“Başkan seçilirsem benim için çok büyük bir onur olacak”

“Başkan seçilirsem benim için çok büyük bir onur olacak”

Aydın Barosu Başkan Adayı Rabia Altuntaş, 26-27 Haziran’da yapılacak Genel Kurulu öncesi yaptığı açıklamada “Eğer başkan seçilirsem benim için çok büyük bir onur olacak” dedi.

A+A-

KIYMET SARIYILDIZ - Aydın Barosu Başkan Adayı Rabia Altuntaş, pandemi nedeniyle ertelenen Aydın Barosu Genel Kurulu’nun 26-27 Haziran’da yapılacağını söyledi. Baro başkanlığına aday olan Altuntaş, bir çok meslektaşını seçim öncesi ziyaret ettiğini kaydetti. Meslektaşları için çok sayıda proje ürettiğini ifade eden Altuntaş, başkan seçilmesi halinde projeleri hayata geçirmek adına çalışmalara hemen başlayacağını vurguladı. 

Projelerini çeşitli kanatlarda kamuoyu ile paylaştığını söyleyen Altuntaş, “Pandemi nedeniyle baro seçimlerinde üst üste ertelemeler oldu. Son olarak 26-27 Haziran’da genel kurul kararı alındı. Bu tarihlerde meslektaşlarımız kimi baro başkanı olarak görmek isterlerse, kimin kendilerini temsil etmesini isterse ona göre oylarını kullanacaklar. İlk seçim takvimi açıklandığında ben adaylığımı dile getirdim. Daha önce adaylığını açıklayan mevcut baro başkanımızdan adaylığının devam etmesiyle ilgili bir açıklama gelmedi. Aday olup olmadığını bilmiyorum. Kendi takdiridir. Bu süreçte birçok meslektaşımızı ziyaret edip onları dinledim. Ziyaretlerimi yönetici olduğum dönemde de yapıyordum. Ofis ziyaretleri esnasında birçok proje ürettim. Genç meslektaşlar için, avukat hakları adına projelerim var. Bunları hem kitapçık olarak hem de sosyal medya hesaplarımdan açıkladım. Seçilme şansına erişirsem projeleri hayat geçirmek için çalışmak istiyorum. Bunun heyecanını yaşıyorum” dedi. 

baskan-secilirsem-benim-icin-cok-buyuk-bir-onur-olacak-220472-cd83d6402f44219354d2c1cc9f80ab79-001.jpg

“ŞEVKLE ÇALIŞIYORUM VE ENERJİM HİÇ BİTMİYOR”
Seçim çalışmalarını heyecanla yürüttüğünü belirten Altuntaş, kadının temsiliyetteki önemine değindi. Kadınların temsiliyette daha fazla zorluklar yaşadığını söyleyen Altuntaş, kadınlara karşı önyargının daha fazla olduğunu belirti. Başkanlık yolunda verdiği mücadeleden söz eden Altuntaş, bir kadın olarak verdiği emeklerden dolayı kendisi ile gurur duyduğunu söyledi. Altuntaş, “Temsilde kadının işi zor. Siyasi hayatta kadın çalışsın, yanımızda gözüksün, bakın kadınlara değer veriyoruz, temsilde yer veriyoruz gibi gözükse de temsile geldiğinde daha zor oluyor. Daha fazla önyargı ile karşılanıyorsun. Aynı işi erkek yürüttüğünde bu kadar ön yargı olmuyor. Geleneksel yapıda kadının yerindeki olguyu kıramadık. Zor bir süreç kadın açısından. Atatürk kadının temsil yönünden 1934 yılında biz seçme ve seçilme hakkını tanıdı. Fakat bunu geliştiremedik. Üzerine bir şey koyamamışız. Zor bir süreçti ama zevkliydi benim için. Bu yolda mücadele vermekten gurur duyuyorum. Eğer başkan seçilirsem benim için çok büyük bir onur olacak. Olmasa da benden sonra gelecek kadın meslektaşıma yol açmış olacağım. Bu yüzden şevkle çalışıyorum ve enerjim hiç bitmiyor” ifadelerini kullandı. 

baskan-secilirsem-benim-icin-cok-buyuk-bir-onur-olacak-220472-a63bc2ded69c1257890ae8b7b304a60d.jpg
“BENİM İÇİN ŞEFFAFLIK OK ÖNEMLİ”
Ürettiği projeler hakkında bilgilendirmelerde bulunan Altuntaş, Aydın Barosu’nun yeni hizmet binasına kavuşması gerektiğini söyledi. Genç avukatların yaşadığı ekonomik sıkıntıları ortadan kaldırmak amaçlı bir çok proje ürettiğini vurgulayan Altuntaş, güçlü bir baro kurma planının olduğunu söyledi. Baronun şeffaf ve denetlenebilir olmasını çok fazla önemsediğinin altını çizen Rabia Altuntaş, çocuk ve kadınlarla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarla çalışamaya hazır olduğunu belirtti.

baskan-secilirsem-benim-icin-cok-buyuk-bir-onur-olacak-220472-d551c49dd1377e8f7d27b88fac2a1705.jpg

 

Tüm komisyonların aktif olarak çalışacağı bir baro oluşturmak istediğini söyleyen Altuntaş, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Artık Aydın Barosu’nun bir hizmet binası olmalı. Hak ettiği hizmet binasına kavuşsun istiyorum. Genç meslektaşlarıma CMK ve adli yardımla ilgili projelerimi gerçekleştirmek istiyorum. Genç meslektaşlarımın ekonomik kaygısı çok fazla. Onların biraz da olsa kaygılarını giderecek ve rahatlatacak projelerim var. Güçlü bir baro, kendini güvende ve sıkıntıda hisseden arkasında barosunun olduğunu bilen bir baro oluşturmak istiyorum. Benim için şeffaflık çok önemli. Şeffaf bir baro, meslektaşlarının denetleyebildiği, kararları irdeleyebildiği bir baro oluşturmak istiyorum. Çocuk ve kadınlarla ilgili etkin projeleri kurumlarla beraber hayata geçirmek istiyorum. Komisyonların aktif çalışacağı bir baro oluşturmak istiyorum. İnşallah Aydın Barosu kazanır.”

baskan-secilirsem-benim-icin-cok-buyuk-bir-onur-olacak-220472-206646368675daa17a0f42ea95d38fd8.jpgbaskan-secilirsem-benim-icin-cok-buyuk-bir-onur-olacak-220472-e864690a58c26d0f3dbbc95c0cefe1f5.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.