BAŞKAN KIRLIOĞLU’NUN TEMASLARI SONUÇ VERDİ

BAŞKAN KIRLIOĞLU’NUN TEMASLARI SONUÇ VERDİ

Nurettin Kırlıoğlu’nun girdiği sıcak temaslar sonuç verdi.

A+A-

İlk olarak 7 ağustos 2019 tarihinde Aydın Ticaret Borsasında gerçekleştirilen Bölgesel İncir Sektör toplantısında Nazilli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Kırlıoğlu tarafından dile getirilen, incir fiyatlarındaki fiyat düşüşünün önüne geçilmesi için Toprak Mahsulleri Ofisinin alım yapması ile ilgili talebi mutlu sonla sonuçlandı.

Nazilli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kırlıoğlu, kuru incir fiyatındaki düşüşü engellemek için TMO’nun müdahale etmesi gerektiğini milletvekillerine iletti. AK Parti Aydın Milletvekilleri KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Bekir Kuvvet Erim, MYK Üyesi Metin Yavuz, Meclis Tarım ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Rıza Posacı ile yapılan görüşmeler sonucu Aydınlı vekiller Toprak Mahsulleri Genel Müdürü Ahmet Gürdal’ı ziyaret etti. Görüşmede TMO Genel Müdürü Ahmet Gürdal’la kuru incir ile ilgili neler yapılabileceğini konuştu.

Bu girişimler sonrasında, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdür Yardımcısı Cihan Soyalp ve beraberindeki heyet Nazilli Ticaret Borsası ve TARİŞ’i ziyaret etti. Görüşmede incir üreticileri ve tüccarları da ziyaret edilerek sorunları masaya yatırıldı. Soyalp, “İncir ihraç ürünümüz, fiyatının yüksek olması lazım. TMO olarak şunu söylemek istiyorum, incirle ilgileniyoruz” dedi.

Kuru incir sezonunun açılmasıyla birlikte incir fiyatlarındaki dalgalanma Ankara’yı harekete geçirdi. İncir üreticisinin fiyat sıkıntılarının ardından Ankara’dan Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdür Yardımcısı Cihan Soyalp ve beraberindeki heyet Nazilli’ye gelerek Nazilli Ticaret Borsası’na bir takım ziyaretlerde bulundu. Borsa Başkanı Nurettin Kırlıoğlu tarafından bilgilendirilen Soyalp, incircilerle de işletmelerde bir araya gelerek incirdeki fiyat dengesizliği ve sorunları dinledi. Ziyarette Borsa Başkanı Nurettin Kırlıoğlu’nun yanı sıra, yönetim kurulu üyeleri ve tüccarlar da hazır bulundu.

“İNCİR İHRAÇ ÜRÜNÜMÜZ, FİYATININ YÜKSEK OLMASI LAZIM”
Kararlar alındıktan sonra TMO olarak alımlarının da ödemelerinin de çok sürmediğini ifade eden TMO Genel Müdür Yardımcısı Cihan Soyalp, “Toprak Mahsulleri olarak Türkiye genelinde hububat ve bakliyata müdahale ediyoruz ve piyasalarını düzenliyoruz ama onun dışında da tarımsal ürünlerde görev verilebiliyor. İncirle ilgili sıkıntı olduğu dile getirilince genel müdürümüz tarafından sıkıntıyı yerinde görmek için görevlendirildik. Biz de arkadaşlarımla beraber sabahtan Germencik’te incelemelerde bulunduk. Ardından Nazilli incir üretimi açısından önemli bir yerimiz. Borsa Başkanımız Nurettin Kırlıoğlu’nu ziyaret ettik. Piyasalarında nabzını tuttuk. İncirle ilgili bir kanaatimiz oluştu. İncir ihraç ürünümüz, fiyatının yüksek olması lazım. Belli bir seviyede olması lazım. Tabi bunlar elbirliği ile olacak. Üreticisi, ihracatçısı, tüccarı, devleti inşallah. Biz TMO olarak şunu söylemek istiyorum, incirle ilgileniyoruz. Tarişle bir çalışmamız var, çalışma tamamlanınca ne kadar alınacağı, fiyatı belirlenecek. Gerekli kararlar alındıktan sonra hızla müdahale eden bir kurumuz, bizim alımımız da ödememizde çok sürmez” dedi.
‘İNCİRİN HAK ETTİĞİ YERİ BULMASINI İSTİYORUM’
Köylünün 10 TL’ye incir satmasına razı olmadıklarını dile getiren Nazilli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Kırlıoğlu, “Vekillerimizle yaptığımız görüşmelerde incirde içinde bulunduğumuz durum için yardımcı olmalarını istedim. Onlarda Toprak Mahsulleri Genel Müdürü ile görüşüp sorunları ilettiler. Müdürüm de hemen yardımcısı Cihan Soyalp’i göndererek yerinde inceleme fırsatı buldu. Ben tahmin ediyorum ki en kısa zamanda çözüm bulunacağını temenni ediyorum. 15 gün içinde alımlara başlanarak incirin hak ettiği yeri bulmasını istiyorum. Köylünün 10 TL’ye incir satmasına razı değiliz. Bunu herkes bilsin. 10 TL’ye kimse incir satmasın” ifadelerini kullandı.

