiye Dünya’da kendi kendine yeten bir ülkeyken şuanda en temel tarımsal ürünlerini dahi ithal eden bir hale geldi. Türkiye tarımı çiftçisine emanet edilmesi gerekirken bugün ithalat lobisine teslim edilmiş durumdadır. Tarımı Türkiye’de hak ettiği yere taşırsak yoksulluğu bitirebiliriz. Her şey bir yana tarım kanununda yer alan destek dahi verilmiyor bugün Türk çiftçisine. Bugün Türk çiftçisi en pahalı mazotu kullanıyor. Aydın en büyük ovalarından birisine sahiptir. Menderes ovası, Aydın suyuyla toprağıyla en verimli saha olmasına rağmen yanlış siyaset, tarım, enerji politikası nedeniyle ne bölgenin kaynaklarını doğru kullanabiliyor ne de insanları faydalanabiliyor. Bugün jeotermaller yüzünden nefes dahi alamaz hale geldik. Enerjiyi kullanacaksak da inciri, toprağı ve suyu zehirlemeyelim. Toprağımızın geleceğini savunmak zorundayız." dedi. 

EL ELE VERİRSEK ÇÖZÜLMEYECEK SIKINTI YOK
Milletvekili Tezcan, "Jeotermaller sadece Kızılcaköy’deki çiftçinin problemi değil Aydın’da ve Türkiye’deki tüm kurumların ve insanların problemidir. Büyükşehir Belediyesinin et ve hayvancılığa, Ege etten, narenciye üreticisine verilen destekten, bahçede kalan ürünü alıp vatandaşa dağıtarak destek olmaktan tutun daha birçok alanda Büyükşehir Belediyesi çalışmalar yapmaktadır. Randevu meselesinin de çözüleceğine inanıyorum. Aydın’ın her yerinde el ele verirsek çözemeyeceğimiz sıkıntı yoktur. Pamuk üreticilerinin sorunlarını da meclise taşıdık. Derdimiz Aydın’ın ve Türkiye’nin müreffeh olmasıdır” diye konuştu. 

TARIMI ENERJİYE FEDA ETME POLİTİKASI YANLIŞ

17 yıldan beri hükumetin yanlış siyasi ve tarım politikaları nedeniyle çiftçinin bu hale geldiğini söyleyen CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Ben bir hukukçuyum ama meclise gittim ve tarımcı oldum. Burası pamuğun vatanıdır. Hükumetin 17 yıldan beri uyguladığı pamuk ve tarım politikası bizi bu hale getirmiştir. Bozdoğan tarafına gittiğimde doğru düzgün pamuğun olmadığını gördüm. Sulama suyunun kirlenmiş olması ve tarımı enerjiye feda etme politikaları yanlıştır. Önümüzdeki yıllarda su ve toprak en önemli unsurlar olacaktır. Pamukören’den, Değirmendere’den, Germencik’e kadar topraklarımız kirlenmiş durumdadır. Mecliste tarımı o kadar öne aldık ki çünkü tarım olmazda insan da olamaz" dedi.

Bülbül, "Pamuk primleri konusunda 1,25 oranı ve hektar başına mazot desteğinin 75 lira olması konusundaki düşüncelerini biliyoruz. Üzülerek şunu söylemek istiyorum bir Manisalı bakanımız var fakat bu topraklara şaşı olarak bakıyor. İzmir Valiliğine Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından arsenik sularında zehirlenme var artık JES’lere izin vermeyin yazısını Orman Bakanlığı gönderdiği halde Aydın, Muğla, Denizli çok kötü haldedir. Böyle giderse atalarımızın bize getirdiği emaneti çocuklarımıza veremeyeceğiz.  Son gelen anketlerde birinci durumdayız. Önümüzdeki dönemde iktidarın vekilleri olarak geleceğiz ve birlikte çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Ziyarette CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır ve Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyeleri de yer aldı. 

buyuksehir-ile-diyalog-kuramiyoruz-129180-8c8dba3077267584c2930638f18f5e4c.jpgbuyuksehir-ile-diyalog-kuramiyoruz-129180-267a97199773e70310b76ad74d67e7d5.jpg

 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.