Başkan Ülkü ve tüm sağlık çalışanları anıldı

Başkan Ülkü ve tüm sağlık çalışanları anıldı

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Esat Ülkü ve kaybedilen sağlık çalışanları için Türkiye’de faaliyet gösteren Tabip Odaları eş zamanlı anma programı yaptı. 

A+A-

TUĞBA AYDIN - Koronavirüs nedeni ile hayatını kaybeden Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Esat Ülkü ve kaybedilen tüm sağlık çalışanları için Aydın Tabip Odası Hizmet binasında basın açıklaması yapıldı. Türkiye’deki tüm illerde faaliyet gösteren Tabip Odaları tarafından eş zamanlı olarak gerçekleştirilen anma programında, sağlık çalışanlarının her geçen gün tükendiğine dikkat çekildi. Aydın Tabip Odası adına konuşma yapan Genel Sekreter Adalet Çıbık, Aydın Tabip Odasının tarihinin en acı gününü yaşadığını dile getirdi.  Genel Sekreter Çıbık; “Hergün açıklanan turkuaz tabloya bir sayı daha düştü. Esat ağabeyimiz, bir sayıdan daha fazlası, eş, baba, sanatçı her şeyden öte iyi bir hekimdi. Yaşamdan keyif alır, çevresine neşe verirdi. Aileden Sümerbanklı, yurtsever ve Atatürkçü'ydü de” dedi. 

“SAĞLIK PERSONELLERİNİN YAŞAM KOŞULLARI İYİLEŞTİRİLMELİ”

Sağlık personelinin tükenme noktasında olduğunun altını çizen Genel Sekreter Çıbık; “Koronavirüsüne Aydın'da ilk doktorumuzu şehit verdik, umuyoruz bu son olur. Hem toplumsal hem de yönetsel düzeyde, sağlık çalışanlarının hastalık risklerini en aza indirecek, çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirecek ve yalnız olmadıklarını hissettirecek düzenlemelerin bir an evvel hayata geçirilmesi toplumun ve devletin sağlık çalışanlarına olan borcudur. Sağlık çalışanları, işlerini yaparken güvende olduklarını ve korunduklarını hissetmeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktadırlar” diye konuştu. 

KORONAVİRÜS MESLEK HASTALIĞI OLARAK KABUL EDİLSİN”

Sağlık çalışanlarının iş yükünden ve pandemi sürecinde karşılaştıkları sıkıntılardan dolayı çok zorlandıklarını ifade eden Genel Sekreter Çıbık, koronavirüsün meslek hastalığı olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Çıbık; “Sağlık işkolunda gelişen koronavirüs hastalığı dünya genelinde meslek hastalığı olarak kabul edilmektedir. Gelinen bu noktada her ne kadar ağır koşullarda çalışsalar, çoğu zaman hak ettikleri ücreti alamasalar,  sıklıkla sözel ve fiziksel şiddetin mağduru olsalar da sağlık emekçileri, en önemli ve en değerli insan kaynağımızdır. Pandemi süreci bu gerçeği bir kez daha ortaya koymuştur. Salgın hastalık dönemi gibi olağanüstü koşullarda göstermiş oldukları yüksek sorumluluk duygusu, iş disiplini ve yaptıkları büyük fedakarlıklar göz önüne alınarak taleplerine kulak verilmelidir. Bu perspektifle atılabilecek en anlamlı adımlar; sağlık çalışanlarında koronavirüsün meslek hastalığı olarak kabul edilmesi, bunun için gerekli olan yasal ve idari düzenlemelerin yapılması yürekten temennimizdir” diyerek sözlerine son verdi. 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.