Bu süreçte hemen hemen her platformda incir sektör temsilcilerinin içinde bulunduğu durum ve çözüm yollarıyla ilgili görüşlerini dile getiren Nurettin Kırlıoğlu’nun bu girişimleri sonuç verdi. KİT Komisyonu Başkanı AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş yaptığı açıklamada; “Geçtiğimiz hafta TMO Genel Müdürümüz ile bu konuyu görüşüp sürecin ön hazırlık çalışmasını başlatmıştık. Hafta sonu Kızılcahamam'da gerçekleştirilen AK Parti 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantımızda Aydın Milletvekillerimizle birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Tarım Bakanımızla bu konuları görüşme imkânına kavuştuk. Tarım Bakanımızla yeni bir görüşme daha gerçekleştirdim, Sayın Bakanımız heyecanla beklediğimiz güzel haberi verdiler. Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla sürecin startı veriliyor. Toprak Mahsulleri Ofisi incir alımına başlıyor” dedi. 

Nazilli Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Kırlıoğlu da yaptığı açıklamada, “Bölgemiz incirinin TMO tarafından alınması konusunda desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye ve Aydın milletvekillerimize teşekkürlerimizi sunuyorum. Tüm sektör temsilcilerine hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

 “BARIŞ PINARI” OPERASYONUNA NAZİLLİ TİCARET BORSASI’NDAN DESTEK ÇAĞRISI
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’de yürütmüş olduğu Barış Pınarı operasyonlarında Nazillili incir sektör temsilcilerini destek vermeye davet eden Kırlıoğlu, “Nazilli Ticaret Borsası öncülüğünde başlatmış olduğumuz kampanya kapsamında, toplanacak olan ve sınır bölgesinde kahramanca operasyonda olan Mehmetçiklerimize ulaştırılmak üzere kuru incir göndermek isteyen üyelerimiz Nazilli Ticaret Borsasıyla irtibata geçebilirler. Bu vesile ile vatanın bölünmez bütünlüğü için mücadele eden bütün güvenlik güçlerimizi Allah’a emanet eder, destek verecek olan incircilerimize şimdiden teşekkürlerimi sunarım. ”dedi

baskan-kirlioglunun-temaslari-sonuc-verdi-130546-0f2e4b936a2f5e51266ef966b710761a.jpgbaskan-kirlioglunun-temaslari-sonuc-verdi-130546-62ee3f4e5e9f5a9cb051eea75e0c2c60.jpgbaskan-kirlioglunun-temaslari-sonuc-verdi-130546-e2a0d483108500a0071f3f3503317051.jpgbaskan-kirlioglunun-temaslari-sonuc-verdi-130546-99317501e52a33bc13457457a60588cb.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.