Başkan Sürücü:  Karayılanları öldürmeyin

Başkan Sürücü:  Karayılanları öldürmeyin

Kuşadası’nda her yıl bu zamanlarda görülen karayılanlar için EKODOSD’tan zarar vermeyin uyarısı geldi.

A+A-

TUĞBA AYDIN-Kuşadası ilçesinde her yıl bahar mevsiminde yuvalarından çıkan karayılanlar bazı mahallelerde görülmeye başlayınca Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, tarafından vatandaşlara zarar vermeyin uyarısı yapıldı. 
İki gündür sosyal medyada Kuşadası’nın bir mahallesinde bilimsel adıyla dolichophis jugularis olan karayılanlarla ilgili haberler dolaştığını kaydeden Başkan Sürücü bunun olası bir şey olduğunu aktardı. 
Kervansaray’ın hemen üstünden başlayarak, Kese Dağı’na doğru devam eden yerleşim yerlerinin aralarında kullanılmayan harabe şeklinde evler ve arsalar bulunduğunu ve genellikle bu yerlerden hemen her yıl buna benzer ihbarlar geldiğini ekleyen Başkan Sürücü, bu yılanların zararsız olduğunu belirtti.

 “FOTOĞRAF ÇEKİP BİZE GÖNDERİN”

Yılanlarla karşılaşıldığında onları öldürmek yerine, fotoğrafının çekilerek EKODOSD’a ya da Kuşadası Belediyesi’ne gönderilmesi halinde türleri tespit edileceğini belirten Başkan Sürücü; “Ev içine giren yılan görülürse bu konuda belediyenin itfaiye birimi yardımcı olmaktadır” dedi.

“GÖRÜLMELERİ NORMALDİR”

EKODOSD bilim danışmanı Prof. Dr. Kurtuluş Olgun; “Kuşadası’nda görülen zehirli olmayan karayılanların davranışları normaldir. Bahar geldi, kış uykusundan uyandılar ve havaların da sıcak olması ile kendilerini göstermeye başladılar. Yılanların görüldüğü alandaki yerleşim yerinde, metruk ve harabe evlerin olduğu görülüyor. Bu tür alanlarda fareler de yoğun olarak yaşar. Doğal olarak fareler de yılanların en önemli beslenme grubunun başında gelir. 
Aslında yılanlardan korkmak değil, burada bulunduklarından dolayı sevinmek lazım. Ne kadar yılan varsa o kadar az fare demektir. Yılanlar sadece metruk alanlarda yaşar, ancak fareler metruk alanlarda yaşadığı gibi, beslenmek için evleri tercih ederler” diye konuştu.

“ÖLDÜRÜLMELERİNİ İSTEMEK YANLIŞTIR”

Sosyal medyada vatandaşların yılanların öldürülmesini ve ilaçlama istemesi yanlış olduğunu aktaran Olgun; “Burada doğal bir ekosistem oluşmuştur. Yapılacak ilaçlama o bölgedeki tüm ekosisteme zarar verecektir. Vatandaşların gördükleri zehirli yılan türü değildir. Vatandaş yılan gördüğünde sakin kalsın, rahatsız etmesin, hayvanlar kendi yaşam alanlarına dönerler. Çiftleşme yaptıkları için meydana çıkmışlar. Yoksa bu mahallede metruk evlerin birçoğunda, yılan, kaplumbağa ve kirpi gibi hayvanlara her zaman rastlanmaktadır. Hemen her yıl buna benzer ihbarlar almaktayız. Metruk evlere girip rahatsız edilmedikçe yılanlar kimseye zarar vermez. Bundan sonra bu türle ilgili daha yaygın bir şekilde ihbarların geldiğini göreceğiz. Vatandaşların kör yılan dediği Oluklu Kertenkele (Pseudopus apodus) olarak bilinen silindir şeklinde bir vücuda sahip olan kertenkelelerin, yılan sanılarak öldürülmek istendiğini ne yazık ki her yıl görmekteyiz. Bunlar Ege Bölgesinde sık görülen, zehirli olmayan, tamamen zararsız bir türdür. Aksine besin zincirindeki zararlı böcekleri tükettiği için insana oldukça yararı bulunmaktadır “ifadelerini kullandı. 

“BİNALAR ÇOĞALDIKÇA ŞEHİRLERDE GÖRÜLMEYE BAŞLANACAK”

Bu canlıların ekosistem içinde çok önemli işlevi olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Sürücü; “Önemli olan bu tür canlıların doğal yaşam alanı olan makilikler, fundalıkların korunmasıdır. Eğer bu doğal alanlar çalı-çırpı ve bozuk orman gözüyle bakılıp tahrip edilmeye devam edilirse, yılanlar, domuzlar, tilkiler, kirpiler, kaplumbağalar gibi birçok canlıyla kentin içinde karşılaşacağız. Kentin çevresinde gittikçe yaygınlaşan binalardan bundan sonra bu tür ihbarların gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Tüm bu hayvanların doğal yaşam alanları buralarıdır. Eğer onlara sığınabileceği yaşam alanları bırakmazsak ne yazık ki kent içinde birlikte yaşamak zorunda kalacağız.
Doğayı bütüncül olarak korumak ve yaban hayatı için yer bırakmak zorundayız. Yaşadığımız pandemi de gösterdi ki, doğal yaşama müdahale edildiğinde bunun en büyük zararını insanlık çekiyor” diye konuştu. 

baskan-surucu-karayilanlari-oldurmeyin-215360-0dd61110f62fb3360ad86ced1701ce70.jpgbaskan-surucu-karayilanlari-oldurmeyin-215360-880fd225ba803a75d5d640644ab3f835.jpgbaskan-surucu-karayilanlari-oldurmeyin-215360-bbf34ad7e69d800fb6937d8586811e88.jpgbaskan-surucu-karayilanlari-oldurmeyin-215360-dbd56a43663f8a8ed6192c0a2dc143bc.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.